Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Notebook do školy? Dvojice nových Acerů R11 se nám v testu líbila

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme dvě konfigurace levného notebooku R11 od Aceru. Celkově se nám líbily a zejména kvůli povedené klávesnici, pevnému tělu a výborné výdrži na akumulátor je vidíme jako rozumné základní vybavení pro žáky a studenty. Slabinou je zejména displej s nižšími pozorovacími úhly.

Rozdíly mezi testovanými notebooky najdete jen pod kapotou. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Tyhle notebooky to nebudou mít na trhu snadné. Přicházejí totiž mezi prvními notebooky z nejlevnější kategorie poté, co Microsoft zrušil edici Windows 8.1 with Bing. Ta byla „zatížena“ důslednou integrací firemního vyhledávače (v českém prostředí nepříliš šikovného), avšak měla pro výrobce hardwaru mnohem nižší licenční poplatky. Pro malé tablety a malé notebooky byly licence dokonce bezplatné. To se odrazilo i v koncové ceně zařízení, a proto se stále dají ze skladových zásob obchodů koupit malé notebooky za 6 990 - 7 990 Kč. Takto levné už nastupující novinky nebudou.

Nová R11 na trh míří ve dvou konfiguracích lišících se použitým procesorem a úložištěm. Nižší konfigurace má čtyřjádrový Intel Celeron N3150 a 32 GB eMMC paměti, vyšší konfigurace čtyřjádrový Intel Pentium N3700 a 500 GB HDD. Nižší kombinace stojí 9 990 Kč, vyšší pak 11 990 Kč.

Displej lze překlopit do režimu pasivního sledování či dotykového ovládání,...

Displej lze překlopit do režimu pasivního sledování či dotykového ovládání, úplným překlopením z notebooku vznikne tlustší tablet. Slot pro SD kartu je umístěn velmi netradičně.

Jinak jsou prakticky identické. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti, 11,6" dotykový displej s rozlišením 1 366 x 768 bodů a krycím sklem Gorilla Glass, rychlou wi-fi kartou podle standardu 802.11ac, dva USB porty (jeden superrychlý 3.0), HDMI výstup a akumulátor s kapacitou 49 Wh. Oba notebooky s ním při běžném použití nemají problém přesáhnout 9 hodin na jedno nabití, v nižší konfiguraci dokonce 11 hodin.

Co se nám líbilo

Oba notebooky jsou velice tiché, nižší konfigurace je zcela bezhlučná, ve vyšší sviští pouze pevný disk, je však skvěle izolován a tak jeho přítomnost odhalíte spíše s uchem na klávesnici. Procesory se tak chladí pasivně, oblast touchpadu a palmrestů však zůstává zcela chladná, tepleji je v oblasti středu klávesnice. V kulminujících vedrech minulých dnů bychom se bez toho obešli, ale jinak to bude vadit málokdy a málokomu.

Hrubý povrch odolává otiskům prstů.

Hrubý povrch odolává otiskům prstů.

Chválu si zaslouží tuhá a robustně působící konstrukce, která dává tušit, že si notebook v nacpaných aktovkách nechá líbit i méně šetrné zacházení. Skvělý je hrubý povrch notebooku, jak celého obalu, tak (ale mnohem jemněji) plochy palmrestů - notebook nevyklouzne z ruky a nezůstávají na něm otisky prstů a nepůsobí upatlaně.

Parádní je výdrž na akumulátory. Do školy s nimi můžete vyrazit bez síťového zdroje, protože při běžné práci se hravě dostanete na výdrž přesahující deset hodin. Zde nižší konfigurace o trochu vede, zejména kvůli chybějícímu pevnému disku. Ale buďme konkrétní, při běžné kancelářské práci, prohlížení internetu s wi-fi, příjemnou úrovní jasu displeje a streamováním hudby dosáhla vyšší konfigurace 9 hodin 35 minut, nižší konfigurace 11 hodin 41 minut.  

Klávesnice a touchpad.

Klávesnice a touchpad.

Velmi příjemně se píše na klávesnici, která navzdory dvanáctipalcovému limitu nepůsobí stísněně. Škoda, že není podsvětlená, ale vzhledem k ceně je to spíše povzdech než výtka.

Co se nám líbilo méně

Někde na pomezí líbilo/líbilo méně je výkon notebooků. Jak ukazují výsledky testů, rozdíly mezi nimi nejsou nijak dramatické, ale výkonový náskok Pentia oproti Celeronu je přeci jen patrný. U nižší konfigurace některé výsledky brzdí pomalejší eMMC paměť.

R11 (Celeron/eMMC) R11 (Pentium/HDD)
PC Mark 08 - Home1 3961 419 bodů
PC Mark 08 - Home (Open CL)1 6951 757 bodů
GeekBench 2.42 931 bodů3 355 bodů
GeekBench 3.0 - jedno jádro   843 bodů   945 bodů
GeekBench 3.0 - všechna jádra2 730 bodů3 116 bodů
Cinebench 11.5 - Open GL9,39 fps9,72 fps
Cinebench 11.5 - CPU1,41 bodu1,44 bodu
3D Mark - Ice Storm21 483 bodů21 919 bodů
3D Mark - Ice Strom Extreme16 318 bodů 16 905 bodů
3D Mark - Cloud Gate1 829 bodů 2 037 bodů

Líbilo se nám, že při běžné práci mají notebooky rychlou odezvu na pokyny a tak je práce v kancelářských aplikacích a na internetu příjemně svižná. Síťová karta si poradí i s 5GHz pásmem, takže i na rychlých přípojkách k internetu (zkoušeno na 120 Mbit/s od UPC) nebude notebook brzdou. Bez potíží zvládnou provoz s druhým připojeným monitorem, po připojení k televizoru v zvládnou v plném HD rozlišení streamovaná videa.

Na pravé straně je jen napájecí konektor, otvor pro zámek Kensington,...

Na pravé straně je jen napájecí konektor, otvor pro zámek Kensington, signalizační diody, zapínací tlačítko a ovladač hlasitosti.

Porty na levé straně: ethernet, HDMI, USB 3.0. USB 2.0, sluchátka/mikrofon

Porty na levé straně: ethernet, HDMI, USB 3.0. USB 2.0, sluchátka/mikrofon

Kde snadno poznáte, že procesorům chybí hrubá síla, je především editace fotek a videa, kde všechno trvá déle, než jsme z procesorů Core i-X zvyklí. Programátoři, architekti a grafici také sáhnou jinam, ale jako pomocný studijní nástroj nebude výkonový deficit příliš patrný.   

Ačkoli musíme pochválit, že výrobce zvolil všechny porty v jejich standardních „plnotučných“ formách, musíme konstatovat, že se příliš nepředal. Na noteboocích tak najdete jen dva USB porty (jeden z nich superrychlého standardu 3.0), jeden HDMI výstup obrazu a zvuku, ethernetový port RJ-45 pro připojení do sítě a sluchátkový výstup kombinovaný s mikrofonním vstupem. Po delším pátrání najdete i slot pro SD kartu, ten je na zadní straně.

Čtečka SD karet je umístěná netradičně. Kartu do slotu však zasunete celou, což...

Čtečka SD karet je umístěná netradičně. Kartu do slotu však zasunete celou, což zejména u modelu s eMMC přináší zajímavou možnost levného rozšíření kapacity přinejmenším na dvojnásobek.

Uvítali bychom alespoň ještě jeden USB port (nejlépe na druhé straně) a ideálně i VGA výstup obraz pro starší monitory a projektory - zejména ve školách při prezentacích referátů by se mohl hodit.

Fotogalerie

Acer Aspire R11

Na pomezí líbilo méně/nelíbilo je eMMC úložiště u nižší konfigurace. Elektronická paměť, kterou na rozdíl od pevného disku nepoškodí otřesy a mírné nárazy, je u notebooku do školy rozhodně dobrý nápad. Avšak 32 GB je u notebooku s Windows zoufale málo. Odečíst si totiž musíte zhruba 10 GB rezervovaných pro obnovu systému, další gigabyty zabere systém a vámi instalované aplikace. Nakonec vám tak pro data zbude méně než 10 GB. Ty můžete poměrně levně rozšířit SD kartou. Notebook je tak z našeho pohledu předvojem Cloudbooku - pro své smysluplné využívání počítá s on-line aplikacemi a cloudovými úložišti.  

Zvuk z reproduktorů je výrazný, řečové pásmo je podané velmi srozumitelně, počítat musíte s tím, že reproduktory míří zespodu notebooku a hrají tak odrazem o pracovní desku. Pokud jej máte na klíně, zvuk je slyšet mnohem hůř.

Co se nám nelíbilo

Nejslabší částí notebooku je displej. Rozlišení 1 366 x 768 pixelů považuji vzhledem k úhlopříčce displeje a ceně notebooku za přiměřené, avšak při i lehkém podhledu a nadhledu se mění barvy. Při psaní textů a brouzdání na internetu to není tolik patrné, ale u tmavých obrazů nebo nočních filmových scén je to omezení výrazné. Ze stran jsou úhly mnohem širší.

Displej se dá otočit i do režimu „prezentace“. Ideální pro sledování filmů,...

Displej se dá otočit i do režimu „prezentace“. Ideální pro sledování filmů, nebo ovládání dotykem.

A ačkoli můžeme víko displeje hodnotit jako pevné (a displej díky Gorilla glass zodolněný), vnitřní kraje kolem displeje jsou měkké a při ovládání prstem se při dotyku na krajní hrany objevuje v těchto místech vlnění. Není to překážkou v provozu, ale hezky to nevypadá.

Slabým průměrem je kamera, která šumí, při slabším světle výrazně. I tak však podává přiměřeně jasný a zřetelný obraz. Méně citlivý je mikrofon, musíte hovořit více nahlas, nebo připojit headset. Vadila nám i hlučnější tlačítka touchpadu.

Závěr

Notebooky do školních batohů považujeme za dobrou volbu. Větší akumulátor a robustní konstrukce si vybrala svou daň, notebooky váží 1,41 kg. Skoliózu to podle nás nepřivodí, ale v ruce působí poměrně těžce.

Pokud chcete více ušetřit, můžete se poohlédnout po zbylých noteboocích s Windows 8.1 with Bing ve skladech obchodů. Kupříkladu starší E-11 s dvoujádrovým procesorem lze koupit kolem sedmi tisíc. Já bych si za ty čtyři jádra ale skoro připlatil.  

Aktualizace: Opravili jsme přehozené hodnoty výdrže akumulátoru mezi modely. Omlouváme se.
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Další z rubriky

920 gramů váhy, patnáct hodin výdrže a „business“ výbava. Fujitsu U937

U937

Veletrh CeBit je na uvádění „spotřebních“ produktových novinek poměrně skoupý, jednou z výjimek je nový ultralehký...

Samsung ukázal tablety snů, ale pro Česko jsou příliš drahé

Nové tablety s Windows 10 Samsung Galaxy Book

Samsung na veletrhu MWC představil dva tablety s Windows 10, oba míří na náročné zákazníky. Ten větší, dvanáctipalcový,...

Prémiový notebook Huawei má skvělý zvuk, ale umí se pořádně rozpálit

Huawei MateBook

Vyzdvihovat u notebooku hodnocení zvuku se může zdát nepatřičné, ale v tomto případě není bezdůvodné - zůstanete...

Najdete na iDNES.cz