Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední pomoc pro maturanty. Stáhněte si vypracované otázky

aktualizováno 
Naučíme vás spouštět programy v počítači bez myši. Ukážeme zajímavý editor pro vaše fotografie, který jim vdechne jiný rozměr. Poradíme program, kterým si budete moci vystříhat videoklipy z DVD-Video disku a nechybí ani něco pro maturanty.

RunIt! 1.5 - freeware
Znáte to, chcete-li otevřít nějaký program ve vašem počítači, musíte se k němu proklikávat přes různé nabídky, respektive hledat ho v Průzkumníku Windows, nebo v podsložkách nabídky Start. My vám ukážeme, že to lze díky jedné aplikaci dělat mnohem rychleji.

RunIt! je jedinečná pomůcka, která vám dovolí bleskurychle spouštět jakékoliv vaše programy. A jak pracuje? Velmi jednoduše. Stačí k vybraným programům přiřadit klíčové slovo (může jich být i více) a to si potom pamatovat. Pokud tedy budete chtít spustit např. Firefox, přiřadíte heslo firefox. Potom již stisknete aktivační klávesu (předdefinováno F2), zadáte slovo firefox a aplikace Mozilla Firefox se okamžitě sama otevře. Pro spouštění programu tak dokonce nemusíte používat ani myš. Obsah definovaných programů je snadno editovatelný. Další výhodou je i to, že nezabírá na pracovní ploše cenné místo a oproti programům s funkcí automatického schovávání nemůže obtěžovat při náhodném pohybu myši. Abyste nemuseli každý program přidávat ručně, je tu i funkce, která nalezne vaše programy na pevném disku automaticky. Třešničkou na dortu je možnost využít řádek k vyhledávání na portálech Google, MSN a Yahoo!

 • Program stahujte na této adrese (1,3 MB).
 • RunIt!

  2 Pic 12.1.3 – freeware
  Vlastníte-li rodinné fotografie, které byste nějakým způsobem vylepšili, potom můžete vyzkoušet program 2 Pic. Ten vaše snímky vylepší o řadu efektů. Navíc si díky němu můžete velmi jednoduše spojit i dva obrázky do jednoho. Dovolí vám totiž vedle sebe otevřít dva snímky a ty díky rozmanitým vlastnostem smíchat (ztratí se do sebe, overlay apod.). K dispozici je celkem 10 různých záložek, obsahují velké množství funkcí. Mezi ty nejlepší se řadí ty pod označením Effects. Ta totiž nabízí celkem 12 efektů. Mezi nimi nechybí např. exploze, olejomalba, stará fotografie, kresba, převod na odstíny šedi, barevné efekty, vlnění, mozaika apod. 2 Pic je jednoduchý a navíc zdarma dostupný program. Dále umí obrázky orámovat, přidat k nim text (a to do více vrstev) či měnit jejich velikost. Chcete-li tak grafický program s řadou efektů a to navíc zdarma, vyzkoušejte tento nizozemský produkt.

 • Program stahujte na této adrese (1 MB).
 • 2 Pic

  DVD Knife 2.0 - freeware
  I tentokrát jsme nezapomněli na ty vás, kteří rádi upravují či editují video. Program, který vám představíme nyní sice není nějaká softwarová střižna, avšak s jeho pomocí, budete moci stříhat filmy na DVD a ukládat je do samostatných klipů. Pokud tedy potřebujete nakouskovat nějaký film, či hudební DVD potom jeho služby jistě uvítáte. Stačí načíst video na DVD (VOB soubor), označit začátek části, kterou chcete vystřihnout a potom i její konec. Kliknete na tlačítko pro uložení a program vytvoří klip ve VOBu, který lze přehrát např. v softwarovém DVD přehrávači. DVD Knife navíc obsahuje i integrovaný přehrávač, takže video si můžete vždy prohlédnout. Nechybí ani základní informace o tom, jak dlouhý bude nově vytvořený klip.

 • Program stahujte na této adrese (1,7 MB).
 • DVD Knife

  Sbírka maturitních otázek – freeware
  Na většině středních škol se tento týden rozběhly na plné obrátky maturitní zkoušky. Tzv. zkouška z dospělosti se letos týká 80ti tisíc žáků. Jestliže patříte mezi ty, kteří mají ještě před maturitou a chtějí vše dohnat na poslední chvíli, či vás čeká příští rok, ale přípravy jste začali již nyní, potom určitě využijte nabídky Zdeňka Broži, který se postaral o zajímavý projekt s označením Sbírka maturitních otázek. Ten totiž vytvořil kolekci maturitních otázek, jenž sestavil z materiálů různých internetových serverů. Všechny otázky jsou roztříděny do adresářů a jednotně pojmenovány. Maturitní otázky je tak možno lehce a pohodlně používat kdykoliv a kdekoliv a to i bez internetu. Po stažení souboru do počítače je třeba soubor rozbalit a můžete se začít učit například všechny maturitní otázky z chemie. Pan Broža má pro maturanty i několik rad:

  - prohlédněte si všechny verze otázek - první verze nemusí být vždy ta nejlepší.
  - vyberte si takovou verzi otázek, která se nejvíce přibližuje tomu, co jste probírali ve škole.
  - upravte si otázky (neučte se věci, které jste neprobírali).
  - naučte se každou otázku, ale nesnažte se naučit každou otázku dokonale.
  - dobře si učení naplánujte (neučte se jeden předmět měsíc a ostatní předměty poslední den).

 • Maturitní otázky stahujte z této adresy.
 • Sbírka maturitních otázek  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

  Ilustrační foto - finance

  Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

  Najdete na iDNES.cz