Poslední zhasíná. Vesmírné agentury se připravují na opuštění ISS

  12:00aktualizováno  12:00
Kosmické agentury se po deseti letech provozu Mezinárodní vesmírné stanice reálně připravují na možnost, že by stanice mohla na nějakou dobu zůstat bez posádky.

Držíme si palce. Posádka ve složení (zleva) Anatolij Ivanišin, Anton Škaplerov a Daniel Burbank měla odletět k ISS 22. září Sojuz TMA-22. Jejich start se kvůli srpnové nehodě raketou s nákladní lodí Progress odkládá na neurčito. | foto: ČTK

Triviální pravdu, že dva jsou víc než jeden, znovu potvrdila srpnová havárie nákladní zásobovací lodi Progress (více zde). Odstavila z provozu i ruské lodě Sojuz pro dopravu posádky. A protože z raketoplánů už jsou jen muzejní exponáty, stanice ISS je pro nás – alespoň nakrátko – příliš daleko a vysoko.

Kosmické agentury se tedy už připravují na možnost, že stanice osiří. Poprvé od roku 2000, kdy se stala obyvatelnou. "Je možné, že stanice zůstane bez posádky. Snad jen na krátkou dobu," řekl novinářům astronaut Mike Fossum z paluby ISS. Posádka stanice se podle něj už na tuto variantu začala připravovat.

Nemá jinou možnost. Opuštění stanice není jednoduché. "Pracovníci v Houstonu se předběžně zabývají tím, jakou ventilaci bychom ponechali zapnutou, která světla bychom nechali svítit, v jakém stavu bude každý experiment – každé světlo, každý ventil, každý poklop. Je to hodně práce," vysvětloval Fossum.

Posádka si ji může ušetřit v případě, že se ruským odborníkům podaří během dalších zhruba dvou měsíců odstranit chybu na jejich nosiči. Současná posádka nemůže na palubě ISS zůstat déle než do poloviny listopadu, protože by pak přišla o svůj dopravní prostředek na Zemi.

Sojuz spotřebujte nejpozději do data uvedeného na poklopu

Proč nemůže posádka na ISS zůstat, dokud se problém nevyřeší? Zásob má sice víc než dost, ale tlačí ji dva důvody bezpečnostní: nedostatek volných míst na palubách návratových lodích Sojuz a jejich krátká záruční lhůta.

Na palubě ISS je šest lidí a u stanice jsou zaparkovány dvě lodě s kapacitou po třech osobách. Jde o dva sojuzy (TMA-21 a TMA-02M), které na stanici přiletěly během letošního roku. Protože zmiňovaná nehoda vznikla na raketě a ne na samotném modulu, který doletí až k ISS, posádka je může bez problémů využít k návratu. 

Bohužel nemůže čekat, a to kvůli záruční lhůtě obou sojuzů. Tyto stroje mohou být na oběžné dráze podle předpisů jen šest měsíců. Po delší době už nejsou považovány za bezpečné a jejich použití by přicházelo v úvahu jen v nějaké opravdu výjimečné situaci. Jeden ze sojuzů přiletěl k ISS v dubnu, druhý v červnu. Na stanici tak nemůže zůstat nikdo déle než maximálně zhruba do konce listopadu (ve skutečnosti je návrat druhé části posádky plánován na 16. listopadu).

Teď záleží jen na tom, zda se do té doby podaří odstranit závadu, která způsobila nedávnou havárii Progressu. I když ten vzlétá s jinou variantou rakety, než se používá při startech lidské posádky, zrovna třetí nosný stupeň, který nehodu způsobil, mají oba typy velmi podobný.

Rosskosmos už minulý týden oznámil, že našel pravděpodobnou příčinu nehody, ale tím práce nekončí. Je zapotřebí prověřit i další nosiče, chybu u nich odstranit a pak ještě ověřit, že zvolený zákrok skutečně zabral. Roskosmos chce před obnovením pilotovaných letů k vesmírné stanici provést dva testovací starty rakety Sojuz bez lidské posádky. Pokud se je podaří zvládnout do poloviny listopadu, nic zvláštního se nestane. Pokud ne, nynější posádku čeká hodně nevděčný úkol: uklidit a zamknout.  

Autoři: ,

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Rusko oznámilo, že selhal jeden z počítačů na Mezinárodní vesmírné stanici

ISS čeká na oběžné dráze

Jeden ze tří počítačů v ruské části ISS selhal a ruská kosmická agentura se jej pokusí na dálku restartovat.

Už se neozve. Sonda Dawn odhalila záhadné skvrny, teď ji došlo palivo

Sonda DAWN

Veleúspěšná sonda Dawn se definitivně odmlčela. Došlo ji palivo (hydrazin) potřebné k orientaci v prostoru. Stroj tak...

Najdete na iDNES.cz