Poslechli jsme 16 MP3 přehrávačů. Nejlépe zahrál Cowon

  10:30aktualizováno  10:30
Otestovali jsme šestnáct MP3 přehrávačů a zjišťovali, který vám ouška naplní nejlepším zvukem. Odpověď je jednoznačná: nejlépe hrají přehrávače Cowon D3 a Cowon I10. Za hřích stojí i iRivery a iPod nano. Skvělý poměr zvuku k ceně nabízí Philips a iRiver. Nejméně nás přesvědčil iPod Classic.

Který hraje nejlépe? | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Není to klasický test. Snažili jsem se odpovědět na jedinou otázku: který MP3 přehrávač na trhu hraje nejlépe. Vybrali jsme šestnáct modelů, které měly určitou šanci nabídnout kvalitní poslech. 

Referenční sluchátka

Sennheiser IE8

Nekompromisní in-ear sluchátka byla původně určena především pro hudebníky. Pomocí mechanického ovladače lze jemně měnit dispozici ozvučnice a tím regulovat frekvenční charakteristiku u nízkých kmitočtů.

Sennheiser IE8

Z logiky věci jsme sluchátka přibalená výrobci nechali většinu času zabalená a do přehrávačů zapojovali naše referenční Sennheiser IE8. Přibalená sluchátka nikdy plně nevyužívají kvalitativní potenciál přehrávačů a pokud prahnete po kvalitním poslechu, pořídíte si jiná, lepší.

Výrobcům to nemůžeme mít za zlé. Námi zvolená sluchátka jsou nyní v prodeji za zhruba pět tisíc korun, pokud by podobná přibaloval výrobce, cenu přehrávače by minimálně zdvojnásobil. Vzhledem k tomu, že dobře zvolená sluchátka můžete poslouchat po dobu životnosti několika přehrávačů, nedával by takový postup smysl.

Poslouchali jsme nahrávky ve FLAC a MP3, v případě iPodů jsme museli bezztrátově komprimované testovací soubory konvertovat do formátu ALAC, který "jablečné" přehrávače podporují. Jdeme na ně, v abecedním pořadí.

Apple iPod Classic

Cena: 5 390 Kč

Služebně nejstarší přehrávač nás zvukem výrazněji nenadchnul. Pokud se v některých recenzích dočtete opak, vězte, že výrobce mezi generacemi měnil čipy, včetně těch pro dekódování zvuku.

Apple iPod Classic

Projev aktuální verze iPod Classic nejlépe vystihuje výraz "umírněný". Až příliš umírněný. Dalo by se říci i trochu nudný. Basy jsou hutné, ale zbytečně překáží v nižších středech, které tak působí trochu zahuhlaně. Pocitu zastřenosti jsme se nemohli zbavit ani u vyšších středů a výšek, což odnáší jak vokál, tak například jazzové metličky.

Upřít se mu nedá plný a hutný projev, což jsou jinak ceněné atributy. Bohužel, samy o sobě nestačí.

Je to škoda, s kapacitou 160 GB a koncepcí, která k poslechu hudby na cestách přivedla miliony lidí, by to byl výborný přehrávač. Pokud ale hledáte zvukovou nirvánu, toto není cesta.

Apple iPod Nano

cena: 3 490 Kč

Mnohem lépe se paradoxně poslouchá miniaturní iPod nano. Zvuk je mnohem živější a barevnější než u Classic. Je však zároveň hutný a plný. Bravo, od takového drobečka, určeného především pro sport, bychom to nečekali.

Apple iPod Shuffle

Oproti Cowon D3 a I10 nemá nano tak prokreslené detaily a prostor, v obou kategoriích ztrácí především na výškách. Špatně nehraje ani MP3 soubory, ale v případě ALAC si poslech užijete přeci jenom více. Oproti Cowonům nevydoluje z MP3 vše, co formát nabízí.  

IE8 jsou pro nano přeci jen zbytečně kvalitní sluchátka, doporučuji vybírat spíše v cenové hladině kolem 2 500 Kč. A pokud s ním budete chtít sportovat, vyberte i sportovní sluchátka s odolnějším kabelem a ochranou proti vlhku.  

Apple iPod Touch

Cena: 4 599 Kč

I v případě "iPhonu bez GSM modulu" se posluchač dočká velmi solidní reprodukce. Oproti nanu je muskulárnější a navoněnější, především má více basů. 

Apple iPod Touch

Narozdíl od Cowonů se příliš "nebabrá" s prostorem nahrávky, ale působí pevně, hutně a dynamicky. Na IE8 jsme laděním ozvučnice trochu ubrali basů a pak ke zvuku nelze mít mnoho výhrad.

Trochu zklamaní jsme byli po spuštění MP3 souboru. Dekódování je o poznání horší než u špičkové konkurence nebo než u ALAC. Bezztrátový formát jednoznačně doporučujeme.   

Cowon D3

cena: 5 990 Kč

Společnost Cowon, známá i pod značkou iAudio, je zvukovou kvalitou svých přehrávačů pověstná. A ani D3, založená na operačním systému Android, mu  nepokazí renomé.

Cowon D3

Projev je především přirozený. Má hutnost a plnost, kterou jsme chválili u iPodu Classic, ale přidává k ní perfektní dynamiku, čistou reprodukci v celém frekvenčním pásmu, velmi dobře vykreslený prostor a smysl pro detail. Nehraje si na pouťovou atraktivitu, ale snaží se do poslechu na cestách přinést ne zcela samozřejmou hodnotu: vysokou věrnost.

Spolu s IE8 v "mém" nastavení měl D3 lehký nadbytek basů, ten šel však korigovat velmi jemným nastavením ozvučnice sluchátka. Jinak k hloubkám nemáme výtku, jsou pevné a plastické.

Cowon D3 je výborný tip pro náročnější posluchače, kteří zároveň využijí možnost spouštění aplikací v operačním systému Android.

Cowon I10

Cena: 4 250 kč

A pro ty, které nějaké aplikace v přehrávači nezajímají, máme tip vítězný. I10 hraje skvěle. Oproti D3 má trošku méně basů a o trochu barevnější projev. Všechny akustické ingredience jsou pro naše uši perfektně namíchané.

Cowon I10

Poslech kombinace I10 s IE8 je opravdu lahůdka. Barevný, zábavný, přesný, prokreslený a zároveň věrný projev zpříjemní i pondělní cestu do práce.

Z formátu MP3 vyždímá maximum, kvality však naplno ukáže až s bezztrátovým formátem FLAC. Nezalekne se žádného žánru, stejně dobře zahraje ACDC i Mozarta. Investice do opravdu kvalitních sluchátek se zde navýsost vyplatí.

Creative Zen Style M300

Cena: 1 390 Kč

Základní hendikep přehrávače od firmy, která byla před několika lety v MP3 přehrávačích opravdu pojmem, je neschopnost přehrávat bezztrátový formát FLAC. Ale ani z MP3 nedostane maximum.

Creative ZEN Style M300

Creative ZEN Style M300

Kritiku si zaslouží především poněkud "uťáplá" dynamika, díky čemu působí reprodukce unaveně. Zvuk je hutný, basů je lehký nadbytek, solidně prokreslených výšek dostatek, ale vše je spláclé do jedné plochy. Ale abychom jen nekritizovali, pochválit musíme třeba vokál Norah Jones.

Dále se rozepisovat o zvuku nemá smysl, je to rozumný přehrávač ke sluchátkům za 500 - 1 000 Kč, audiofilní ambice opravdu nemá.

Creative ZEN X-Fi 3

Cena: 2 299 Kč

X-Fi zní mnohem lépe než M300, pochválit musíme pevné a plastické basy, solidní vokál i výšky. Vše ale kazí absence jakéhokoli prostoru a lokalizace, umírněné vyjádření detailů a kompromisní dynamika. Reprodukce sice zní razantně, ale dynamika patří spíše k průměru.

Creative ZEN X-Fi 3

Hutná, měkká a docela příjemná reprodukce, u IE8 bylo příliš zdůrazněno pásmo nižších středů, díky kterému zněl projev zahuhlaně.

Rozumný je se sluchátky do 1 000 Kč, ale milovníci kvalitního zvuku dají ruce pryč.

iRiver E300

Cena: 1 990 Kč

Přehrávač výrobci ostudu neudělá. Hraje velmi, velmi dobře. Přednes je vyrovnaný, důstojný a se slušnou dynamikou. Na I10 mu chybí především výrazné vyjádření prostoru a ostřejší kresba. A trochu švih.

iRiver E300

Švih a jiskra je to, co nám na reprodukci chybělo nejvíc. Nikde nic nechybí ani nepřebývá a přitom to pořád není úplně ono. Basy nejsou tak hutné a plastické, jako u některých konkurentů, středy jsou naopak podány čistě a hutně. Výšek je dostatek, jsou i hezky vykreslené.

Radost z poslechu není taková, jako u obou Cowonů, ale i tak si E300 pozornost při výběru zaslouží. Sluchátka kolem tří tisíc jsou rozumnou volbou.

iRiver E40

Cena: 1 690 Kč

iRiver patří do skupiny přehrávačů se spíše přirozeným zvukem. Basů je tentokrát přiměřeně, spíše jsme měli tendenci na IE8 malinko přidat. Jsou však docela přesné a rychlé, jen by mohly být plastičtější. Pochválit musíme dynamiku.

iRiver E40

Slova chvály zaslouží i výšky, kterých je tak akorát, jsou jemné a slušně vykreslené. Méně spokojeni jsme byli u nižšího středu frekvenčního spektra, ve složitějších scénách se má tendenci slévat. Vokál zní dobře.

Na projevu oceňujeme živost a barevnost, jen jsme se neubránili pocitu, že se nad celou reprodukcí vznáší lehký závoj.

Celkově však zvuk hodnotíme pozitivně, opět vhodný partner pro sluchátka mezi
2 000 - 3 000 Kč. Vzhledem k ceně je to skvělý kup. 

iRiver P8

Cena: 4 490 Kč

Hezký prostor, klidná, pohodová příjemná reprodukce. Nepůsobí tak svěžím vzdušným dojmem, jako Cowony.

iRiver P8

Basy a nižší středy jsou měkčí a působí huňatým dojmem, dalo by se říci, že zní trochu zahuhlaně. Ale příjemně měkce, pokud máte takové basy rádi, neberte to jako kritiku.

Hlas je v pořádku. Výšky jsou ostré a výrazné, jen někdy zní trochu odtrženě od ostatního zvuku.

S rozumně vybranými sluchátky kolem tří tisíc budete spokojeni. 

Philips GoGear Ariaz

Cena: 1 890 Kč

Philips přehrávače propaguje marketingovým sloganem "Obsessed with sound", tedy "Posedlí zvukem" a musíme uznat, že zvukově přehrávač patří k tomu lepšímu na trhu.

Philips GoGear Ariaz

Největší mínus může být pro mnoho posluchačů i plusem: přehrávač trochu přehání, zní barevněji a líbivěji, než jak mají nahrávky znít. Ale poslouchá se hezky, to se mu upřít nedá.

Tonálně jsou v reprodukci dominantní basy, ty jsou však nejen pevné, ale i příjemně plastické. Vokál je výrazný a docela čistý, zastřenost, kterou kritizujeme například u 865 od Sony se nekoná. Středy jsou plné a docela prokreslené, určitý objemový deficit jsme cítili jen na výškách.

Muzice kvůli tomu chybí větší jiskra a říz, projev je těžkopádnější. Reprodukce je hutná, lokalizace v prostoru lehce nadprůměrná. Na IE8 jsme opět ubrali trochu basů, ale méně, než u Sony. Toužíte-li po vysloveně přirozené reprodukci, po Philipsu nejspíše nesáhnete.

Philips GoGear Muse

Cena: 2 490 Kč

Důraz na barevnost a líbivost je ústředním motivem reprodukce i u modelu Muse. Tentokrát v ještě větší míře. Skoro jako bychom poslouchali domácí kino se zbytečně rozverným subwooferem.

Philips GoGear Muse

Pokud na to přistoupíte, bude vás reprodukce těšit. Má velmi slušný vokál, důrazné plastické basy a solidně vykreslené výšky. Díky mohutným basům je výšek subjektivně méně.

Vyjádření prostoru patří k mírnému nadprůměru, detaily jsou spíše umírněné.

Hledáte-li příjemnou, barevnou reprodukci v teplejších tónech, pak je Muse dobrou volbou. Preferujete-li věrnou reprodukci, pak si Philipse určitě nevyberete.  

Philips GoGear Wibe

Cena: 1 199 Kč

Rozepisovat se o zvuku nejmenšího z Philipsů nemá valný smysl, je někde mezi Muse a Ariaz.

Philips GoGear Wibe

Zůstává líbivost a muskulární přehánění modelu Muse a ozývá se trochu těžkopádnost Ariazu. Poslouchá se docela pěkně. Pokud zvolíte sluchátka se slabšími basy v ceně do dvou tisíc korun, zahraje vám dobře. A ano, je to náš cenový tip.

Sencor Daze SPV 4430

Cena: 4 490 Kč

Přehrávač od Sencoru nás mile překvapil důstojnou a přiměřeně barevnou reprodukcí. Frekvenčně vyrovnaná reprodukce zaujme čistým vokálem. Výšky jsou sypké a trochu zkreslené, díky čemuž zní výrazněji, než ve skutečnosti jsou.

Sencor Daze SPV 4430

Basy nejsou moc plastické, ale objemově jich je tak akorát. Prostor a detaily patří k průměru. Reprodukci nelze nic zásadního vytknout, ale také vás ničím neposadí na zadek.

Smysl má se sluchátky kolem dvou tisíc.  

Sony NWZ-A864

Cena 3 290 Kč

Sony okamžitě upoutá důraznými a hutnými basy, kterých je objemově trochu nadbytek, ale to nebude s mnohými sluchátky na závadu. U IE8 jsme je tedy trochu "ubrali" a pak jsme k nim neměli vážnější výhrady.

Sony NWZ-A864

Reprodukce je hutná, důrazná, barevná, živá, působí pestře. Pochválit musíme dynamiku a čistotu dechových nástrojů. Kritiku zaslouží mírně zastření vyšších středů, což se trochu podepisuje zejména na vokálech. Výšek je objemově dost, mohly by být přesněji vykreslené. Oproti iAudio I10 chybí především smysl pro detail.

Pro poslech jazzu nebo vážné hudby máme jiné favority, ale na populární, rockovou, nebo taneční hudbu je výborný kandidát. Zkuste se sluchátky kolem tří - čtyř tisíc korun.

Sony NWZ-Z1050

Cena: 6 690 Kč

Hodnocením se příliš nevzdálíme od předchozího modelu Sony. Má trochu více basů, trochu méně výšek a vnímali jsme i méně detailů.

Sony NWZ-Z1050

Vše jen o trochu, takže to není žádná zdrcující kritika. Zní dospěle, hutně a plně, jen trochu unaveně. Poslech modelu 864 nás bavil mnohem víc. Se sluchátky do dvou tisíc korun s trochu ostřejším podáním především vyšších středů a výšek se bude poslouchat dobře. O přehrávač pro audiofily však nejde.

Nejčtenější

Alza to zase zkouší. Zákazníkům do košíku „tajně“ přihodí nechtěné věci

Stačí chvilka nepozornosti a obchod vám do košíku přidá něco, co jste si...

Před odesláním objednávky v e-shopu si dobře zkontrolujte obsah košíku. Je možné, že vám tam bez vašeho vědomí něco...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety

Jak zni vitr na Marsu

Sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, poslala vůbec první nahrávku zvuku z této planety.

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Legendární hudební přehrávač Winamp se vrací. Bude prý umět všechno

Logo přehrávače WinAmp

Softwarový přehrávač MP3 od společnosti Nullsoft měl na počítači počátkem století nainstalovaný každý. A kdo ne, ten...

Najdete na iDNES.cz