Pořiďte si digitální televizi do svého počítače

aktualizováno 
Přemýšlíte o přechodu na digitální televizi a chtěli byste sledovat vysílání nejen v televizi, ale také na monitoru počítače? Hauppauge DEC-2000T vám to umožní a po připojení k počítači navíc funguje i jako rekordér.
Hauppauge DEC-200T

Hauppauge DEC-200T | foto: autor

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme na našem serveru poměrně často. Články s touto tématikou naleznete v samostatné sekci Digitální televize.

Ačkoli v současné době zatím funguje pouze zkušební provoz, již dnes se vyplatí, pokud bydlíte v dosahu signálu, přejít na digitální televizi. Odpadnou vám tak jednou pro vždy starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (ČT24, Óčko) a navíc můžete své oblíbené pořady pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Jak to vypadá s kvalitou a dosahem signálu právě u vás, si můžete přečíst ve velkém čtenářské testu, který naleznete zde.

Po přechodu na ostrý provoz v příštím roce se dočkáme nejen mnohem větší nabídky televizních stanic, ale také dalších doplňkových služeb. V první vlně se můžeme těšit na dvanáct programů, později by jich mělo být minimálně dvakrát tolik.

Testovali jsme již celou řadu set-top boxů dnes však přišel na řadu jiný typ přijímačů digitální televize. Digitální televizi nemusíte sledovat pouze na obrazovce počítače, ale také na monitoru svého PC či displeji svého notebooku. Otestovali jsme pro vás jeden přijímač digitální televize, který to umožňuje. Ke svému počítači jej jednoduše připojíte přes rozhraní USB.

Design

Přijímač digitální televize Hauppauge DEC-2000T vypadá jako normální malý set-top box, který připojíte k televizoru. S rozměry 20,4 x 3,7 x 14,8 cm je ještě o něco málo větší než set-top box Sencor SDB-1002T jehož recenzi si můžete přečíst zde. V případě set-top boxu bychom tyto rozměry přivítali s nadšením, ale jestliže se jedná o přístroj, který je primárně určen ve spojení s počítačem, jsme na rozpacích. V případě desktopu to není zas takový problém, ale pokud se jedná o spojení s notebookem, mohou již jeho rozměry vadit. Zvláště, když již jsou na trhu USB moduly o velikosti USB flash disku.

Přesto však má Hauppauge ve své výbavě něco, pro co přimhouříme nad jeho velikostí oči. Kromě nezbytného anténního vstupu a USB rozhraní, které však nemá obvyklý tvar a musíte použít přiložený propojovací kabel, disponuje navíc přístroj výstupy SCART, video a audio. Můžete jej tak bez problémů využívat i v kombinaci s televizorem jako obyčejný set-top box.

Design přístroje je poměrně extravagantní a kombinuje černé tělo s světle šedými prvky. Horní stranu navíc ozvláštňují různě velké oválné větrací otvory. Přesto by se mohlo na první pohled zdát, že má přístroj na přední straně malý displej, není tomu tak. Ve skutečnosti se jedná o kryt infračerveného senzoru pro dálkové ovládání, který navíc skrývá stavovou diodu.

 

Dálkový ovladač, který kombinuje tmavě šedé tělo se stříbrným vrškem, je mírně projmutý díky čemuž dobře padne do dlaně. Gumová tlačítka jsou poměrně vystouplá přesto se však příliš neviklají a dobře se tisknou. Povšimněte si, že numerická tlačítka jsou nezvykle umístěna ve spodní části ovladače a ostatní funkční tlačítka jsou nad nimi. Toto řešení není příliš praktické, protože si při běžném držení budete zakrývat tlačítka s číslicemi a při přepínání na jiný kanál budete muset přehmátnout.

Spolu s přístrojem a dálkovým ovladačem obsahuje balení CD se softwarem, USB kabel, SCART kabel, AV kabel, anténní kabel, adaptér a manuál.

Instalace

Instalace přijímače není pro průměrně technicky zdatného uživatele příliš složitá. Přijímač připojíte k počítači, nainstalujete ovladače a software z přiloženého CD. Při prvním spuštění obslužného programu budete muset nastavit jednotlivé parametry a vyhledat kanály. Bohužel v regionech naleznete pouze Austrálii, Velkou Británii a Německo. Velice šikovné je, že si můžete rovněž nastavit, zda se má televizní signál zobrazovat na monitoru počítače, zároveň monitoru a televizoru nebo pouze na obrazovce televizoru.

 

 

Pokud se rozhodnete používat přijímač pouze jako obyčejný set-top box pouze ve spojení s televizorem, je jeho instalace ještě jednodušší. Ovládání je intuitivní. Menu je přehledné a navíc obsahuje nápovědu. Bohužel přístroj není počeštěný a máte tak na výběr kromě standardní němčiny ještě angličtinu, francouzštinu, španělštinu a turečtinu.

 

Tím, že přístroj nepřipojíte k počítači se však ochuzujete o tu nejdůležitější funkci a tou je nahrávání pořadů na harddisk počítače ve formátu MPEG2. Tím se vám otevírají široké možnosti. Nahrané pořady si můžete v počítači pohodlně upravit: vystříhat reklamy a upravit začátek a konec. Následně si vše jednoduše vypálíte na DVD. Z dalších funkcí nesmíme zapomenout na Timer, který také souvisí s nahrávání a který vám umožňuje nařídit si nahrávání dopředu. Nechybí však ani teletext a Elektronický programový průvodce (EPG ). Velice praktickou funkcí je uživatelská aktualizace firmwaru.

Proč ho koupit?
kvalitní obraz i zvuk, funguje po připojení k PC i televizoru, funkce rekordéru 
Proč ho nekoupit?
není počeštěný, větší rozměry, nezvykle rozmístěná tlačítka na dálkovém ovladači
Kdy?
již v prodeji 
Za kolik?
5150 Kč

Kvalita signálu

Testovali jsme přístroj v malém městě zhruba 35 km západně od Prahy připojený na venkovní anténu namířenou na vysílač Praha-město. Hauppauge bez problémů nalezl jak multiplex Českých radiokomunikací vysílaný z vysílače Praha-město tak i multiplex CDG šířený ze Strahova. Obraz byl velice čistý bez jakéhokoli kostičkování. Neméně kvalitní byl i zvuk. Subjektivně se nám zdála kvalita signálu ještě o něco lepší než u set-top boxu Universum DVB-T 450a, jehož recenzi můžete nalézt zde.

Koupit či nekoupit

Pokud hledáte USB přijímač digitální televize, který by jste si mohli přibalit ke svému notebooku, není toto díky svým rozměrům nejvhodnější kandidát. Při použití s PC však větší rozměry nevadí. Obslužný software s nabízí všechny funkce, které u rekordéru očekáváte včetně časovače. V případě, že nemáte po ruce počítač. Můžete Hauppauge využít i jako obyčejný set-top box připojený k televizoru. Musíme ocenit, že se do přístroje vešel i výstup SCART. Kvalita obrazu i přijímače je velice dobrá a nezaznamenali jsme ani žádné kostičkování. Za Hauppauge DEC-2000T zaplatíte 5150 Kč.

Vlastnosti  
Frekvenční rozsah:

90 - 860 MHz

Vstupy:

anténní vstup (IEC 169)

Výstupy:

průchozí anténní výstup (IEC 169), USB 1.1, RGB (SCART), video, audio

Rozměry:

20,4 x 3,7 x 14,8 cm

Cena:

5150 Kč

Přístroj byl zapůjčen internetovým obchodem DVBTshop.net.

 

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Najdete na iDNES.cz