Poskládejte data na disku - zvýšíte výkon PC

aktualizováno 
Při každodenním používání pevných disků v PC dochází během provozu k fragmentaci dat. Na defragmentaci pevného disku potom závisí rychlost, s jakou počítač pracuje. Jestliže i vy pozorujete delší prodlevy při otevírání programů a souborů, potom nastal ten pravý čas poskládat data do latě.

Všechny počítače trpí takzvanou fragmentací dat. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmenatační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. K roztroušení dat v nemalém měřítku napomáhá i instalace nového software. Ve Windows je přítomen jak program scandisk (provádí kontrolu disku), tak defragmentační algoritmus. I když obě tyto aplikace odvádějí slušný výkon, vyplatí se někdy vyzkoušet i alternativní programy. Defrag od Microsoftu si totiž například neporadí s porovnáním dat v odkládacích a systémových oblastech disku. Pokud se vám tedy zdá, že stále déle čekáte na otevírání programů, načítání dokumentů, spouštění PC, nebo načítání stránek na internetu, je ten pravý čas provést defragmentaci.

Lepší defragmentátory dokáží přesunout nejčastěji používané programy na rychlejší místa pevného disku a tím tak zajistit kratší přístupovou dobu počítače při jejich spouštění a práci. Protože defragmentaci je doporučeno provádět jednou, či lépe dvakrát do měsíce, možná uvítáte nadstandardní funkce některých produktů. Mohou totiž běžet neustále a vy tak na defragmentaci můžete zcela zapomenout. Pamatujte však na to, že si samozřejmě musí ukrojit něco ze systémových prostředků PC.

O&O Defrag Professional 8.0 – shareware
O&O Defrag je poslední verze výkonného defragmentačního programu. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS). Nabídka pěti různých strategií defragmentace uspokojí rozdílné potřeby všech uživatelů. Obsahuje i různé moduly, jakým je např. Threshold - Automatická defragmentace po dosažení předdefinované úrovně fragmentace.

 • Stahujte na této adrese (7.8 MB).
 • PerfectDisk 7.0 – shareware
  PerfectDisk je navržen pro systémy s velkými diskovými kapacitami a nabízí defragmentaci všech souborů v systému, včetně Master File Table ($MFT), všech metadat, odkládacích prostorů a adresářů. Používá patentovanou technologii SMART Placement, která díky způsobu ukládání souborů na disk během defragmentace minimalizuje budoucí míru fragmentace disků. Samozřejmě nechybí ani defragmentace RAID polí.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • Diskeeper 9.0 – shareware
  Diskeeper pracuje na platformě operačního systému Windows. Podporuje celkem tři souborové systémy: FAT, FAT32 a NTFS. Program provádí dvě základní činnosti – analýzu fragmentace disku a jeho defragmentaci. Obsahuje i plánovač a funkce pro defragmentaci určité části obsahu disku. Záznam o průběhu činnosti aplikace je možné ukládat do souboru. Defragmentuje i swapovací soubor a Master File Table. Nové funkce ve verzi 9.0: Frag Shield - dynamicky snižuje fragmentaci tzv. kritických systémových souborů a tím zaručuje maximální stabilitu a spolehlivost systému. I/O Smart - monitoruje přístup na disk během fragmentace, pro zabezpečení nejvyšší rychlosti operací a další.

 • Stahujte na této adrese (20.9 MB).
 • Power Defrag 3.02a - shareware
  PowerDefrag je nástrojem, který se stará o kontrolu, optimalizaci a správu všech pevných disků. Své uplatnění si může najít ve všech verzích Windows (vyjma Windows 2000), kde spolehlivě zastoupí a překoná integrované nástroje. Spravuje zálohy registru Windows (95, 98 a ME) a obnovení systému (Windows XP).

 • Stahujte na této adrese (1.8 MB).
 • Contig 1.52 – freeware
  Sysinternals, známá společnost zabývající se vývojem systémových utilitek nabízí vlastní řešení pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (30.5 kB).
 • PageDefrag 2.32 – freeware
  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.

 • Stahujte na této adrese (44 kB).
 • mst Defrag Home 1.8 - shareware
  mst Defrag defragmentuje disk na pozadí systému a klidně ho lze spustit i během vaší práce. Skládat data můžete jak na místních discích, tak i na vzdálených, tedy v síti. Pracuje ve dvou režimech - na pozadí a ručně. Zatímco první režim monitoruje ukládání neustále, čímž napomáhá setřídit data prakticky ihned, tak v tom druhém případě máte kontrolou nad tím, co se bude defragmentovat včetně perfektní analýzy. Z operačních systémů je však podporován pouze Windows XP a Windows Server 2003.

 • Stahujte na této adrese (1.6 MB).
 • MindSoft Defrag 3.0 - shareware
  Společnost MindSoft vyvinula vlastní technologii, pro kterou je defragmentace disku snadnou záležitostí. Navíc zlepšuje výkon počítače, a to až o několik desítek procent. Podle výrobce je tento program užitečnější než standardní aplikace společnosti Microsoft.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • Ashampoo Magic Defrag 1.06 - shareware
  Ashampoo defragmentuje na pozadí systému. Program běží jako služba a defragmentuje vaše soubory kdykoli váš počítač nepracuje. Defragmentuje komprimované soubory bez nutnosti analyzovat disk. O defragmentaci podává detailní statistiku. Program stačí nainstalovat a na potřebu defragmentace můžete zapomenout – bude probíhat automaticky.

 • Stahujte na této adrese (3.5 MB).
 • Defrag for Windows 2.2 – shareware
  Další jednoduchá pomůcka s důležitým úkolem. Stará o defragmentaci disku. Jako motor však používá defragmentátor Windows. Avšak obsahuje nadstandardní funkce, které uvítáte. Po poskládání souborů totiž dokáže počítač restartovat, vypnout nebo ukončit svůj běh v systému. Obsluhuje i nástroj Scandisk pro opravení chyb na disku. Jako doplněk je aplikace dobrá, ale plná verze je nesmyslně drahá.

 • Stahujte na této adrese (635 kB).


 • Nejčtenější

  Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

  Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

  Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

  Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

  Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

  Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....  Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

  Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

  Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

  Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

  Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

  Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

  Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

  Další z rubriky

  Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

  Ilustrační foto - děti

  Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

  Tipy a triky pro Windows 10: zameťte po sobě stopy z vyhledávání

  Tipy a triky pro Windows 10

  Posuvníky v nabídkách Windows 10 se již nemusí automaticky schovávat. Podíváme se i na připojení FTP účtu jako další...

  Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

  Tablet pro práci i zábavu

  Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...  Najdete na iDNES.cz