Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poznejte registr Windows – optimalizace a první úprava hodnot

aktualizováno 
Pokud vás trápí velikost registru Windows, pak je zapotřebí provést jeho optimalizaci. V článku se dozvíte, jak ji provést, a navíc budete mít možnost na vlastní kůži zkusit první úpravu registru Windows, která přidá do systému jednu využívanou položku.

Není to tak dlouho, co jsme na Technet.cz odstartovali miniseriál o registru Windows. V jeho průběhu jsme se snažili seznámit vás se samotným registrem a poradili, jak provádět jeho zálohování. Proto bude dnešní závěrečný díl věnovaný jeho optimalizaci a první editaci.

Protože registr systému Windows je ve své podstatě obrovská zásobárna informací o nastavení HW a SW, je zřejmé, že s každou provedenou úpravou dojde i k jeho objemové změně. Pokud tedy často instalujete a odinstalováváte nové aplikace, nebo přidáváte a odebíráte komponenty, vzniká tím velký nepořádek nejen na HDD, ale také v registru. Dochází k tomu především vinou nedokonale vyřešeného odebírání součástí ze systému. Na vině je tedy jak odinstalační rozhraní aplikací, tak i systém. Zkrátka, i po sebelepším odebrání zůstane v registru mnoho osamocených záznamů, jenž tam jsou zbytečné. Ty pak mohou působit problémy s výkonem a stabilitou Windows.

Optimalizace registru na prvním místě
Chcete-li se zbavit neplatných klíčů, pak to můžete učinit buď manuálně (měli by provádět opravdoví odborníci), nebo s pomocí některého z mnoha nástrojů. Mezi ně např. patří:

RegCln - program odhalí a ukáže všechny špatné klíče www.utils32.com
Clean Reg - nástroj pro čištění registrů www.cleanreg.net
jv16 Power Tools - kompletní nástroje na úpravu registru www.macecraft.com
System Mechanic  - optimalizuje výkon systému
www.wugnet.com
RegRepair – opravuje chybné položky v registru www.easydesksoftware.com

Čištění registru v systému Windows 95 se provádělo pomocí integrovaného nástroje regclean, ten ale v novějších verzích již není. Ovšem jeho vylepšenou verzi i přes tento fakt můžete stále využít. Je tedy určen jak Windows 98, tak Windows ME a částečně i XP. Pochází z dílen Microsoftu a stáhnout si ho můžete na této adrese – RegClean (800 kB).

RegClean a jeho funkce
Funkce programu je tedy zřejmá: má čistit klíče registru a opravovat nalezené chyby. Od doby, kdy světlo světa spatřily Windows XP, se na jeho vývoji přestalo pracovat, takže na oficiálních stránkách společnosti Microsoft ho ani nehledejte. Důvod je podle zástupců Microsoftu jasný: "struktura registru v XPéčkách je natolik dokonalá, že nevede k žádným problémům".

RegClean je tedy malá aplikace, která analyzuje klíče registru, které se nacházejí v HKEY_CLASSES_ROOT. Najde klíče, které obsahují chybové hodnoty, a provede jejich záznam do souboru (např. Undo GREGOR 20031210 180421.Reg) a následně je odstraní. Nejde tedy o všelék na váš počítač, ale i přesto může odvést slušnou práci údržby systému a vyřešit některé problémy, přičemž může zmenšit objem registru.

Poznejte registr Windows

Aplikace Regmaid také dobře poslouží
Mezi další aplikace, vyvinuté lidmi kolem Billa Gatese, patří i nástroj Regmaid. Ten je určený ke sledování a vyčištění problematických položek v registru. Jeho používání je jednoduchou záležitostí, přičemž poskytuje mnoho informací o položkách v registru, na základě kterých se pak můžete rozhodnout, co s nimi udělat. Samozřejmě oplývá i funkcí pro automatické čištění. Stáhnout si ji můžete na této adrese - ftp.microsoft.com/Softlib/mslfiles/regmaid.exe

Komerční optimalizační a opravné balíky
Pro komplexní optimalizaci a jeho správu je však lepší využít celou sadu utilit. U nás patří mezi nejpoužívanější zejména balík Norton SystemWorks. Díky celé řadě programů si dokáže s údržbou registru poradit mnohem lépe než-li freewarové a exceluje i před některými placenými.

Nepodceňujte podpis Microsoftu!
K bezproblémovému chodu patří i ovladače počítače. Všechny by měly projít laboratoří společnosti Microsoft a ta by se certifikací měla zaručit za to, že jsou funkční a že nemohu způsobit žádné nečekané problémy. Bohužel se tak děje jen částečně. Každým dnem driverů přibývá jako hub po dešti a jen některé společnosti je dají k certifikaci. Ty neschválené pak mohou dělat problémy, důsledkem čehož jsou např. pády systémů pouze kvůli banální chybě v ovladači. Možná máte v živé paměti nedávné potíže s VIA Hyperion 4in1 4.50, které měly problémy s IDE.

Poznejte registr Windows

Pro ověření podpisu instalovaných ovladačů (ve Windows 2000 a XP) můžete využít spuštění programu sigverif (Start -> Spustit a zadejte sigverif). Ten provede kontrolu všech instalovaných driverů a na jejím konci zobrazí ty, které nejsou podepsané. Pokuste se nahradit ovladač označený ve zprávě o chybě platnou kopií z instalačního média nebo aktualizovanou verzí od výrobce.

Poznejte registr Windows 

Jak upravovat v registru
Nyní nastal ten pravý čas na vaši první úpravu registru. Postupujte opatrně, protože, jak jsme již jednou psali, i menší chybička může znamenat katastrofální důsledky v podobě celkového zhroucení systému, nebo nenastartování Windows.

Úpravou jednoho řádku v registru, kterou budeme nyní popisovat, docílíte zobrazení nové položky v menu Start systému Windows XP nebo 2000. Otevřete si tedy regedit (Start -> Spustit a zadejte regedit). Přesuňte se do klíče HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Nachází-li se v pravé straně okna položka StartMenuFavorites, dvakrát na ni poklepejte levým tlačítkem myši a přiřaďte jí hodnotu 1. Není-li přítomna, pak klikněte na menu Úpravy -> Nový -> Hodnota DWORD. Položku pojmenujte StartMenuFavorites.

Poznejte registr Windows

Restartujte Windows a po naběhnutí se podívejte do nabídky Start. Měla by se tam objevit nová položka.

Jiný způsob zápisu
Při vytváření nebo dodatečné úpravě klíčů lze využít i jiné metody. Vytvořte nový textový soubor (nejlépe v Poznámkové bloku) a do něho zkopírujte následující údaje:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"StartMenuFavorites"=dword:1

Při ukládání souboru můžete zvolit libovolný název, ale jako příponu koncovky zvolte reg. Tímto pojmenováním docílíte toho, že při poklepání na soubor se vás systém zeptá, zda-li si přejete zanést informace do registru.

Poznejte registr Windows

Závěrem
Pevně věříme, že vaše první krůčky do džungle registru Windows byly úspěšné. Ještě jednou opakujeme, že šlo opravdu pouze o hrubé seznámení se základním kamenem každých Windows. Pro bližší informace vyhledejte specializovanou odbornou literaturu, ve které je dopodrobna popsáno fungování registru. Tento miniseriál byl úvodem do úprav systému prostřednictvím editace registru, se kterými se budete, kromě jiných  tipů, setkávat v článcích Užitečné triky nejen pro Windows.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Najdete na iDNES.cz