Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední Mac přešel na Intel. Co chystá Leopard?

  16:36aktualizováno  16:36
Apple dnes předvedl novou verzi operačního systému MacOS X zvanou Leopard. Je nabita novými funkcemi a možnostmi. Navíc byl kompletně dokončen přechod na procesory Intel a z PowerMac se tak stal Mac Pro.

Leopard je šestou verzí operačního systému MacOS X a nástupce systému Tiger. Dnes se poprvé dostal na veřejnost a prodávat se začne na jaře 2007. Ačkoli si výrobce zatím údajně nechává některé trumfy v rukávu, mnohé inovace jsou již známy.

Time Machine – zálohování v malíčku

O klidný provoz se postará nový zálohovací systém Time Machine. Po prvním připojením externího pevného disku nastavíte potřebné parametry a dále se již o zálohy nemusíte starat – systém je bude provádět sám, na pozadí.

Zálohovat se budou veškeré soubory (dokumenty, muzika, fotografie …), tak i veškeré nastavení a  záložky. Všechny změny v zálohách budou navíc zaznamenány a proto se můžete vždy vrátit k původním souborům v konkrétním dni.

Spaces – logické dělení aplikací

Pokud občas děláte víc věcí najednou, jistě znáte ten zmatek, kdy jednu plochu sdílí komunikační klient, okno internetového prohlížeče, přehrávače hudby, grafického editoru … programátoři to mají ještě mnohem pestřejší.

V UNIXových systémech se podobného zmatku zbavíte přepínáním mezi více plochami – a přesně o tom jsou Spaces. Jednotlivé aplikace lze tematicky rozdělit do skupin (komunikace, vývojové prostředí, grafika, zábava …) a každou umístit na samostatnou plochu.

Mezi nimi pak jednotlivě přepínáte, podle toho, čím se chcete zabývat. Vybírat lze i z náhledů několika ploch najednou.

64 i 32 bitů

Leopard umožní provoz jak 32, tak 64 bitových aplikací. A to dokonce současně. Přechod mezi nimi tak nebude nijak bolestný.

iChat

Leopard nabízí i novou verzi komunikačního programu iChat. Mimo jiných vychytávek dovede při videohovoru nahradit pozadí hovořící osoby obrázkem. Zatímco tedy sedíte třeba na porcelánu, hovořící osoba za vámi vidí uklizený pokoj, lavičku na zahrádce, nebo písečnou pláž.

Sbohem PPC!

Dokončen byl také přechod na procesory Intel. Stalo se tak uvedením stanice Mac Pro. Stroj s dvojicí dvoujaderných čipů Xeon od Intelu bude stát zhruba 2500 dolarů, tedy téměř 55 tisíc Kč. Dle dostupných informací má být dvakrát rychlejší než původní Power Mac.

Disková kapacita lze rozšířit až na 2 TB, operační paměť může dosáhnout až 16 GB RAM. Zájemce si vybere ze tří výkonných grafických karet: NVidia GeForce 7300 GT, ATI Radeon X1900 XT a Quadro FX 4500.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz