Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Postavte si vyhřívanou počítačovou myš

aktualizováno 
Už se vám v těchto zimních měsících stalo, že vám při dlouhé práci u počítače prochládají konce prstů a celé ruce? Zejména pravá ruka, která přehmatává z myši na klávesnici, patří mezi ohrožené druhy. Lidově se této chorobě říká myšitýda. Proto se celkem hodí jednoduchá úprava myši - vyhřívání.

Myšlenka vyhřívané myši není nikterak nová, většinou ale zůstává u změny povrchu myši, za některé tepelně izolační materiály. Po bohatých zkušenostech s USB ohřívači kávy jsem se rozhodl pro konstrukci aktivně vyhřívané myši.

Jako běžné jsem se rozhodl použít USB a PS/2 myši, sériovou myší jsem se nezabýval. USB umožňuje napájení zařízení do 500mA, PS/2 žádné podstatné omezení nemá, pouze doporučení. Vlastní myš má spotřebu v rozsahu 100~150mA, pro vyhřívání nám tedy zbývá 350mA. Jednoduchým výpočtem P=5V*0,35A=1,75W. Vzhledem k velikosti myši a z ohledem na to, že myš je de-facto uzavřená je to poměrně dost.

Pozor: Než vezmete šroubovák do ruky, nezapomeňte na důležitá fakta:

 • Rozhodně přijdete o záruku na myš
 • Upravená myš se chová v rozporu s pravidly USB, takže můžete poškodit počítač do kterého je připojená
 • Pokud používáte takovouto myš u notebooku, dochází ke špatné detekci její spotřeby, proto také dochází ke špatnému odhadu času provozu na baterie
 • Tento návod vznikl jako zábavná hračka a nelze očekávat jeho stoprocntní funkčnost
 • Úpravy provádíte na vlastní nebezpečí, zvažte svojí technickou zručnost i cenu myši
 • Jaký tedy zvolit zdroj tepla. Vycházel jsem z předpokladu, že pro člověka je přijatelná teplota kolem 30°C. Jedná se o teplotu poměrně malou a proto není nutné používat žádná speciální zařízení, ale vystačíme si s miniaturními odpory. Teplotu musí dosáhnout jako konečnou, proto se dá předpokládat, že ohřívání nebude rychlé. Pokusně jsem došel k dobré teplotě při použití rezistorů kolem 200Ω. Pro zvětšení plochy a částečně také proto, že jsem měl dostatečné šuplíkové zásoby, použil jsem dva sériově zapojené rezistory 100Ω.

  Při napájení 5V máme protékající proud I=5V/200Ω=0,025A=25mA. Příkon P=5V*0,025A=0,125W. Celkem si tedy můžeme dovolit až n=1,75W/0,125W=14 takovýchto dvojic.

  Pájení rezistorů do dvojic a jejich následné paralelní spojování je však poněkud náročnější činnost, než se na první pohled zdá, nicméně spojení dvou paralelních bloků do série má stejné elektrické vlastnosti a mnohem snáze se realizuje, neboť je možné vytvořit takzvané žebříčky z rezistorů, které pak jednoduše propojíme.

   

  Vlastní úpravy

  Tolik teorie, nyní můžeme přistoupit k vlastním úpravám. Nejprve jsem provedl patřičné úpravy "strojku". Přestřihl jsem přívodní drát a vyvedl si napájení - u USB myší se jedná o červený a černý vodič, pro PS/2 myš není barevné značení definováno a je nutné hledat napájecí vodiče podle konektoru. Podle obrázku pin 3 je zem a pin 4 kladné napájení.

   

  Na boční stranu myši jsem připevnil vypínač pro "topení". Kladné napájení jsem připojil přes vypínač, záporné přímo. Pro signalizaci vytápění jsem použil červenou LED, kterou jsem umístil do zadní průhledné části myši, zároveň jsem připojil konektor, pro snadné odnímání vrchní části. Také jsem odstranil LED, která původně signalizovala pohyb.

   

  Do horní části pak vlepíme potřebné rezistory. Pro lepení jsem použil gelové vteřinové lepidlo, je však možné použít i jiné techniky, například silikon, nebo zatavování rezistorů páječkou či vlastním teplem. Z mé zkušenosti zatavené rezistory nedrží zrovna pevně a mají snahu se odlupovat, je proto nutné je ještě fixovat. Po připevnění všech rezistorů můžeme přistoupit k jejich propojení a připojení konektoru.

    

  Nyní už jen myš složit a můžeme si dopřát vyhřívanou pohodu

   

  Pomocí teplocitlivé plastelíny jsem pořídil několik zajímavých obrázků. S jejich pomocí si můžete vyrobit ještě kvalitnější myš. Myš jsem obalil rovnoměrnou vrstvou plastelíny, která reaguje na teplo. Červená barva znamená menší teplotu, žlutá větší.

 • Všimněte si, kde se nejvíce dotýkáte myši a do těchto míst dejte nejvíce rezistorů, jsou to zejména tlačítka a zadní strana, také nepodceňujte boční strany. Obrázky otisku ruky na studené myši, tedy místa, kde je ruka nejvíce v kontaktu s myší a zároveň nejprokrvenější.
   
  Druhá sada obrázků ukazuje postupné prohřívání myši. Plné prohřátí trvá okolo patnácti minut. Na obrázcích je zřejmé, že jsem podcenil prostor tlačítek a částečně i zadní stranu myši.
       
 • Nezapomeňte, že upravená myš má větší spotřebu než si počítač myslí, takže ji v žádném případě nepřipojujte do nenapájených usb-hubů, v případě že ji provozujete v notebooku na baterie, počítejte se znatelným zkrácením provozní doby.
 • Nepodceňujte estetiku spínače.
 • Vhodné spínače

 • Nejednoduší je použití posuvného přepínače P-B144 , což je sice funkční, ale není příliš estetické
 • Klasické tlačítko turbo ze starého case P-B170G  můžete snadno doplnit o hmatník z LED a tím získáte efektní spínač se signalizací, navíc kulatý otvor se do myši snadno vrtá.  
 • Kolébkové přepínače působí dojmem robustnosti zařízení, například P-SM101-1B3  lze použít, je však důležité si rozvrhnout jeho umístění. • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

  Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

  Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

  Tunelovací společnost Elona Muska začala prodávat plamenomety za 10 tisíc

  Muskova společnost The Boring Company bude prodávat plamenomet

  The Boring Company, tunelovací společnost založená Elonem Muskem, nyní na webu nabízí plamenomety. V předprodeji stojí...

  Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

  Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

  Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

  poradna-zdraveho-obuti
  poradna-zdraveho-obuti

  Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

  Najdete na iDNES.cz