LG RCT-689H

LG RCT-689H | foto: Technet.cz

Poslední na trhu: DVD rekordér zkopíruje VHS kazety jedním prstem

  • 88
TEST - VHS kazety jsou již dávno součástí historie a málokdo je běžně používá, avšak nový přehrávač se ještě může leckomu hodit. A pokud je v kombinaci s DVD rekordérem a USB přehrávačem multimédií, neztratí se ani v moderní domácnosti. Podívali jsme se na možná poslední VHS vlaštovku na trhu. Je od LG.

V domácnostech zuří vánoční úklid a leckdo ještě najde na dně skříně nebo v koutě komory krabici se starými VHS kazetami. Zatímco většinu filmů lze sehnat v lepší kvalitě v běžné distribuci, půjčovně, nebo na internetu, soukromé nahrávky z kamery jsou nenahraditelné.

Pokud někde poblíž odpočívá i staré video, můžete ho zkusit vyčistit a připojit k DVD rekordéru nebo videokartě v počítači a kazety si nahrát na DVD nebo pevný disk. Na ty, kterým se videopřehrávač již odebral do křemíkového nebe, myslí společnost LG s novou kombinací DVD rekordéru s DVB-T tunerem, USB přehrávačem a VHS video přehrávačem.

Stiskem jednoho tlačítka můžete zkopírovat VHS kazetu na DVD. Na stříbrné kotoučky můžete nahrávat i z televizního vysílání. Po vložení USB paměti z ní lze přehrávat filmy v DivX, muziku v MP3 a WMA a obrázky JPG. 

VHS přehrávač

Mechanika videopřehrávače je šestihlavá, pro snímání obrazu má tedy čtyři hlavy, pro snímání zvuku dvě. Je vybavena funkcí "autotracking", takže se sklon rotační hlavy přizpůsobí nahrávce pořízené na jiném videorekordéru. Pochopitelně si poradí s SP i LP záznamem.

LG RCT-689H

Mechanika je jednoduchá, rychloposuv umí jen jednou rychlostí a rychlé převíjení patří spíše k pomalejším. Zastavený obraz je poměrně klidný, i při rychloposuvu není nijak dramaticky zkreslený. Mechanika je bohužel relativně hlučná, a to jak při přehrávání, tak i změnách provozních režimů.

Pokročilejší funkce, jako vyhledávání indexů, u této kombinace nečekejte.

Obraz i zvuk využívají možnosti VHS systému, výsledek víceméně odpovídá stavu kazety. Velké plus je, že i obraz VHS přehrávače dostanete na HDMI konektoru. Dřív to nebylo u podobných kombinací zvykem, na HDMI byl často jen obraz z DVD a pro přehrávání kazet bylo nutné zvolit analogové rozhraní.

Nahrávání na DVD

Celý přístroj má jedno znatelné mínus. Nemá pevný disk. Přímé nahrávání  na DVD byl oproti VHS kazetám velký skok v kvalitě i komfortu, nicméně oproti záznamu na HDD jsou možnosti limitované. DVD se obtížněji edituje (v některých případech, například s plným diskem, to vůbec nejde), navíc nemůžete využívat komfortu sledování televizního vysílání s časovým posunem (Time Shift), což je jinak prima především pro přeskakování reklamních bloků.

S LG můžete na DVD nahrávat jak z analogového, tak digitálního tuneru, programovat jej můžete klasicky programováním nebo si pořady "zaškrtat" v elektronickém programovém průvodci (EPG). Jedním stiskem tlačítka zkopírujete VHS kazetu na DVD. Nahrávat lze i z externího zdroje prostřednictvím konektoru SCART, čelního vstupu s kompozitním videem a digitálního DV vstupu pro záznam z DV kamer.

Kombo k televizoru připojíte HDMI kabelem, kabelový set-top-box pro nahrávání zapojíte do konektoru SCART. K dispozici je i komponentní výstup obrazu a zvuk v analogové (dvoukanál) i digitální (optický i elektrický) podobě.

Záznam na DVD může probíhat v pěti režimech, kdy s rostoucí délkou záznamu klesá jeho kvalita. Ideální je SP, kdy se na DVD vejdou dvě hodiny záznamu: obraz i zvuk je perfektní. U nejdelšího MLP máte k dispozici 14 hodin záznamu na jednovrstvé DVD, výsledek je samozřejmě naprosto žalostný. 

Kopírování chráněného obsahu (některé originální videokazety) není možné.

Přehrávání z USB

K obsahu USB paměti se přistupuje přes záložky "filmy, muzika, obrázky" v hlavním menu přístroje, z čehož vyplývá i nepříjemné omezení. Hudební a obrazový soubor najednou nespustíte, takže na ozvučené slideshow můžete zapomenout.

Po otevření adresáře s fotkami začne přehrávač generovat náhledy. Načítá je z celých snímků, a tak to chvíli trvá. Dokud není načtena první stránka výběru, tedy osm snímků, nelze vybrat fotku, ani spustit slideshow, ani načítání zrušit. Musíte několik desítek sekund čekat, v závislosti na velikosti obrázků. To bohužel platí i pro návrat do menu, vše se načítá znova.

Pod sklopnou částí čelního panelu naleznete USB port, DV vstup a AV vstup s analogovým stereofonním zvukem a kompozitním videem. Povrch přístroje silně přitahuje prach, "binec" na snímku přečkal několik marných pokusů o očištění.

Snímky můžete prohlížet jednotlivě, nebo spustit automatické postupné přehrávání. Načítání snímků není nejrychlejší, kvalita zobrazení je však výborná. Možnost zvětšení detailu chybí, rotace snímku (například nafoceného "na výšku") naštěstí ne.

Hudební soubory nabízí více možností. Můžete si poskládat pořadí skladeb "play list", který však nejde uložit, a tak o něj při vyskočení do menu přehrávače přijdete. Součástí je i náhodný výběr skladeb. Přehrávací menu je strohé, ale na požádání zobrazí alespoň ID3 tagy.

U filmových souborů nemusíte mít obavy u stažených DivX a XviD videí, maximálně v PALovém rozlišení (720 × 576 pixelů). Přehrávač přehrál všechny zkoušené soubory, poradil si i kódovací technikou "globální kompenzace pohybu" (GMC), maximálně do úrovně 1 "wrap point".

Pokud to zdrojový soubor umožní, je přehrávaný obraz velmi kvalitní, bez zbytečných kompresních map a jiných artefaktů. Překvapení nastalo u závěru úvodních titulků seriálu Big Bang Theory: při extrémně rychlých střizích a obrazově komplikované scéně byla reprodukce trhaná. To je na konci roku 2011 opravdu ostuda. Nutno podotknout, že všechny ostatní zkoušené scény byly zcela plynulé.  

Závěr

Pamatuji si, když končily zvukové kazety, Sony propagovala nový formát "minidisk" reklamním sloganem "starého psa novým kouskům nenaučíš". A jak se brzy ukázalo, výrobce toto tvrzení podepřel tím, že nové kazetové přehrávače odnaučil i "kouskům", které dříve bezpečně uměly.

V některých situacích jsem měl podobné pocity i u testovaného LG. Mechanika přehrávače nedisponuje mnoha funkcemi a je zbytečně hlučná. Reprodukce je ale kvalitní a to je pro přepis vzácných kazet na digitální médium podstatné.

Pokud tedy chcete slušný DVD přehrávač a rekordér a chcete si zdigitalizovat staré nahrávky z VHS kazet, je kombinace LG RCT689H rozumnou volbou.

Rozumně je nastavená i cena, koupit se dá za 4 490 Kč.