Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alamosaurs byl obr, který se dožil posledních dnů dinosaurů

aktualizováno 
O alamosaurech se dlouho předpokládalo, že se nedožili konce dinosaurů, ale tento názor se postupně měnil.

Zlatým hřebem expozice Perotova muzea je obří kostra alamosaura, vedle které vypadá i kostra dospělého tyranosaura vcelku drobná. Největší jedinci alamosaurů byli nejspíš ještě o trochu mohutnější, což je už řadilo do velikostní kategorie argentinosaura | foto: Rodney, Wikipedie (CC BY 2.0)

Alamosaurus sanjuanensis byl vědecky popsán roku 1922 a dlouho byl považován za středně velkého sauropoda, který se s délkou kolem 20 metrů a hmotností do 30 tun nemohl měřit s největšími brachiosauridy nebo titanosaury. Podstatné bylo, že šlo o vůbec posledního známého sauropoda, žijícího až na samotném konci křídy před asi 70 – 66 miliony let.

Dlouho se přitom předpokládalo, že podobní sauropodi téměř zcela vymizeli již na konci předcházející jurské periody, tedy období končícího před 145 miliony let. Postupně pak přišly další objevy, které ukázaly, že obří sauropodi byli ve skutečnosti velmi rozšíření i v průběhu křídy, alamosaurus je však stále tím úplně posledním známým rodem sauropoda na území Severní Ameriky.

Ze středně velkého dinosaura obrem

V současnosti se navíc ukazuje, že šlo o obra mnohem většího, než se až donedávna předpokládalo. V roce 1997 bylo v oblasti Národního parku Big Bend v Texasu objeveno devět artikulovaných krčních obratlů ohromných rozměrů. Týmy z Texaské univerzity v Dallasu a Perotova muzea (tehdy ještě Dallas Museum of Natural History) prováděli výzkum v severovýchodní části parku a studentka Texaské univerzity Dana Biasattiová obratle náhodně objevila při překonávání jedné z terénních nerovností.

V květnu 2001 pak jiný tým donesl na odlehlou lokalitu na zádech téměř 1,5 tuny materiálu pro vytvoření sádrových obalů a vyproštění zkamenělin z horniny. Ty byly nakonec helikoptérou dopraveny ve výšce asi 15 metrů nad zemí k nákladnímu vozu vzdálenému necelé dva kilometry. Na nákladním voze pak byly fosilie konečně dopraveny do asi 800 kilometrů vzdálené laboratoře Perotova muzea v Dallasu.

Zatímco dříve objevené exempláře ukazovaly pouze na „střední“ velikost, novější...

Zatímco dříve objevené exempláře ukazovaly pouze na „střední“ velikost, novější fosilní materiál popsaný roku 2011 poukazuje na skutečně obří rozměry alamosaurů. Hmotnost největších jedinců nejspíš přesáhla 50 metrických tun, což odpovídá hmotnosti deseti slonů afrických.

Dodnes je to největší dinosauří fosilie objevená v Texasu a smontovaná kostra dinosaura tvoří zlatý hřeb expozice Perotova muzea, nově otevřeného v prosinci 2012. Vedle 8,5 metru vysoké kostry o délce dvou autobusů vypadá dokonce i vedle stojící kostra druhu Tyrannosaurus rex titěrně.

Po smontování obří kostry následoval logicky i vědecký popis, který byl založen na mnohem kompletnějším materiálu. Studie s názvem „An articulated cervical series of Alamosaurus sanjuanensisGilmore, 1922 (Dinosauria, Sauropoda) from Texas: new perspective on the relationships of North America’s last giant sauropod“ od autorů Ronalda S. Tykoskiho a Anthonyho R. Fiorilla je završením dvou desetiletí těžké práce a spolupráce mezi několika institucemi.

V roce 2011 byla vědci z Pensylvánské univerzity publikována jiná studie, která přišla s tvrzením, že alamosauři mohli dosahovat velikostní kategorie argentinosaura, tedy délky přes 30 metrů a hmotnosti zhruba přes 70 tun. Ačkoliv s tímto názorem nesouhlasí všichni paleontologové, obří rozměry titanosaura z jihozápadu Spojených států nelze popírat.

Jméno podle obchodní stanice

Zajímavý je také původ rodového jména dinosaura, které kupodivu nevzalo svůj základ ve slavné historické bitvě v texaském San Antoniu roku 1836 (kde Texasané a Mexičané bojovali o římskokatolickou misii). Je odvozeno od španělského jména původní obchodní stanice a zároveň geologického souvrství Ojo Alamo, ve kterém byly první fosilie alamosaura objeveny.

Dřívější objev jednoho dospělého a dvou nedospělých (subadultních) jedinců na jedné lokalitě v Texasu naznačuje, že tito mohutní sauropodi mohli žít v jakýchsi rodinných skupinách. Podle jednoho výzkumu mohlo právě na území tohoto státu kdysi najednou existovat asi 350 tisíc jedinců alamosaura, což by však vzhledem k velikosti tohoto území znamenalo jen 1,8 dinosaura na čtvereční kilometr. Podobným vývodům a spekulacím by se nepochybně divil i paleontolog Charles Gilmore, který alamosaura před více než devadesáti lety představil vědě.

Podstatné však je, že obří sauropodi nevyhynuli předčasně a v podobě alamosaura se dočkali až samotného velkolepého konce druhohor.

Článek vznikl pro DinosaurusBlog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde společně s dalšími novinkami ze světa paleontologie.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Zapomněli jsme napsat: revoluce v hubnutí, EU vs. AI, homeopatie nefunguje

Co jsme v roce 2017 zapomněli napsat

V oblasti vědy a techniky se toho každý rok stane více, než o čem stihneme na Technet.cz napsat. Než rok 2017 skončí,...

Dinosaurus „zrozený z exploze“ má jméno ekrixinatosaurus

Porovnání velikosti ekrixinatosaura a dospělého člověka. Tento rod patřil mezi...

Jižní kontinenty v období střední jury až nejsvrchnější křídy obývala zvláštní skupina dravých dinosaurů Aabelisauridní...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz