Porovnejte 4 LCD na 17 palcích z našich testů

  • 25
V od jara tohoto roku prošla našima rukama řada LCD displejů s úhlopříčkou 17 palců. Měly různé vlastnosti a různou cenu. Ne všichni naši čtenáři mají dostatek času, aby se jednotlivými recenzemi probírali, nabízíme jim souhrn těchto testů.
Čtyři různé sedmnáctipalcové LCD monitory prošly za poslední půl rok naši testy. Vy nyní máte možnost se s nimi seznámit v přehledném srovnání.

Společnost Acer je známa svou agresivní cenovou politikou v oblasti přenosných počítačů a ani u LCD panelů nezůstala této pověsti nic dlužná. Testovaný model AL707 patří k nejlevnějším 17palcovým LCD na trhu. Cena kolem 12 800 korun včetně DPH by mohla svádět k představě, že se jedná o model, který bude s kvalitou na štíru. Avšak není tomu tak. Posuďte sami. Odezva bodu 20 ms rozhodně není zahanbující. Nadprůměrný je také kontrastní poměr, který činí 500 : 1. Objevili jsme mírně slabší podsvícení při spodní hraní plochy.

Sedmnáctipalcové LCD Acer AL707

Co se designu týká, není Acer ničím výjimečný. Nižší cena projevila v oblasti výbavy. Toto LCD nabízí pouze analogový D-SUB vstup, také menu nabízí pouze základní možnosti nastavení. V neposlední řadě nebyl k dispozici český manuál.

Společnost Fujistu Siemens Computers (FSC) do jednoho z našich testů poskytla model S7. S cenou cca 19 800 se jedná o nejdražší model ze všech námi testovaných. Co za tuto cenu nabízí? Je to především originální design, který zaujme snad každého, kdo má rád chladný a originální vzhled. Nenápadně vyhlížející reproduktory mají překvapivě dobrý zvuk a také nastavení. Poněkud nám v této cenové kategorii chyběl digitální DVI vstup.

LCD FSC S7

FSC S7 ale ztrácí, co se týká zobrazování. Ke kladům ještě patří 16ms odezva bodů, ale problémy jsme objevili v oblasti jednolitosti podsvícení a z toho vyplývající homogenity barev. Plocha obrazovky jako by se nacházela v mírně tmavším rámečku, kde měla především světlá barva jiný odstín. Naopak nadprůměrně si panel vedl při zobrazování v menších rozlišeních.

Testovaný panel LG Flatron L1710B nepatří sice k nejmenším panelů, ale zase nabízí množství zajímavých funkcí a vybavení. V oblasti nastavení obrazu jsme například narazili na gamma korekci.

LCD LG L1710B

Panel od LG byl jediným testovaným přístrojem, který měl integrovaný elektrický adaptér a také digitální DVI vstup. Uživatel navíc s tímto modelem dostává do rukou i USB rozbočovač s dvěma pozicemi. Za všechno se ale platí, a tak se tento model od LG s cenou kolem 18 600 korun zařadil na třetí místo. Také co se týká rozměrů a váhy, patřil spíše na konec pole. Na druhou stranu nabízí odezvu bodů 16 ms a také v oblasti zobrazování jsme nenalezli žádný problém.

U modelu FU 1710 značky QCP se o názvu výrobce můžete dozvědět jen u prodejce, protože ani na balení a ani na výrobku samotném není uveden. Model byl v podstatě nejlevnější 17“ LCD panel našich testů. Vybírá si za to však daň v podobě pomalé odezvy bodů. Za svých zhruba 12 200 korun uživatel dostává 50ms přístroj, který má poněkud zastaralejší design, který ale může někoho zaujmout.

Sedmnáctipalcové LCD  QCP FU 1710

Neočekávejte přítomnost digitálního DVI vstupu. Možná překvapí přítomnost dvojice reproduktorů, jejichž zvuk však nijak nevybočuje z běžného standardu. Žádné „speciality“ se nedají očekávat v možnostech nastavení, kde se QCP drží základní nabídky. Podprůměrně je zobrazení v jiném než standardním rozlišení. Také úhly pohledu na obrazovku bez změny obrazu jsou menší než u konkurence.

Závěrem

Je zajímavé, že ani jeden z panelů nenabízí možnost otočit panel displeje o 90°, tak aby se plocha dala využít jako běžný papírový formát (kratší vodorovná a delší svislá strana). Ani jeden z modelů nebyl postižen vadným bodem. Patrně nejlepší volba pro běžného zákazníka je z této skupiny panelů Acer. Movitější by se pak mohli poohlédnout po LG, které sice není vybaveno reproduktory, ale zase má mnoho dalších funkcí a především digitální DVI vstup.

Tabulka parametrů testovaných 17" LCD 


Témata: Acer, LG, Monitory, Siemens, USB