Pouze dvě země EU přijaly nové protipirátské zákony

  • 8
Těsně před Štědrým dnem vypršel pro státy Evropské unie termín přijetí nového společného zákona, upravujícího ochranu autorských práv na internetu. Do 23. prosince však adoptovaly právní normu do vlastní legislativy pouze Dánsko a Řecko.

Pokus Evropské unie o přijetí jednotné legislativy, která by účinněji řešila ochranu autorských práv, skončila fiaskem. Copyrightové nařízení Evropské unie, soubor zákonů určených zejména k potlačení neautorizované distribuce filmu, hudby a aplikací na internetu, přijaly do 23. prosince pouze dvě země, Dánsko a Řecko.

Lobující zástupci zábavního a softwarového průmyslu si od nového zákona, který by od ledna 2003 platil ve všech státech Evropské unie, slibovali zejména lepší ochranu vlastních obchodních zájmů. Za současné situace si ovšem stěžují, že zůstaly napospas digitálnímu pirátství. To považují za největší hrozbu jejich budoucnosti.

Podle organiace BSA (Business Software Alliance), sdružující významné počítačové společnosti v čele s Apple, Intelem a Microsoftem, způsobilo nelegální kopírování softwarovému průmyslu roční ztrátu 3 miliardy eur. Hudební vydavatelství připravili piráti v loňském roce dokonce ještě o miliardu více, hlásí IFPI.

Evropská unie schválila soubor zákonů, označovaných zpravodajskými weby v zámoří jako "evropský DMCA", již v dubnu. V té době bylo přijetí nové legislativy oslavováno jako velké vítězství držitelů autorských práv, kteří chtěli přizpůsobit existující zákony novým technologiím, zejména internetu. Nařízení bylo podporováno organizací WIPO (World Intellectual Property Organization), jež se zasazovala o jeho rozšíření ve 30 státech Evropy, severní Ameriky i Asie.

Představitelé odvětví, poškozených internetovým pirátstvím, lobovali ve všech státech EU za rychlé přijetí nových zákonů na ochranu duševního vlastnictví v digitálním prostředí. Drtivá většina zákonodárců však není přesvědčena, že by hardwarová a softwarová omezení v podobě např. DRM systémů (digitální správa autorských práv) byla nutná, či zda by vůbec v praxi fungovala. Převládá také názor, že by došlo k zásadnímu porušení práv uživatelů.

O ochraně autorských práv bude Evropská unie znovu jednat v příštím roce. Ačkoliv zatím většina států nepodpořila společný zákon, neznamená to, že by nemohly přijít s vlastní, a možná i tvrdší legislativou proti pirátům.

Zdroj: ZDnet