Potká společnost nVIDIA stejný osud jako legendární 3dfx?

  • 31
Současné vyhlídky světové jedničky na poli výroby grafických čipů nejsou nijak oslnivé. Kolem akcelerátoru GeForce FX se už hodně napsalo. Nejenže zklamal přední světové recenzenty, ale jako by tento čip nedal zapomenout všem, kteří na něj sázeli.
Navzdory posledním špatným výsledkům, které společnost nVIDIA velmi překvapily, nehodlá její vedení složit zbraně a stále hýří velkým optimismem. Důvodů pro to má hned několik, ale stále jich ubývá. Už v době představení a uvedení grafické karty GeForce Ti 4 se objevovaly informace o tom, že nVIDIi začíná docházet dech. Ale tehdy vedení vše vyvrátilo a oponovalo tím, že jejich nový výrobek s kódovým označením NV30 jim navrátí pomyslný trůn na poli světových grafických jedniček.

Tyto informace proletěly světem v polovině roku 2002, tedy v době, kdy nové jádro bylo téměř hotové. Jednoduše si tedy lidé z nVIDIe mohli říci, že jsou opět o hodný kousek dále. Ale zapomněli na jeden fakt: stejně jako oni v posledních několika letech kráčeli mílovými kroky vpřed, i jejich největší konkurent z Kanady nasadil svižné tempo v polovině minulého roku, kdy už to bylo znát na Radeonu 8500, který měl velké ambice. Tehdy se to ještě nepovedlo, ale s nástupem Radeonu 9700 Pro (R300) sesadil, do té doby dominující, GeForce 4 Ti a zaujal první pozici na trhu. Mezi tím probleskly informace o tom, že i nové GPU od nVIDIA nedokáže sesadit R300. Po velkém představení na Comdexu v závěru roku 2002 poskytla v polovině ledna 2003 první funkční vzorky předním HW serverům, které je podrobily důkladné analýze a provedly desítky testů. A jaký byl závěr?

Grafický čip NV30 (ne)splnil to, co se od něho očekávalo. Testy potvrdily, že 128bitová paměťová sběrnice společně s pamětmi typu GDDR II, taktovanými na 1 GHz, se dotáhly na čip R300, ale přechod z osvědčeného 0.15 procesu na 0.13mikronovou technologii nebyl tak účinný. Skok na modernější výrobní technologii se dá vždy považovat za vstup do hluboké vody. V tomto případě to platilo dvojnásob. Díky větší propustnosti 256bitové paměťové sběrnice se R300 může poměřovat s NV30, která má paměti sice téměř dvakrát rychlejší, ale s mnohem menší datovou propustností.

Ale i přesto informace v diskusních kuloárech hovoří o tom, že všechny trumfy jsou v současné době na straně kanadské společnosti ATI. Ta před koncem roku uvedla nejnovější čip R300, který je nyní běžně k dispozici v grafických kartách. Postupně tak zadupává nové GPU od nVIDIA do země. Společně se zveřejněním ne zcela uspokojivých názorů předních recenzentů na tuto novou vlajkovou loď se objevily informace, že nVIDIA se stahuje do ústraní a hodlá se zaměřit spíše na výrobu profesionálních karet Quadro FX a vývoj nových GPU s označením NV31, NV34 a hlavně chce pracovat na NV35. Zároveň se dle některých zahraničních zdrojů vyrobí pouze 100 tisíc kusů grafického čipu NV30. To v žádném případě neuspokojí poptávku, zejména ze strany zarytých fandů GeForce karet. To by znamenalo, že inženýři berou vývoj čipu NV30 něco jako prototyp, postavený na novém 0.13 procesu a nabírají zkušenosti pro výrobu NV35 a pro jeho perfektní odladění. Čipy by se měly dostat z výrobních linek pouze k největším výrobcům grafických akcelerátorů, jakými jsou Leadtek, ABIT a MSI. Zbytek pak bude použit právě v profesionálních kartách Quadro FX. Pokud tedy toužíte po NV30, jistě si pospěšte s jeho objednávkou, protože jich opravdu moc nebude. Na trhu se objeví dvě verze: 5800 a 5800 Ultra.

nVidia

Je nVIDIA na kolenou?
Většina informací v tomto článku tomu nasvědčuje, ale vždy není vše tak černé, jak to vypadá. I když se nepodařilo Radeon 9700 Pro odstrčit do ústraní, mají vývojáři z nVIDIA značný náskok v zavádění 0.13mikronové technologie. Vezměte v potaz, že i po změně výrobního procesu udělali stejně výkonnou kartu jako ATI, ale ta ji díky 256bitové paměťové sběrnici v některých aplikacích strčí do kapsy. A za dveřmi již čeká jeho inovované jádro R350. Někteří lidé ze serveru X-bit Labs se v jednom ze svých článků zmínili o tom, zda se GeForce FX nestane jen legendárním hrdinou, podobně jako nikdy nenarozený akcelerátor Voodoo 6000. Pokud by se tak opravdu stalo, možná by to byl začátek konce nVIDIA, podobně jako 3dfx, která také odstartovala svůj zánik podobným způsobem.