Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Postavte si svého PC robota a ovládejte jej přes Wi-Fi

aktualizováno 
Společnost Roboteq navrhla a vyrobila robota, který na první pohled vypadá jako autíčko na dálkové ovládání. K jeho sestavení je potřeba i hardware z běžných počítačů, a tak se nelze divit, že umí víc než jen jezdit.
Procházíte se svým bytem a místo pejska se za vámi pohybuje robot. Scénka jako vystřižená z vědeckofantastického filmu se může stát díky firmě Robotiq realitou již dnes.

Stavebnice robota

Pokud jste tedy někdy pomýšleli na vytvoření vlastního robota a doposud jste k tomu neodhodlali, možná právě nyní přišel čas to zkusit. Výrazně vám k tomu může pomoci návod na stavbu PC-bota, který přinesla společnost Robotiq. Ten zmíněná firma nabízí na svých stránkách, a to včetně softwarového vybavení a podrobného rozpisu spojení mechanických a elektronických částí.

PC-bot od Robotequ 

Společnost se tímto praktickým způsobem pokusila zpropagovat svůj výrobek Roboteq AX2550 DC Motor Controller, který se má starat o pohyblivé součásti robota. Vedle tohoto produktu je k sestrojení potřeba mnoho dalších komponent, mezi které patří především základní deska EPIA mini-ITX společnosti VIA.

Odkrytý PC-bot od Robotequ 

Ta obsahuje integrovanou grafickou a zvukovou kartu a její součástí je i procesor. Stačí ji pouze připojit ke zdroji, přidat SDRAM paměti a 2,5palcový pevný disk a uživatel získá funkční počítač. Další důležitou součástí PC-bota je karta s bezdrátovou sítí standardu 802.11b či více, v důsledku čehož může komunikovat s jiným počítačem. Tento počítač, kterým může být například přenosný notebook, se pak může starat o komunikaci s robotem a jeho ovládání např. joystickem.

Komunikace robota s externím PC 

Komunikace mezi počítačem v robotovi a systémem pro kontrolu pohybu probíhá prostřednictvím sériového portu RS232. Plán na sestrojení PC bota také počítá s připojení web kamery, která může přes bezdrátovou síť přenášet obraz do notebooku. Uživatel tak může celý systém ovládat, aniž by na samotného robota přímo viděl.

Základní softwarové vybavení, jenž je zdarma na stránkách Robotequ a které firma vtvořila pro ovládání robota, vychází z platformy Windows, ale podle prohlášení představitelů se připravuje i verze pro Linux.

Další rozšíření

Společnost také spustila e-mailovou konferenci, na které si budou moci uživatelé vyměňovat zkušenosti s tímto zařízením a případné nápady a postupy na jeho vylepšení. Samotný Roboteq počítá s tím, že funkce robota budou rozšířeny o možnost bootovat systém z paměťové karty či USB klíčenky, což přinese úsporu místa. Také se počítá s rozšířením o navigační schopnosti, ke kterým může být využit GPS modul, sonar či kompas. Další cesta vývoje se bude ubírat směrem k možnosti ovládat systém hlasem. Problémem by prý nemělo být rozšíření tohoto robota o rameno, které může sloužit k manipulaci s předměty.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Najdete na iDNES.cz