Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Posílejte své soubory po internetu efektivně

aktualizováno 
Sdílet data prostřednictvím internetu můžete prostřednictvím řady systémů. Některá jsou jednoduchá na ovládání, jiná nabízí i něco navíc.

Surfování po internetu | foto: Profimedia.cz

StrongDC++ 2.0 – open source
Jestliže se rozhodnete sdílet svá data na P2P síti Direct Connect, nemusíte mít hlubší znalosti z oblasti počítačových sítí. Postačí, když si stáhnete některý z klientů umožňujících přihlášení do této sítě. Vřele můžeme doporučit českého klienta StrongDC++.

Než začnete svá data sdílet, je nejprve nutné klienta nastavit. Zadejte svoji přezdívku, kontaktní údaje, informace o vašem připojení a v neposlední řadě nastavit složky z vašeho pevného disku (nebo CD či DVD), které chcete sdílet. Nyní se přihlašujete k jednotlivým hubům (lze si je představit jako místnosti v chatu), kde svá data nabízíte a zároveň máte možnost stahovat data jiných uživatelů tohoto hubu. Mezi hlavní výhody tohoto klienta patří možnost automatického vypnutí počítače po dokončení výměny dat. Zdokonalené je také vyhledávání a filtrování sdílených dat dalších uživatelů. Zlepšena byla ochrana před podvodníky parazitujícími na této P2P síti. Do aplikace byla integrována funkce Netlimiter, která dokáže omezit rychlost stahování – to se hodí v případě, že chcete využívat kapacitu své linky zároveň i pro jiné účely. Co se týká funkčního vylepšení aplikace, byla implementována služba pro segmentové stahování souborů. Ta umožní rychlejší stahování souborů – můžete ji znát například z aplikací typu download accelerator.

 • Stahujte ze Slunečnice  na této adrese (3,3 MB).

  StrongDC++

 • Upozornění: Stahování multimediálních dat není nelegální. Avšak sdílení – tedy nabízení ke stažení – autorsky chráněných souborů (komerční filmy, hudba, software atd.) je trestné podle zákona!

 • µTorrent 1.7 – freeware
  Systém BitTorrent je dalším z řady programů pro stahování a sdílení souborů na internetu. Při distribuci pomocí BitTorrentu jsou soubory (může jich být víc) rozděleny klientem na menší bloky. Název BitTorrent slouží jako název pro distribuční protokol, originální klientskou aplikaci a typ souboru .torrent. Tolik z Wikipedie. Abyste torrent soubory, které jsou dostupné na internetu, mohli stahovat, musíte vlastnit tzv. klienta.

  BitTorrent klientů existuje celá řada. U nás mezi ty nejrozšířenější patří především µTorrent. Jde o malého, výkonného, na funkce bohatého klienta pro Windows, který navíc neobsadí tolik systémových prostředků PC (má malé nároky na procesor, paměť a místo na disku). Tímto způsobem můžete data stahovat rychleji než u jiných sítí, podílet se na sdílení souborů a šířky pásma a jde o nejvhodnější metodu pro nárazový nápor zájemců o aktuálně populární soubor. Právě pro tyto účely byl autorem stvořen. Narozdíl od jiných P2P služeb (eMule, CZDC++, StrongDC++) jeho výkonnost roste úměrně s počtem aktivních uživatelů. Základní nastavení µTorrent není složité. Po prvním spuštění µTorrent se zobrazí okno Průvodce rychlostí. V něm vyberte typ připojení dle rychlosti uploadu. Dojde k optimalizaci přenosů a ke zvýšení rychlosti. Tlačítkem Otestovat NAT - přesměrování portu zjistíte, je-li nastavený port průchozí pro příchozí spojení a tím, zda jste AKTIV či PASIV. A to je vše. Nyní na internetu stačí najít soubor, po kterém toužíte a stáhnout jeho torrent minisoubor (soubor obsahuje všechny potřebné informace ke stažení toho, pro co byl torrent stvořen - obsahuje názvy souborů, jejich velikosti, odkud stahovat atd.).

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (971 KB). µTorrent

  ExtraTorrent Toolbar for IE 2.0 – freeware 
  Pokud byste chtěli stahovat soubory přes torrent a přitom nevíte, kde je hledat, mohl by se vám hodit speciální doplněk ExtraTorrent Toolbar for Internet Explorer pro váš IE.

  Ten stačí stáhnout, nainstalovat a při příštím spuštění Internet Exploreru (také verze 7) se na hlavní liště objeví zcela nová s názvem ExtraTorrent. Práce s nástrojem je jednoduchá. Ve druhém rozbalovacím menu si stačí vybrat, co chcete hledat (zda filmy, hudbu, software, ipod aplikace atd.) následně kliknete buď na tlačítko Search a začne vyhledávání, nebo můžete zvolit dvojitou šipku vpravo a vybrat, zda chcete zobrazit dnešní torrenty, či ty nejpopulárnější. Zobrazí se stránka s popisem torrentu a link pro jeho stažení. Poté kliknete ještě jednou, tentokrát na tlačítko Download a dojde k otevření okna s torrent souborem. Ten potom můžete stáhnout pomocí nějakého download torrent programu (BitSpirit apod.).

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (583 KB). ExtraTorrent Toolbar for Internet Explorer

  FoxTorrent 1.1 – open source
  Pokud jste spíše zastánci prohlížení internetu pomocí Firefoxu, pak si ho také můžete rozšířit o možnost práci s torrenty soubory. Tentokrát nejde pouze o vyhledávání, ale i možnost nalezene soubory ihned sáhnout. Začátkem roku se totiž objevilo první rozšíření, které toto umožňuje.

  FoxTorrent je totiž klasické rozšíření pro Firefox, které tento browser doplní o multiplatformní podporu BitTorrentu. Program není náročný na systémové prostředky, ale také nemá mnoho nastavení a funkcí. Funguje však i po ukončení prohlížeče, takže stahovat lze i na pozadí Windows. A jak stahovat pomocí tohoto doplňku? Velmi jednoduše. Stačí ho nainstalovat, vyhledat nějaký torrent soubor na internetu a kliknout na něj. Ve Firefoxu se objeví na speciální stránce a začne jeho stahování. To lze kdykoliv pozastavit, opět spustit či přerušit. K dispozici je i několik základních údajů o průběhu stahování.

 • Stahujte ze Slunečnice  na této adrese (213 KB). FoxTorrent


  Více o P2P zde.
 • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

  Mozek, ilustrace

  Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

  Najdete na iDNES.cz