Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslanci pustili televizi budoucnosti

  9:14aktualizováno  9:14
Poslanci po několika odkladech schválili novelu mediálního zákona, která upravuje budoucnost televizního a rozhlasového vysílání. Kromě mnohem vyšší kvality signálu přinese také nové televizní kanály. Během pár let bude možné bezplatně sledovat až 24 programů.

Pokud nová pravidla schválí i Senát a prezident, začne Rada pro televizní a rozhlasové vysílání rozdělovat licence na digitální vysílání. Už nyní o ně požádalo zhruba třicet firem, které čekají na verdikt rady.

Mezi čekateli na digitální licenci jsou například hudební televize Óčko, zpravodajská Z1, rodinný program a kutilská televize. Podle novely zákona však musí televizní rada jednání se stávajícími žadateli na 90 dní přerušit poté, co zákon vstoupí v platnost. Firmy tak dostanou čas upravit své žádosti podle schválené novely.

Již dnes vysílá digitálně Česká televize, která dostala celou takzvanou digitální síť pro čtyři programy. K dosavadním ČT1 a ČT2 přidala zpravodajský a sportovní kanál. Komerční Nova a Prima novelou získaly jistotu, že jejich stávající licence se automaticky změní na digitální a jejich programy budou zachovány. K současnému jednomu kanálu však každá jako bonus automaticky dostane ještě jeden. Takové zvýhodnění bylo podle poslanců nutné proto, aby Nova a Prima měly motivaci přejít na digitální vysílaní, k němuž se zavázal stát. Podle stávajících pravidel mají licenci až do roku 2017. Při přechodu na digitální vysílání se budou muset formálně vzdát současné licence výměnou za další kanály.

Prostor pro jeden další program však Nova a Prima dostanou až v dalším kole, po vypnutí současného způsobu vysílání. Tedy nejméně za čtyři roky, kdy telekomunikační úřad zatím předběžně s vypnutím současného vysílání počítá.

Prima se díky novele zákona navíc zbavila povinnosti poskytovat prostor regionálním televizím. Ty si za to mohou požádat Radu pro televizní a rozhlasové vysílání o vlastní licenci a rada by jim měla vyhovět.

Nově se televizní licence mají vydávat jen na dvanáct let a nebude možné je automaticky prodlužovat jako nyní. Televize se bude muset o licenci znovu ucházet ve výběrovém řízení.

Do novely zákona se podařilo poslancům dostat i některé zajímavosti. V televizi nesmí zaznít sprostá slova, a to ani v reklamě. Mezi desátou hodinou večer a šestou ráno se smí objevit pouze v pořadech, kde to je umělecky nutné. „My v tuhle chvíli preferujeme to, aby byla nějaká norma schválena, aby konečně byla jasná pravidla,“ řekla po jednání Sněmovny ministryně informatiky Dana Bérová.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Najdete na iDNES.cz