Potřebujete výkonnější spotřebiče? Přetaktujte svůj dům!

aktualizováno 
Žijeme pod diktátem výrobců elektřiny? Proč je svět stále odkázán na blikavých 50 nebo 60 Hz? Jeden vynalézavý chlapík z USA se vzbouřil proti zastaralým tradicím a spotřebiče v jeho domě teď bzučí na báječné frekvenci 900 MHz!

Zapomeňte na síť s frekvencí 50 nebo 60 Hz, budoucnost čeká! Proč se nechat omezovat? Chcete-li zvednout výkon vašeho sporáku, ledničky či mikrovlnky, řešení je velmi snadné: Stačí přetaktovat síť v domě.

S tímto nápadem přišel jistý Lance Hatler, národností jak jinak než Američan, který názorně předvedl, že v této zemi je možné opravdu vše. Lance už dlouho iritoval zastaralý takt 60 Hz a rozhodl se, že sobě a svým blízkým trochu přilepší. Idea byla prostá: Když mi na vyšší frekvenci běží procesor, proč by to nemohly zvládnout i ostatní spotřebiče?

Po mnoha neúspěšných pokusech, kdy Hatler častokrát skončil v nemocnici s popáleninami a v šoku po těžkých úrazech proudem, běží nyní jeho dům na bleskurychlých 900 MHz. Následné pokusy o další zvýšení frekvence už však přinesly pouze nestabilitu elektrických rozvodů a přehřívání dokonce vyústilo v několik menších požárů.

V rozhovoru pro magazín BBSpot Lance Hatler uvedl, že považuje 60 Hz za přežitek a spiknutí největších výrobců elektřiny, kteří chtějí udržet Ameriku v době temna. "Už od malička jsem tu nízkou frekvenci nenáviděl, a tak jsem se rozhodl popohnat evoluci trochu kupředu," pokračuje Hatler. "Slyšel jsem dokonce o chlápkovi, který sestrojil generátor, co dodával šťávu na 2 GHz, ale energetičtí magnáti ho pěkným balíkem peněz přesvědčili, aby svých pokusů nechal."

Přetaktovaný dům, foto © BBSpot 

Při frekvenci 900 MHz se v domě generuje velké množství zbytkového tepla, které Hatler odvádí pomocí obřího ventilátoru umístěného na střeše. Montáž si vyžádala nákladné stavební úpravy, nicméně nyní je v domě za každého počasí a ročního období příjemných 115°F (46°C). Sousedi si ovšem stěžují na neustálý hluk a místní letiště muselo odklonit dopravu, neboť ventilátor vytváří nebezpečné vzdušné víry a ve vyšších vrstvách dochází k podivným teplotním výkyvům.

Právě proto myslí Hatler na budoucnost. "Chtěl bych tohle monstrum nahradit modernějším vodním chlazením. Kolem domu vede vodovodní řad, tak ho stačí jen trochu nastavit. Doufám, že se mi s tím povede překonat hranici 1 GHz!"

Kutilovi přátelé nesdílejí jeho nadšení pro overclocking, ale z umění svého kamaráda profitují i oni. "Je to paráda, mikrovlnka upraží popcorn za pět sekund!" oslavuje Lanceovo umění dlouholetý přítel Greg Denson. "Akorát v koupelně si člověk musí dát pozor, je tam elektrická karma a s kohoutky se teď musí hodně opatrně, aby vám neslezla kůže," dodává.

Hatler to ale ve svém úsilí nemá vůbec snadné. V současnosti je vyšetřován Sdružením majitelů ohrožených domů, Federálním leteckým úřadem (FAA) a Hnutím za zákaz obřích větráků generujících tornáda.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Tipy na weby: ke správné češtině zábavnou formou či informace o jídle

Ilustrační foto

Web Moječeština.cz je tu pro všechny, kteří se nejen chtějí mateřský jazyk nabiflovat, ale především ho pochopit....

Legální manipulace voleb: politici v USA kreslí šílené mapy, aby vyhráli

Jak lze legálně ovlivnit volby ve svůj prospěch? V Americe používají...

Technologie zasahují do života často nečekaným způsobem. Fascinující a zároveň odstrašující ukázkou je americké...

Stáhněte si zdarma: jak na synchronizaci Google kalendáře s Outlookem

Ilustrační foto - kalendář

Propojit mezi sebou kalendáře Google a Outlooku a synchronizovat umí Outlook Google Calendar Sync. Přenosný prohlížeč...

Najdete na iDNES.cz