Poradíme vám, kde a za kolik sledovat televizi ve vysokém rozlišení

aktualizováno 
Satelitní, kabelové nebo IPTV vysílání konečně nabízí i HD programy v Česku. Pomocí běžné antény však HD vysílání nenaladíte. Když totiž pomineme často přerušované testování v multiplexu 4, provozovaném O2, DVB-T nic takového nenabízí.
SERIÁL: Vysoké rozlišení

SERIÁL: Vysoké rozlišení - Vysoké rozlišení, HD, High Definition, Televize, TV, Digitalizace, HDTV | foto: iDNES.cz

Do budoucna se počítá i s multiplexem pro HD, ale to je zatím běh na dlouhou trať. Takže pokud nechcete být odkázáni jen na Blu-Ray disky nebo stahování z internetu, nezbývá než si vybrat satelit, kabelovou televizi nebo IPTV. Na všech těchto platformách přibývají HD kanály velmi svižným tempem.

Satelit – král HD

Pokud to s HD myslíte vážně a nejste omezeni jen na češtinu, je satelit jednoznačnou volbou. Satelitní přijímač s podporou HD koupíte už dnes relativně levně a programů jsou na výběr desítky. Jen na v našich zeměpisných šířkách nejpopulárnějších družicích z rodiny Astra najdete přes 150 kanálů ve vysokém rozlišení. Navíc další rychle přibývají, protože vysílání přes satelit je levnější a má více volné kapacity než ostatní platformy.

Část z této nabídky je samozřejmě kódovaná a patří do některých zahraničních balíků jako Sky, Canal+ atp. Nicméně na Astře 19,2E lze sledovat například německý kanál Anixe HD a také ve francouzštině a němčině vysílaný Arte HD, zaměřený na umělecké a nezávislé filmy. Mimo ně jsou zde ještě dva reklamní či testovací kanály Astra HDTV promo a Simul promo. Již začátkem příštího roku by se měly k HD formátu vrátit i televize ProSieben a Sat.1, které ho před časem opustily. Už dnes by měly jít sledovat kanály Erste HD a také ZDF HD. Právě ten udělá určitě radost i sportovním fanouškům, protože by měl přinášet přímé přenosy z mistrovství světa v lehké atletice.

Set-top box Optex 8890 HD

Pro českého diváka je asi zajímavější nabídka Astry 23,5E, kde je především v současnosti nejrychleji rostoucí český paket Skylink. Ten nabízí celkem 7 kanálů ve vysokém rozlišení. V základní nabídce je to vysílání televize Nova a také zkušební vysílání ČT1.

Kromě toho si můžete přikoupit balíček HD Plus, s nímž získáte sportovní kanály Nova Sport HD, Eurosport HD, filmový Filmbox HD, naučné Discovery HD a History Channel HD a také nizozemskou hudební televizi Brava HDTV. Balíček HD Plus stojí 350 Kč měsíčně nebo 3 850 Kč na rok. Zajímavá je možnost "ochutnávky" HD vysílání za 7 Kč. Stačí poslat SMS a 10 dní si můžete užívat úžasného obrazu.

Na kabelu – koaxiálním i internetovém

Další možností, jak pohodlně získat HD programy, je kabelová televize. I v tomto případě ale bude nutné přejít na digitální příjem (DVB-C), to znamená, že k televizi dostanete od svého poskytovatele speciální set top box. Dejte si ale pozor, například UPC má dva druhy set top boxů, takže si musíte objednat ten s podporou HD, případně si požádat o jeho výměnu. Podobná situace je i u dalších poskytovatelů kabelové televize. Na trhu je i několik televizí, které mají DVB-C přijímač vestavěný, ne vždy podporuje HD.

V základní digitální nabídce UPC (Standard) za 599 Kč měsíčně získáte zkušební vysílání ČT1 v HD, Nova HD, TV Barrandov HD, naučný National Geographic Channel HD, opět sportovní dvojku Eurosport HD a Nova Sport HD a také dokumentární a zábavní kanál Voom HD. Filmoví fanoušci si pak mohou pořídit ještě HBO HD jako bonus v balíčku HBO za 200 Kč měsíčně a také Filmbox HD s balíčkem Filmbox za 100 Kč měsíčně. Vše pak obsahuje nabídka Supreme za 1 099 Kč měsíčně. HD kanály nabízejí i někteří menší poskytovatelé kabelové televize, jejich nabídka je ale často podobná UPC.

Full HD

Jedním z progresivních poskytovatelů HD kanálů je i moravská firma MATTES AD (Rio Media), která nabízí své služby pod značkou 802.cz. Právě ona má zřejmě nejkompletnější nabídku HD kanálů v Česku. 802.cz kombinuje několik technologií pro vysílání, včetně IPTV. Základní volbou je balíček HD, který nabízí 10 (!) kanálů v HD. Nabídka je podobná jako u předchozích poskytovatelů, tedy Discovery Channel HD, History Channel HD, National Geographic HD, Eurosport HD a Voom HD. Kromě toho si můžete ještě vychutnat hudební MyZEN HD (Melody Zen HD), C Music HD a Luxe TV HD a pak poměrně populární kanál Fashion TV HD a BeBe TV HD. Za tento balík zaplatíte 350 Kč měsíčně.

Pochopitelně i v nabídce tohoto poskytovatele lze za příplatek získat prémiové kanály HBO HD (balíček HBO za 200 Kč měsíčně) a Filmbox HD za stejnou cenu. Na 40 korun měsíčně pak vyjde balíček Extra Sport s Nova Sport HD. I v tomto případě jsou součástí základní nabídky programy Nova HD, TV Barrandov HD, Prima Cool HD a také zkušební HD vysílání ČT.

K testovacímu vysílání v HD se po měsících váhání odhodlala i největší IPTV platforma u nás – O2 TV. Před několika týdny došlo ke zrušení omezení příjmu testovacího HD vysílání pro uživatele služby Multi (dva set top boxy). V nabídce lze tak nyní najít zkušební vyslání ČT1 a programy Nova HD a Nova Sport HD umístěné na pozicích 160 až 162.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

Najdete na iDNES.cz