Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradíme vám, co má a nemá umět vaše nová televize

  • 112
Plánujete koupi televize třeba kvůli fotbalovému EURU? Přečtěte si, které parametry jsou důležité. Máme pro vás krátkého průvodce marketingovými taháky.

Virtuální surround sound a křišťálově čistý obraz. Také nerozumíte, o čem výrobci televizí hovoří? Nejste sami, i odborníci musí věnovat dešifrování termínů čas. Přitom za honosně znějícími názvy se často skrývají docela obyčejné funkce. Nebo funkce, které dobře znějí, ale většina diváků je nevyužije.

Tenká jenom tři centimetry

Jako by se výrobci domluvili, že to hlavní, po čem zákazníci touží, jsou tenké obrazovky. Jenže velký panel doplňuje masivní podstavec, aby televize dobře stála. Úspora místa tak prakticky příliš velká není.

Výrobci argumentují tím, že televize budou dobře vypadat zavěšené na zdi. Bohužel již nedodávají, že k tomu potřebujete na zeď namontovat držák. Ve výsledku je tak sice tloušťka televize tři centimetry, ale spolu s držákem televize odstává od zdi patnáct i více centimetrů.

Verdikt: Tloušťka televize rozhodně nemá vliv na kvalitu obrazu.

Virtuální prostorový zvuk

Skrývá se pod různými značkami, Ambisound, 3D zvuk, Virtual Dolby Digital a podobně. Jde o systém vytvoření prostorového zvuku bez použití systému domácího kina. Namísto pěti reproduktorů stačí televize nebo jeden reproduktor pod ní.

Verdikt: Pokud váháte mezi levným domácím kinem nebo televizí s 3D zvukem, rozhodně volte televizi. Bude mít lepší zvuk.

Kontrast 30 000:1 a víc

Kontrast je rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem v obrazu. Při nízkých hodnotách působí obraz zašedle a nevýrazně. Výrobci dnes bez výjimky neudávají skutečný kontrast, ale takzvaný dynamický, který dobře vypadá na papíře, ale je to spíše laboratorní hodnota. Automaticky neznamená, že nejvyšší číslo je nejlepší.

Verdikt: pouhým okem poznáte rozdíl mezi starými modely a novou řadou. Neznačkové televize většinou odpovídají kvalitou starším značkovým modelům. Skutečný kontrast displejů skončil na hodnotě asi 1 600:1 a kontrast takové hodnoty je na běžné sledování pořadů více než dostatečný.

Rada MF DNES: Televize se set top boxem? Ano! Pokud kupujete novou televizi, kupte rovnou přístroj se zabudovaným set top boxem neboli DVB-T. Nevěřte však výrobcům, že je lepší volbou ten označený jako DVB-T2, připravený na novější typ vysílání. Zatím nic nenasvědčuje tomu, kdy a zda vůbec se tak (ve formátu MPEG-4) začne vysílat. Proto příplatek za tento typ tuneru nemá smysl.

Full HD, nebo HD ready?

Vaše základní otázka by měla znít: budete se dívat hlavně na televizní vysílání a DVD? Potom je odpověď jasná, nemusíte se na nic ohlížet. Pokud plánujete kupovat filmy na Blu-ray nosičích a chcete maximální kvalitu obrazu, přikloňte se raději k Full HD. Ale ani HD ready televize vám nemusí udělat špatnou službu - záleží na vzdálenosti, ze které se na televizi budete dívat. Platí, že čím větší televize, tím lepší zážitek při sledování filmů, ale tím i větší spotřeba.

Verdikt: Nenechte si namluvit, že bez Full HD nemůžete žít, není to pravda.

100 Hz technologie

Pod 100 Hz technologií se skrývají dvě odlišné zkratky. Jedna, označovaná třeba Double Scan, znamená jen to, že obrazovka dokáže měnit celý obraz 100krát za sekundu. Výrobci se snaží diváky přesvědčit, že vložením dalšího políčka obrazu mezi normální se v obraze něco změní, ale ve skutečnosti ne.
Pak je tady druhá technologie, označovaná 100 Hz Motion Picture Pro, TruMotion, Movie plus nebo Clear LCD. Funkce spočívá v umělém dopočítání chybějícího snímku v obrazu. Pokud se díváte na dynamický obraz, třeba na sportovní přenos, je sledování příjemnější, protože mizí rozmazání.

Verdikt: Funkce skutečného dopočítání snímků zlepšuje plynulost obrazu.

Křišťálově čisté barvy

Color Booster, Live Colour Creation, Wide Color Enhancer, x.v. Colour a další technologie označují, že televize zobrazuje více barev, tedy obraz je výrazně živější. Souvisí to s používáním moderního typu podsvětlení, který kromě toho, že dokáže na displeji vyprodukovat více barev (hlavně syté tóny), bývá často ekologičtější.

Verdikt: Rozdíl mezi obrazem na starší televizi a televizi s lepšími barvami poznáte hned, funkce je dobrou volbou.

Bravia Sync, Viera Link Pod

Za těmito technologiemi se ukrývá možnost ovládat všechny domácí přístroje pomocí jednoho dálkového ovladače - hlavní přístroj povely předá po kabelu HDMI. Bohužel to není tak jednoduché, protože výrobci se nedovedou dohodnout, takže technologie funguje pouze v rámci přístrojů jedné firmy.

Verdikt: Pokud budou všechny vaše přístroje jedné značky a budou podporovat stejnou technologii propojení, stačí vám jedno dálkové ovládání. Jinak nemá funkce smysl.

Aktivní rám a neviditelné reproduktory

Novým trendem je schovávání reproduktorů televizoru tak, aby nebyly vidět. Přední panel je často úplně hladký. Prakticky se pro vytváření nejvyšších tónů rozechvívá celá přední stěna televize, hloubkové reproduktory jsou po stranách nebo směřují dolů.

Verdikt: Zvuku tato technologie neublíží, esteticky televizi pomáhá.

Ekologická televize

Stále silnějším trendem u všech výrobců je důraz na ekologii. Výrobci se používáním tohoto slova v rámci popisu výrobků většinou snaží sdělit, že již umějí vyrábět panely s menší spotřebou energie. Pro zákazníky to znamená, že nové televize jsou při stejné úhlopříčce energeticky méně náročné, takže jejich provoz je levnější. Ale neradujte se - i tak je spotřeba 50-300 W, tedy jako jedna padesátiwattová až tři stowattové žárovky.

Ale za ekologií neukrývají výrobci jen spotřebu. Jako ekologické jsou označovány i výrobky, které obsahují méně nebezpečných látek nebo váží méně. To se totiž projeví při přepravě ve formě vyšší spotřeby pohonných hmot, a tudíž většího množství skleníkových plynů.

Verdikt: Pokud to unese vaše kapsa, samozřejmě je lepší se chovat ekologicky.

Sedm kroků, jak vybírat televizi

Televize slouží často déle než auto. Čtěte praktický návod, podle čeho se při koupi přijímače orientovat.

1. Vyberte si úhlopříčku

 Malá televize do malého bytu? To už dnes neplatí. LCD ani plazmové televize nemají technické ani zdravotní omezení vzdálenosti, ze které se mají pozorovat, proto si velikost televize vyberte podle toho, co vám vyhovuje. Samozřejmě platí čím větší, tím lepší zážitek z filmů. Abyste však měli ze sledování televize požitek, uvažujte o vzdálenosti sledování alespoň dva metry.

2. LCD, nebo plazma?

V dnešní době není mezi oběma technologiemi výrazný rozdíl, a to ani v kvalitě obrazu, ani ve spotřebě. Fakticky výběr velikosti televize určuje použitou technologii. Menší televize budou výhradně LCD, u středních velikostí s metrovou a větší úhlopříčkou jsou zastoupené obě technologie a velké úhlopříčky používají hlavně plazmu. Ani s jednou technologií však neuděláte chybu.

 3. Nechte si ukázat obraz z doneseného DVD

Nespokojte se s krásným testovacím obrazem, který vám v prodejně ukazují. Sice vypadá skvěle, ale to je jeho hlavní účel. Pokud se budete častěji dívat na televizi nebo na DVD, nikdy takového obrazu nedosáhnete. Proto si doneste vlastní DVD, které znáte, a nechte si pustit také běžné televizní vysílání. Při srovnání se nekoukejte zblízka, ale ze vzdálenosti, ve které budete televizi normálně sledovat.

4. Normální, nebo širokoúhlá?

Malé LCD televize se dělají s poměrem stran 4:3, novější a větší s praktičtějším 16:9. Dnes využijete širokoúhlé obrazovky při sledování filmů, do budoucna se počítá, že televizní vysílání kompletně přejde na širokoúhlé. Zatím v tomto formátu vysílá ČT4 Sport, na podzim se k ní připojí také ČT24. Také zprávy televize Nova jsou vysílány širokoúhle a Prima začíná od června vysílat fotbal a postupně na podzim i zprávy.

5. Značkové, nebo neznačkové?

Na trh se poslední dobou dostaly televizní přijímače podivných značek, které do Česka vozí zejména obchodní řetězce. Televize jsou o pár tisíc korun levnější než značkové výrobky. Přístroje téměř bez výjimky nemají digitální tuner a jsou to takoví hloupější a hůře vybavení bratříčci značkových modelů. Ovšem pokud chcete sledovat hlavně televizní vysílání, velký rozdíl v obraze prakticky nezaznamenáte.

6. Kolik konektorů?

Samozřejmě, že platí čím více, tím lépe. Ale zvažte, kolik přístrojů a jakých skutečně chcete připojovat. Možná vám klidně stačí jeden SCART pro připojení videa a jeden konektor HDMI pro připojení DVD nebo Blu-ray přehrávače. Všechno ostatní je sice pěkný bonus, ale nevyužijete jej často. Je zbytečné za něj platit.

7. Potřebujete digitální tuner?

Digitální tuner přímo v televizním přijímači nepotřebujete ve dvou případech - pokud budete sledovat kabelovou nebo satelitní televizi. Pokud do budoucna plánujete pouze sledování televize pozemní cestou, tedy přes běžnou anténu, budete digitální tuner (DVB-T neboli set top box) potřebovat. U televizí proto raději rovnou žádejte zabudovaný digitální tuner. Nejde jenom o ušetření peněz, ale rovněž o úsporu místa a hlavně o snadnější ovládání, protože nebudete potřebovat další dálkové ovládání na samostatný přístroj.

Více o výběru televizoru najdete v článku - Jak koupit televizi pod stromeček: nejpodrobnější průvodce na internetu