Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědci naučili potkany řídit. Hlodavci si to podle všeho užívali

  9:36
V laboratoři neurologů z Richmondské univerzity se skupina laboratorních potkanů naučila jezdit malý autíčkem. Rychleji a lépe se to naučila ta zvířata, která měla pestřejší „dětství“ s větším množstvím podnětů.

V laboratoři neuroložky Kelly Lambertové dostávají laboratorní zvířata opravdu velmi nezvyklé úkoly. Tým z univerzity v americkém Richmondu se věnuje především výzkumu vlivu prostředí na mozek a jeho funkci. To znamená, jak vnější podmínky ovlivňují například rozhodování nebo rodičovské chování. Nebo také, jak „výchova“ potkanů ovlivňuje jejich řidičské schopnosti.

To je opravdu téma zatím poslední práce týmu (výsledky jsou zatím dostupné předběžně na webu časopisu Behavioural Brain Research). Vědci v jejím rámci postavili malá elektrická autíčka pro potkany.

Vozy mají „kabinu“ ze staré plastové láhve na krmení s vystřiženým průhledem vpřed a jednoduché ovládání. Na podlaze je měděná destička, v přední části pak tři drátky, které de facto znamenají vlevo, vpřed či vpravo. Když se zvíře postaví zadními končetinami na destičku a přední packou se dotkne některého vodiče, spojí obvod a vůz vyrazí.

Vozítko, které postavili na platformě elektrického modelu pro potkany na univerzitě v Richmondu.

Ve studii se sedmnáct zvířat během zhruba měsíce naučilo ovládat vozítko tak, umí jet až vzdálenost zhruba jednoho a půl metru. Pro úplnost dodejme, že „autoškola“ probíhala zhruba čtyřikrát v týdnu vždy po dobu nejméně patnácti minut. A místo odměny v podobě dalšího papírového dokladu dospělosti si zvířata na konci každé úspěšné jízdy mohla vzít sladkost. Další příklad najdete v článku časopisu NewScientist.

Výsledky měření ukázaly, že zvířata, která prožila mládí v bohatším prostředí s větším množstvím podnětů, se učila rychleji, řídila ve výsledku lépe a získané znalosti pomaleji zapomínala. To odpovídalo původní očekávání autorů studie a asi by to odhadla i většiny laiků. Ostatně v celé řadě studií se ukázalo, že vliv výchovy na učení je poměrně snadno prokazatelný.

Autoři studie však chtěli poukázat na něco jiného: že potkani zvládají při troše snahy (a to i snahy vědců) obtížné úkoly. „Myslím si, že potkani jsou chytřejší, než si většina lidí myslí,“ řekla k tomu Kelly Lambertová pro New Scientist.

Domnívá se, že výzkumníci by se neměli bát jejich schopností využívat naplno. Náročnější experimenty nám ve výsledku dají lepší obrázek o vlastnostech savčího mozku. Argument zjednodušeně říká, že zvířata, která stráví celý život v kleci s minimem podnětů, nebudou představovat vhodný model pro studium nemocí, které trápí i lidi. Lambertová je neuroložka, zmiňuje proto Parkinsonovyu chorobu a další neurodegenerativní onemocnění, které pro stárnoucí svět budou stále naléhavějším problémem.

Štastní žáci

V rámci pokusu jeho autoři nesledovali pouze rozdíly mezi zvířaty s různou „výchovou“, ale také vliv učení na pohodu zvířata. Přesněji řečeno, zaznamenávali ve výkalech zvířat hladinu dvou hormonů spojených se stresem (kortikosteronu a  dehydroepiandrosteronu).

Jak se ukázalo, učení (především tedy úspěšné učení) snižovalo u zvířat hladinu „stresového“ hormonu (kortikosteronu) a zvyšovalo hladinu „protistrestového“ (tj. dehydroepiandrosteronu). Výrazy uvádíme v uvozovkách, protože hormonální soustava je výrazně složitější, než se obvykle v médiích dočtete, tyto hormony mají celou řadu dalších funkcí (stejně jako serotonin rozhodně není „hormon štěstí“, to je nevhodná zkratka). I my se v tomto případě dopouštíme zjednodušení, ale ne zásadního zkreslení situace. 

V každém případě platí, že učení řízení měnilo hormonální rovnováhu v těle potkanů, a to v podstatě pozitivním směrem. Nebylo to samotným zážitkem ze svezení, ale přímo řízením, jak prokázal kontrolní pokus. Zvířata, která vědci jen „povozili“ a nedali jim možnost řídit, reagovala přesně opačně: v jejich výkalech bylo více hormonálních stop stresu.

To samo o sobě není revoluční výsledek. Připomínáme to spíše jako další ilustraci prospěšnosti učení obecně. Zvířata (a jak všichni asi tušíme, tak i lidé) učením získávají nejen dovednosti, ale podle všeho i „duševní rovnováhu“. K té zásadně přispívá, pokud mají možnost samostatného rozhodování a jednání. Tato „samostatnost“ nemusí být absolutní, dokonce může být v mnoha ohledech velmi pochybná (potkani koneckonců byli součástí lidmi připraveného pokusu), ale i v této omezené míře je pro duševní zdraví měřitelně přínosná.

Autor:
Témata: vědec, hormon
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...