Poslechněte si nejtišší tramvajovou trať v Praze. Více hluku nadělají auta kolem

aktualizováno 
Zatímco jinde se obyčejné železniční kolejnice pro tramvajové tratě používají běžně, Praha má teprve svou první bezžlábkovou trať. Díky ní obyvatelé okolních domů jedoucí tramvaj téměř neslyší. I auta jsou hlučnější. Kde to půjde, tam se budou tyto kolejnice v Praze používat.

Okolek

Okolek je výstupek na obvodu kola kolejového vozidla bránící vykolejení. Obvykle ho najdete na straně kola, která je blíže ke středu vozu.

Od letošního dubna si cestující i řidiči užívají komfortní jízdy tramvají mezi Kbelskou ulicí a obratištěm Lehovec po první bezžlábkové kolejnici (tramvajová kolejnice má typický žlábek). Nejedná se o nic světoborného, přesto teprve nyní Praha použila tento otevřený svršek s železniční kolejnicí poprvé v novodobé historii pražské tramvajové dopravy.

I podle Dopravního podniku se koleje velmi osvědčily. Proto se touto technologií právě v těchto dnech opravuje i mnohem delší úsek v Plzeňské ulici.

První železniční kolejnice v Praze má TT Poděbradská

První železniční kolejnice v Praze má TT Poděbradská

Železniční kolejnice 49E1, kterou fanoušci nejspíš znají pod starším názvem S49, byla použita i z ekonomických důvodů. Její pořizovací cena je totiž o 30 % nižší, než u dosud používaného žlábkového typu NT1. Její další, nikoliv zanedbatelnou výhodou, je nižší hlučnost při provozu.

Symbol bezžlábkové kolejnice

Kolo tramvaje, která může na bezžlábkovou kolejnici, musí mít výšku okolku minimálně 16 mm. Způsobilé tramvaje, kterých je 80 %, jsou označeny symbolem železniční kolejnice.

Celá "tichá" trať má délku 1239 metrů z centra a 1122 metrů do centra. V rozdílu délek nehledejte žádný podfuk. Trať prostě vede každým směrem trochu jinak.

Přechodový kus S49/NT1Přechodový kus S49/NT1

Novým prvkem je přechodový kus mezi kolejnicemi NT1 - S49 (nebo B1 - S49). Pražská strojírna vyvinula a poté i vyrobila přechodový kus z jednoho bloku. Tímto odstranila dosavadní problém zranitelných svarů, které se používaly při propojování nestejných tvarů kolejnic.

Hluk na Poděbradské před a po rekonstrukci Laeq v dB:

Před Před Po Po
Den Noc Den Noc
Stanoviště 1 61,0 58,0 59,3 53,7
Stanoviště 2 59,6 58,4 58,6 53,3

Při jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbrojePři jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbrojePři jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbroje

Při jízdě "z kopce" je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbroje. V opačném směru jsou vozy nepatrně hlučnější. To platí také o pražany ne příliš oblíbené tramvaji 14T, která na jiných úsecích už na dálku vydává charakteristický zvuk pojízdného železářství.

Pro realizaci byly již v předstihu zakoupeny pražce (označení B 03) s rozdílnou úložnou plochou, která má sklon 1:20. Normální pražec má tvar hranolu, tady jde o tvar "lichoběžníku", který lépe drží ve štěrkovém loži. Přímo v Ústředních dílnách z nich bylo smontováno 143 kusů kolejnicových polí. Nebylo tedy nutné koleje kompletovat v terénu na místě a celá stavba mohla proběhnout rychleji.Tento postup se Dopravnímu podniku osvědčil již dříve.

Položená a zčásti zaštěrkovaná kolejová pole

Položená a zčásti zaštěrkovaná kolejová pole

Podle zkušeností dopravce se běžné vlaky na této trati chovají velmi klině. Dokonce i vozy T6, které jsou jinak charakteristické svou neklidnou jízdou v "kolejovém kanálu", se na této trati "umravnily". Pokud nevíte, co odborný termín "neklidná jízda" znamená, pak vězte, že jde o ty chvíle jízdy, kdy s vámi tramvaj "pěkně hází". Svůj podíl na zlepšení má samozřejmě také kvalitní podbití trati a její správná geometrie.

Podbíjení TT. V poředí je směrovací zařízení

Podbíjení trati. V popředí je směrovací zařízení

Na přejezdech a přechodech je použito zakrytí povrchu až do výše temene kolejnice. Auto tedy při přejíždění o nic "nedrncá".

Aby vznikl potřebný prostor pro okolek, byly použity dvě technologie. U velmi zatížených přejezdů pro individuální dopravu byly dodatečně namontovány odolné profily KRUG. Na ostatních přechodech jsou žlábky z tvrzené gumové bokovnice.

V obou případech musí kolej splňovat požadovaný limit tzv. měrné svodové vodivosti - to znamená, že musí účinně bránit šíření takzvaných bludných proudů.

Nakládka štěrkovací soupravy

Nakládka štěrkovací soupravy. Výsypný vůz byl zapůjčen z DP Mostu a Litvínova

Nečekaný objev

Při rekonstrukci v podchodu Hloubětín (dříve se této zastávce říkalo Havana) byly pod tramvajovou tratí "objeveny" léta nepoužívané toalety.  O jejich existenci se vědělo, k dispozici byla i původní projektová dokumentace, ale za provozu tramvají se nedala ověřit skutečná tloušťka stropu toalet.

Při demontáži starých kolejí se ukázalo, že betonová konstrukce stropu je oproti projektu tlustší a zasahovala by do nové konstrukce tramvajového tělesa. Díky tomuto "nečekanému objevu " bylo proto rozhodnuto strop ubourat a po provedení nezbytného "úklidu" byl celý prostor zasypán popílkocementem.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Z historie Karosy: midibus na podvozku avie zabodoval na výstavě v Nice

V roce 1969 byl midibus Karosa A 30-D7 prezentován na mezinárodní autobusové...

Jedním z méně známých výrobků Karosy Vysoké Mýto je midibus postavený na podvozku později ikonické Avie A30. V roce...

Česká firma koupila výrobce nejmodernějších německých akrobatických letounů

Společnost Skyleader koupila společnost Xtremeair GmbH, která vyrábí...

Společnost Skyleader vyrábí několik typů letadel a nyní přibere další dvě z německé firmy, kterou právě koupila.

Spotřeba 100 litrů na kilometr. Jak se vozily americké raketoplány

Boeing 747 N905NA (vpředu) a N911NA spolu za dobu služby letěly pouze jednou,...

Nejslavnější cesty amerických raketoplánů mířily do kosmického prostoru, všechny však musely během své kariéry...Najdete na iDNES.cz