Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Popularita DVD stále roste...

aktualizováno 
Sedm procent domácností vlastní DVD přehrávač; Komerční registrátoři si rozdělili tři čtvrtiny domén .cz; Registrace domény .eu až v listopadu; Philips Electronics se loni vrátil do zisku...

PRAHA  - Komerční registrátoři si již rozdělili téměř tři čtvrtiny tuzemského trhu s internetovými doménami. Celkem si uživatelé internetu zaregistrovali 159.941 domén s koncovkou .cz, z toho 116.179 domén u komerčních subjektů, uvedl pro ČTK ředitel sdružení CZ.NIC Jiří Dohnal.
Komerční registrátoři začali v ČR působit loni v říjnu, kdy CZ.NIC, které má správu domén na starosti, uvolnilo pravidla registrací. Cílem vpuštění konkurence na trh je zkvalitnění služeb a pokles cen. V ČR je nyní 17 registrátorů. Nejsilnější firma eviduje 26.736 doménových jmen, nejslabší 542 domén.
Nárůst registrací nových domén se v minulém roce podle Dohnala zpomalil. "Měsíční přírůstky nových doménových jmen poklesly v loňském roce asi o 15 procent oproti letům minulým," uvedl. Tento trend podle něj nesouvisí s decentralizací doménového trhu, ale spíše s vyčerpáním zájmu o domény. Přírůstky nových domén už jsou spojeny jen s nově zaváděnými aplikacemi, vysvětlil.
Domény, jejichž majitelé si dosud nezvolili svého registrátora, zůstávají v databázi LRR (Last Resort Registrator), spravované CZ.NIC, kde jsou ceny vyšší než u komerčních registrátorů. Vlastníci domén by si měli zvolit registrátora do doby, kdy platnost domény vyprší.
Roční poplatek za správu domény se u registrátorů pohybuje kolem 700 korun. Poplatek za registraci je okolo 500 Kč.    
Sdružení CZ.NIC v roce 1998 založilo 15 poskytovatelů internetu. Nyní má 26 členů. CZ.NIC vzniklo kvůli tomu, aby převzalo vedení centrální databáze domén pod hlavní doménou .cz a zajistilo profesionalizaci této služby.

PRAHA  - Prodej filmových DVD disků se v ČR v loňském roce ve srovnání s rokem 2002 téměř zdvojnásobil. Loni jich občané ČR nakoupili 1,014 milionu, o rok dříve to bylo 534.000. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel DVD Group.cz Pavel Borowiec. Čísla zahrnují DVD disky v prodejnách a videopůjčovnách.
"K tomu je nutné přičíst dalších 382.000 disků, které si zájemci o domácí kino pořídili jako přílohy časopisů," poznamenal Borowiec.
Podle ředitele DVD Group.cz se tak splnily prognózy, které pro rok 2003 segmentu DVD video předpovídaly největší nárůst v rámci zábavního průmyslu. Zvýšený zájem o DVD souvisí s výrazným poklesem cen DVD přehrávačů, dodal Borowiec. Celkově se v Česku od roku 1998 do loňského prosince prodalo 2,018 milionu DVD disků.
Digitální nahrávky na DVD discích tak loni ukrojily z tržního koláče analogových videokazet. Zatímco předloni tvořily DVD nahrávky 29 procent prodaných filmů a VHS nahrávky 71 procent, v roce 2003 už byl podíl DVD 39 procent a VHS 61 procent.
Nejsilnější postavení na trhu DVD měla loni v tuzemsku společnost Bontonfilm, prodala 43 procent disků. Následovala firma Warner Home Video s podílem 30 procent.
V roce 2003 byly na českém trhu na DVD necelé dva tisíce filmových titulů s českým dabingem nebo titulky, z toho nových bylo 619.
Nejprodávanějším snímkem loňského roku se stala druhá část trilogie Pána prstenů Dvě věže. Prodalo se jí rekordních 50.251. Na dalších pozicích se umístily filmy Harry Potter a tajemná komnata, Matrix Reloaded a Lví král.
České filmy loni nejprodávanějším zahraničním titulům konkurovat nemohly. "Řada titulů ale překonala hranici 10.000 kusů díky prodeji v podobě příloh specializovaných časopisů," uvedl Borowiec. Mezi úspěšnější patřily filmy Kameňák, Adéla ještě nevečeřela, Rozpuštěný a vypuštěný, Byl jednou jeden král či Královský slib.
Česká republika v prodeji DVD nosičů kopíruje rostoucí trend patrný v USA a Kanadě. V roce 2003 se tam podle Borowiece prodalo 1,023 miliardy filmových nahrávek na DVD. Od zavedení tohoto digitálního formátu v roce 1997 to bylo v USA a Kanadě celkem 2,383 miliardy DVD disků.

PRAHA - Filmy ve formátu DVD si může v současnosti v České republice pouštět sedm procent domácností, řekl ČTK Pavel Borowiec ze společnosti DVD Group, která se zabývá propagací a průzkumem trhu v této oblasti. Výrazný nárůst v prodeji DVD přehrávačů a systémů domácího kina přinesl loňský rok, kdy se jejich odbyt zvýšil proti předchozímu roku o 143
procent.
Celkem se loni prodalo 171 tisíc DVD přehrávačů proti 71 tisícům v roce 2002. Tak prudký nárůst ovlivnilo především velké snížení cen, které v roce 2003 klesly až o 30 procent. Nejlevnější DVD přehrávač se dnes už dá pořídit do dvou tisíc korun, domácí kina prolomila hranici sedmi tisíc korun. "To je samozřejmě na úkor kvality filmového zážitku," řekl Pavel Borowiec. Češi kupují kromě nejlevnějších také nejkvalitnější přístroje, které zaručují špičkovou úroveň. "Trochu tím trpí výrobci takzvané střední třídy, kteří zajišťují standardní kvalitu za přiměřenou cenu", uvedl.
V minulém roce se také rozšířila nabídka systémů domácího kina, které umožňuje divákům mnohem lepší zážitek ze sledování filmu. Díky špičkové kvalitě programů na DVD se rovněž zvyšují nároky diváků na kvalitu obrazu. Tento trend se odrazil v poptávce po televizorech s plazmovou obrazovkou nebo s formátem obrazu 16:9. DVD formát tím přispěl k celkovému vzestupu prodeje spotřební elektroniky.
V posledních měsících výrazně stoupá zájem o DVD rekordéry, které umožňují nejen přehrávání, ale i nahrávání filmů. Tím se zvyšuje riziko rozvoje černého trhu, který je zatím podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie v počátcích. "Nebezpečí to samozřejmě je a my se na něj připravujeme. Víme, že tento druh nelegálního pořizování kopií je v zahraničí velmi populární," uvedla Prchalová.

PRAHA - Internetové domény s novou koncovkou .eu si zřejmě tuzemští zájemci budou moci zaregistrovat letos v listopadu. Uvádí to zpráva konsorcia EURid, které bude mít od Evropské komise správu domény na starosti. Podle dřívějších vyjádření EURidu měla být registrace zahájena loni na podzim. Její start tak nabral zhruba roční skluz.
V současné době není možné si doménu ani předregistrovat. Pokud to některá firma nabízí, uvádí zájemce v omyl a nemůže mu poskytnout jakoukoli garanci, uvedlo sdružení pro registraci domén CZ.NIC, které je správcem doménových jmen s koncovkou .cz a přidruženým členem EURidu.
Podle výkonného ředitele CZ.NIC Jiřího Dohnala bude registraci pro veřejnost od září předcházet registrace domén pro subjekty, které na ně mají prioritní právo, tedy například některé instituce unie.
EURid dosud nestanovil, kolik bude registrace domény stát. Podle předběžných odhadů by se poplatek za registraci mohl pohybovat kolem deseti eur, tedy zhruba 320 korun. Tato částka by měla být velkoobchodní sazbou. Cenu pro koncové zákazníky určí jednotliví registrátoři na základě podmínek na trhu.
Evropská unie v současnosti používá ústřední internetovou adresu www.europa.eu.int. Poslední část adresy ".int" by tedy měla po zavedení nové domény odpadnout.

AMSTERDAM  - Největší evropský výrobce spotřební elektroniky a osvětlení Philips Electronics se loni vrátil do zisku po dvou letech ztrát. Loňský čistý zisk byl 695 milionů eur, předloňská čistá ztráta činila rekordních 3,2 miliardy eur, uvedla dnes firma.
K návratu do černých čísel firmě pomohlo snižování nákladů a silný odbyt během loňských Vánoc. Výsledek tak byl lepší než 537 milionů eur, které očekávali analytici. Ztrátu v roce 2002 způsobila slabá poptávka spolu s velkými odpisy.
 V posledním čtvrtletí minulého roku bylo ziskových všech šest divizí skupiny. Po třech letech ztrát se vrátila do zisku polovodičová divize, která vyrábí čipy pro mobilní telefony. Provozní zisk divize byl ve čtvrtém čtvrtletí 166 milionů eur a byl lepší, než se čekalo.
   

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

Samsung ukáže na veletrhu CES obrazovku s technologií Micro LED

Prohnutý OLED Samsung

Samsung se chystá na veletrhu CES představit televizory s vylepšenou zobrazovací technologií označovanou jako Micro LED.

Najdete na iDNES.cz