Chcete vlastnit číslo a zakázat ostatním jeho zveřejnění pod pokutou? Americký internet se hádá, zda je to možné.

Chcete vlastnit číslo a zakázat ostatním jeho zveřejnění pod pokutou? Americký internet se hádá, zda je to možné. | foto: Profimedia.cz

Pořiďte si vlastní číslo a chtějte peníze od firem, které jej uveřejní

  • 36
Donedávna nejutajovanější číslo pro šifrování videa je teď na webu více než dvamilionkrát. Uživatelé navíc dovádějí zákon ad absurdum - můžete si vygenerovat vlastní číslo, které nikdo nesmí použít. Co až 128bitová čísla dojdou?

Na webu se objevilo číslo. Nebo spíše sekvence čísel a písmen, protože šlo o hexadecimální 128bitovou sekvenci. Na žádost vlivné organizace bylo číslo vymazáno. To se uživatelům internetu nelíbilo, i napsali to číslo znovu. Zase zmizelo. "Něco se děje!", blesklo asi mnohým hlavou, a z nedávno zcela neznámé sekvence se během pár hodin stal celosvětový hrdina, symbol boje za svobodu slova, či možná spíše ukázka toho, co všechno dokáže během pár hodin stvořit mnohatisícihlavý dav internetových uživatelů.

Co je to teda za číslo?

Sekvence 09 f9 11 ... 56 88 c0, o které dnešní článek bude, je klíč, kterým jsou zakódovány videosoubory vysokého rozlišení. Autorem technologie Advanced Access Content System je AACS Licensing Administrator, konzorcium společností, zahrnující např. velikány jako Disney, Microsoft, Panasonic, Intel, Warner Bros. nebo Sony.

Klíčem zakódované DVD, případně jiný disk (Blue Ray) umí dekódovat přehrávač, který klíč obsahuje. Právě znalost tohoto klíče umožní komukoli bez omezení dekódovat soubory s tzv. prémiovým obsahem. Přitom právě ochrana tohoto obsahu před kopírováním je tím hlavním (a nejspíš jediným) důvodem pro ochranu a šifrování souborů.

Dejte to číslo pryč, nebo...

V roce 1998 podepsal americký prezident Bill Clinton soubor zákonů známých jako DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Ten kromě jiného stanovuje, že (značně zjednodušeno) nikdo nesmí veřejně publikovat informace vedoucí k dekódování obsahu chráněného autorským právem. Už krátce po svém vstupu v platnost si DMCA vysloužilo kritiku mj. výzkumníků - podle nich značně omezuje možnosti bádání v oblasti kryptografie.

V tomto případě se vše zdálo být jasné, alespoň společnostem z AACS. Jakmile někdo publikuje "naše tajné číslo", řekneme mu, ať je okamžitě stáhne. Předběžné opatření to případně udělá za něj.

Digg.com vs. naštvaní uživatelé

Jak vznikl problém s inkriminovaným číslem?



Ve chvíli, kdy bylo jasné, že AACS opravdu udělá vše proto, aby se číslo na americkém webu neobjevovalo (americké zákony nemohou vynutit, co se bude objevovat jinde, to záleží na dalším vyjednávání a dohodách, které jsou nad rámec tohoto článku) ... cosi se zlomilo. Číslo bylo najednou všude. A to doslova.

Jako tričko

Magická čísla - tričko

Všimněte si, že prostřední řádek chybí, sekvence je ale snadno odvoditelná podle řádků okolních. Dodržení litery, ale ne ducha zákona...

Jako hlavolam

Magická čísla - opička

Vysvětlení hlavolamu (anglicky)

Jako povídka?

Nepodařilo se mi najít pěknou povídku s tímto číslem, ale určitě jich je spoustu. Tyto povídky se obtížně hledají, což je ostatně jejich účel - AACS prakticky nemůže vypátrat, zda je někde klíč k dispozici v takto skryté formě. Ale ve chvíli, kdy je kód na Googlu asi dvamilionkrát, to možná nehraje až takovou roli.

AACS ovšem slibuje, že si to nenechá líbit: "Někteří lidé si zjevně myslí, že se jedná o obhajobu Prvního dodatku Ústavy USA (pozn. - dodatek zaručuje právo na svobodu slova). Ale tak to není, nemáme v úmyslu bránit lidem v diskuzi o výhodách a nevýhodách naší technologie. Víme, že jsou k ní někteří lidé kritičtí."

"Ale to, co se děje, překročilo hranice přípustného. Klíč se stal prostředkem k obcházení ochrany, a to je mimo hájemství svobody slova," upozorňuje Micael Ayers z AACS. Zdůrazňuje také, že současný stav v žádném případě neznamená, že ochrana HD-DVD byla prolomena. "To je nedorozumění," vysvětluje. "Klíč, který byl prolomen, teď bude stažen z použití." Disky jím zakódované ovšem je možné s pomocí cracknutého klíče kopírovat.

Může někdo "vlastnit číslo"?
Internetové žertíky přesto ukazují na vážné právní otázky. AACS totiž "nejde" jen po lidech, kteří nabádají k prolomení ochrany nebo poskytují návod, jak tak učinit, ale i po těch, kteří pouze uveřejní Vy-víte-které číslo. Proč?

Ve svých žádostech o stažení (takedown notice) se odvolává na již zmíněný DMCA, který "zakazuje publikovat nebo jinak poskytnout informaci, která je primárně určena k obejití ochrany chráněného díla  (...) nebo má pouze omezený komerční význam kromě takového obejití (...)". Dobře to vysvětluje Fred von Lohnmann.

Se zajímavou argumentací přišel Ed Felten. Vlastně jde pouze o analogii argumentace výše uvedené.

"Napřed vám vygenerujeme pseudonáhodné číslo, jenom pro vás. Pak pomocí tohoto klíče zakódujeme básničku haiku, která je chráněná autorským právem," objasňuje celý trik Edward Felten, autor básničky.

We own integers,
Says AACS LA.
You can own one too.

Vlastníme klíče,
tvrdí nám AACS.
Teď můžeš i ty.

(překlad Pavel Kasík podle pravidel moderního haiku)

"A to je všechno!" rozplývá se Ed. Právě se mu povedlo ukázat na některé nedostatky DMCA. Vygenerovaný klíč by totiž teoreticky neměl nikdo použít - hrozila by mu pokuta 200 - 2500 dolarů. "A už jsem se zmínil, že zářivě nový 128bitový klíč je skvělým dárkem ke dni matek?"

Odkazy