PowerArchiver: snadno, rychle, česky...

  • 7
Pracujete často s různými typy archivních souborů a musíte používat několik různých komprimačních programů? Proč to děláte, když existuje jednodušší, elegantnější a mnohem efektivnější řešení???

PowerArchiver představuje komplexní prostředí pro práci s datovými archivy, nabízející vytváření, přidávání, rozbalování, mazání a  prohlížení různých typů archivních souborů. Aplikace je lokalizována do několika jazyků včetně českého.

 

Instalace

PowerArchiver je určen pro provoz v prostředí všech 32bitových operačních systémů řady Microsoft Windows. Základním požadavkem pro práci je počítač s procesorem Pentium 150 MHz, přičemž doporučen je procesor pracující na 250 MHz.  Pro práci budete potřebovat minimálně 32 MB RAM a doporučujeme alespoň 50 MB volného místa na pevném disku. Po spuštění instalačního souboru proběhne instalace s tím, že v jejím průběhu jste upozorněni na fakt možného přepsání starší instalace tohoto programu – pokud by se nacházela na pevném disku. Zde vám instalátor také nabídne možnost změny implicitního adresáře pro instalaci. Při prvním spuštění aplikace se otevře dialogové okno pro nastavení konfigurace. Na tomto místě je např. možné určit, se kterými typy archivních souborů se bude PowerArchiver asociovat, nastavit adresáře a cesty, panel nástrojů, a zda budete chtít, aby se tento program sám prostřednictvím internetu aktualizoval a jak často. Zároveň lze změnit vzhled nástrojové lišty – na výběr je z několika tzv. skinů.

 

Jak to pracuje

PowerArchiver

Aplikace umí pracovat s archivními soubory typu ZIP, CAB, LHA (LZH), TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, BH, RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO, GZ, BZIP2, XXE a UUE. Sama je schopna vytvářet archivy ve formátech ZIP, RAR, ARJ, LHA a BH, a to i jako EXE soubory. Mezi další funkce patří oprava porušených ZIP archivů, možnost automatických záloh, vícesvazkových archivů a podpora dávkového zpracování. Zajímavou funkcí je také možnost konverze mezi jednotlivými kompresními formáty. Uživatelské prostředí je poměrně přehledné, intuitivní a i bez předchozích zkušeností lze s programem začít okamžitě pracovat. Pokud však dáváte přednost nastudování některých základních operací, je k dispozici jak detailní, tak i „rychlá“ nápověda – včetně souboru často kladených otázek a odpovědí.

 

Vlastní komprese a dekomprese v prostředí této aplikace je opravdu jednoduchá a ve většině případů nevyžaduje žádné zvláštní nastavení. Při kompresi se zvolí vytvoření či otevření archivu, do kterého chcete přidat následně označené soubory či adresáře, a typ archivu, který chcete použít (ZIP, RAR, ARJ, LHA nebo BH),  a vyčkáte, než se archivní soubor vytvoří. Poté máte ještě možnost jednotlivé soubory z archivu např. smazat nebo přejmenovat. Seznam souborů obsažených v archivu lze buď vytisknout, nebo exportovat do formátu TXT, případně do formátu HTML. Dekomprese souboru je ještě jednodušší – po kliknutí na archivní soubor v libovolném podporovaném formátu se spustí PowerArchiver, který zobrazí soubory uložené v archivu. Po kliknutí na ikonu „Rozbalit“ v nástrojové liště je možné v dialogovém okně zvolit kam a které soubory z archivu uložit, případně zda se mají rozbalovat i cesty a přepisovat starší soubory.  

 

Závěr

Program PowerArchiver je užitečným nástrojem pro kompresi a dekompresi souborových archivů, který je k dispozici jako shareware.  V případě, že se aplikaci rozhodnete používat, byste si ji měli nejpozději do 30ti dnů zaregistrovat – tj. uhradit registrační poplatek ve výši přibližně 800 korun.