Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradíme, kam si na internetu můžete zdarma uložit cokoliv až do 2GB

aktualizováno 
Možná to znáte i vy: Přijdete do práce a zjistíte, že jste si doma v počítači zapomněli důležitý dokument, prezentaci, fotografii či jiná data. PC je však vypnutý. Co teď? Začnete–li používat službu Mozy, stačí se k ní připojit a máte po problémech.

Na zálohování se vyplatí nezapomínat. | foto: Profimedia.cz

Zálohovat, zálohovat a zálohovat. Zeptáte–li se jakéhokoliv odborníka na výpočetní techniku, někoho z firmy, která navrhuje a vytváří bezpečnostní software, na co nesmíte při každodenním používání počítače zapomenout, odpoví vám na zálohu. Riziko ztráty dat je totiž velké a v některých případech se nedá ani vyčíslit. Nebo vám by nevadilo přijít o důležité dokumenty, fotografie a videa?

Zálohovat můžete několika způsoby. Data lze ukládat na externí disk, vypalovat na DVD či ukládat někam na internet. Internetová úložiště mají oproti předchozím metodám jednu obrovskou výhodu – k datům lze přistupovat z jakéhokoliv PC, jenž je připojen k internetu. Samozřejmě se tento způsob nehodí pro zálohu velkých souborů – filmů, videoklipů atd. – ale zase jde o jednu z nejsnadnějších možností, jak vaše zálohy vůbec vytvářet. Navíc u tohoto způsobu nepotřebujete nic kromě připojení k internetu a znát nějakou službu, která je pro to určena.

Služeb existuje celá řada, jmenujme alespoň Elephant Drive, Boxnet, Jungl Disk či Mozy. A právě posledně jmenované se budeme v tomto článku věnovat více. Mozy je webový projekt, který vám po rychlé registraci zadarmo poskytne internetové úložiště pro jakákoliv vaše data. Oproti některým svým rivalům však má jednu velkou přednost. Disponuje totiž klientem, který se o posílání dat do úložiště stará automaticky na základě vámi nastavených kritérií. Uživatelům nabízí pro ukládání zdarma až 2 GB volného prostoru (za poplatek neomezené množství) pro cokoliv. Používá se velmi snadno, stačí ho pouze stáhnout, nainstalovat, nakonfigurovat a to je vše.

Registrace, stažení a instalace
Domovské stránky služby naleznete na této adrese. Nejprve je nutné provést krátkou registraci. Na této adrese naleznete zdarma dostupnou verzi s 2 GB úložištěm, avšak ta je určena pouze pro osobní použití. Placenou verzi pro komerční využití naleznete zde. Samotná registrace spočívá ve vyplnění několika údajů. Nejprve je nutné zadat e–mail, heslo a opsat verifikační kód.

Mozy

V dalším kroku vyplňte svoje jméno, pohlaví, datum narození, odkud jste a informace o vašem zaměstnání. Po kliknutí na tlačítko Continue si z vaší e–mailové schránky vyzvedněte nový e–mail a klikněte na uvedený link.

Mozy

 Dojde k aktivaci vašeho účtu a nabídnutí stažení klienta. Buď pro systémy Microsoft Windows (2000, XP a Vista), anebo pro Mac OS. Proveďte instalaci. V samém závěru dojde k prvnímu spuštění klienta.

Jak klienta nastavit
Nyní je nutné službu nastavit. Až se zobrazí úvodní okno, vyplňte e–mailovou adresu a heslo, které jste zadali při registraci. Nyní si vyberte způsob šifrování. Doporučujeme první. Jde totiž o 448bitový Blowfish šifrovací algoritmus, který je velmi bezpečný a vaše data dokáže ochránit spolehlivě. Přesuňte se k dalšímu kroku, kde si lze definovat, co vše se má zálohovat. Předvybrána jsou nejčastěji používaná datová úložiště – hudba, dokumenty, video, obrázky atd.

Mozy

V dalším kroku si tlačítkem Start test otestujte, zda vaše internetové připojení vyhovuje pro zálohování dat. Dozvíte se také, kolik dat lze s vaší rychlostí uploadu uložit za hodinu. Nyní pomocí šoupátka nastavte, zda má Mozy data zálohovat rychleji (zabere více systémových prostředků PC a vytíží internetovou linku), či pomaleji (ukousne si méně systémových prostředků a linku tolik nevytíží). Posledním krokem můžete ihned odstartovat zálohování dat či zálohování zahájit až procesor nebude vytížen anebo ho dokonfigurovat v Expertním modu.

Mozy

Dodatečná konfigurace klienta
Pokud jste zvolili poslední možnost, otevřel se vám klient v rozšířeném modu. Otevřít ho však lze i kliknutím pravým tlačítkem myši na oranžovou ikonku Mozy v systémové liště a vybráním volby Configure.

Mozy

První záložku již znáte. Ještě jsme se však nezmínili, že pokud kliknete do prázdného místa pravým tlačítkem myši a vyberete volbu Add Backup Set, můžete si nadefinovat, co přesně chcete zálohovat. V části Rules dokonce i určit, které typy souborů chcete zálohovat (stačí zadat txt doc xls jpg apod.). Druhou záložkou můžete rychleji vybrat konkrétní složky a třetí slouží pro nastavení, kdy se má zálohování provádět (automaticky, pokud procesor nepracuje, v určitý čas atd.). Volba Options slouží k detailnímu nastavení chování Mozy klienta. Na pravé straně lze nastavit, jakou šířku pásma má z internetového připojení využívat. A poslední záložka History zobrazuje přehled vašich záloh. Nezapomeňte po nastavení kliknout na tlačítko Save – změny se uloží.

Mozy

Obnova dat
Chcete–li obnovit data či se k nim dostat z jiného PC, stačí se přihlásit ke službě z internetového prohlížeče a přejít do části Restore Files. Zde ve stromové struktuře vyberte soubory, které potřebujete obnovit, a klikněte vpravo na tlačítko Restore Files. Nyní klikněte na tlačítko Web Restore. Do e–mailové schránky zadané při registraci vám přijde link pro stažení archivu s vašimi soubory.

Mozy

Závěrem
S Mozy nemusíte pro zálohování používat externí pevné disky, vypalovat data na CD a DVD média a vůbec se o zálohování starat. Provedete pouze registraci, nastavíte, co se má zálohovat, a to je vše. Navíc ke svým datům budete mít přístup z každého PC připojeného k internetu, takže si je nebudete muset nosit neustále s sebou. Pokud tedy nejste paranoik a svá data svěříte někomu na server – budou zašifrována – potom můžete službu alespoň vyzkoušet.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Najdete na iDNES.cz