Poznejte registr Windows - jak provádět zálohování

  • 25
I malá chyba jakéhokoliv programu nainstalovaného v počítači či neodborný zásah uživatele do konfigurace počítače mohou znamenat obrovské problémy. Operační systém Windows si sice při každém úspěšném spuštění vytváří zálohu registru, ale jen na ni se nedá spoléhat. Pojďte se na zálohování registru podívat blíže.

Před čtrnácti dny jsme vás v tomto článku seznámili s registrem systému Windows a jeho základními funkcemi. Dnes bychom chtěli navázat dalšími, neméně zajímavými informacemi, které by vám měly pomoci zorientovat se ve složité architektuře nejdůležitější součásti tohoto systému.

Ještě dříve, než se budete pokoušet o jakoukoliv úpravu informací v registru, je dobré myslet na zadní vrátka. Zadními vrátky se v tomto případě myslí zálohování. Důležité uložené soubory pak můžete použít v případě, že se systém začne chovat podivně, případně přestanou-li pracovat korektně některé jeho součásti. Prevencí se v mnoha případech můžete vyhnout nutné reinstalaci, tedy nové instalaci operačního systému, což je velmi nepříjemné (dodatečná konfigurace Windows, instalace používaných programů atd.).

Nejpoužívanější metody zálohování registru:
1. funkce Obnovení systému – více v tomto článku
2. standardní Zálohování (Windows XP - najdete ve Vlastnostech pevného disku, záložka Nástroje)
3. Export registru (pomocí regeditu)
4. ruční zálohování (kopírováním souborů)

Proč je nutné zálohovat registr?
Zejména proto, že i ta sebemenší chyba může být pro chod Windows klíčová. I přesto, že si systém při každém úspěšném startu vytváří svoje zálohy, nikdy se na ně nespoléhejte. Při jejich obnově totiž může dojít k chybě a tato záloha bude neúčinná. U Windows XP by tyto problémy neměly nastat, ale jeden nikdy neví. V systému Windows 98 (SE) se pak nepostradatelným pomocníkem může administrátorům jevit známý příkaz - regedit /c zaloha_registru.reg (o tomto příkazu více informací níže). My se dále budeme věnovat pouze třetímu a čtvrtému bodu zálohování.

Export a Import registru
Pomocí funkce export, obsažené přímo v programu Editoru registru, se obsah celého registru zkopíruje do textového souboru. Soubor obsahuje všechna nastavení registru a lze s ním nakládat jako s běžným souborem. Jeho velikost je dána rozsahem databáze a počtem jednotlivých klíčů. Výsledná kapacita se pak rovná desítkám MB. Chcete-li exportovat pomocí této metody, pak postupujte následujícím způsobem.

Spusťte regedit (Start -> Spustit napište příkaz regedit) a vyberte položku Tento počítač. V menu Soubor vyberte Exportovat. Otevře se okno, kde zadáte název ukládaného souboru a jeho umístění. Exportovaný soubor můžete kdykoliv otevřít v textovém editoru, např. za účelem upravování.

Poznejte registr Windows

Budete-li potřebovat soubor naimportovat, pak v editoru registru zvolte Soubor -> Importovat a načtěte soubor s příponou .reg. Importovat se dá také dvojitým klikem na záložní soubor s příponou .reg. Po exportu nezapomeňte soubor uložit na bezpečné místo (CD-R/RW) a ujistěte se, že jste vyexportovali opravdu celý registr, nejen jeho určitou část (položka - Rozsah exportu).

Poznejte registr Windows

Záloha registru pomocí této metody ovšem není dokonalá. Spadne-li totiž systém a při jeho opakovaném startu se nepodaří nastartovat ani do nouzového režimu, pak je k ničemu. Proto se jako lepší volba může jevit ukládání informací o nastavení počítače pomocí metody „ruční zálohování“.

Ruční zálohování Windows NT/2000/XP
Své uplatnění si jistě najde na pevných discích s oddíly formátovanými pomocí systému souboru FAT (FAT32), ale nepředbíhejme. Stačí navštívit adresář Config, který se standardně nachází v rootu disku – C:\Windows\System32\Config. Odtud zkopírujte všechny přítomné soubory např. na cédéčko. Pokud byste chtěli zálohovat i uživatelské nastavení, pak je nutné zkopírovat i soubory Ntuser.dat a NTUSER.DAT.LOG. Ty představují uživatelské registry (větev HKEY_CURRENT_USER) a nacházejí se vždy ve složce se jménem uživatele - např. C:\Documents and Settings\pavel.gregor. Dojde-li ke zhroucení systému, pak stačí nabootovat z diskety či instalačního CD a soubory zkopírovat opět do stejných adresářů. V případě disků s oddíly NTFS mohou nastat určité obtíže (bezpečnostní pravidla, oprávnění atd.). Pokud byste chtěli vědět více, musíme vás odkázat na znalostní databáze společnosti Microsoft http://www.microsoft.com. Po vrácení souborů na jejich místo a restartu PC by systém měl opět naběhnout. Pamatujte si, že některé instalované programy po záloze nemusejí fungovat korektně, případně vůbec. Přejete-li si mít tedy zálohy aktuální, nezapomeňte na jejich plán.

Poznejte registr Windows

Poznejte registr Windows 

Tip: V úvodu jsme se zmínili o příkazu regedit s určitými parametry. Nyní je čas pro jeho vysvětlení. Jde o způsob načtení exportovaného registru v prostředí MS-DOSu, určený systémům Windows 95 a 98. Pokud tedy Windows nestartují, můžete se u těchto verzí systému pokusit o nápravu příkazem regedit /c zaloha_registru.reg, kde "zaloha_registru" je váš vyexportovaný soubor. Pozor! Vždy importujte jen soubor, který byl vytvořen na konkrétním počítači, v opačném případě byste se nemuseli setkat s úspěchem.

Poznejte registr Windows
Ukázka importu registru v prostředí Windows

Závěrem
V příštím díle seriálu se budeme snažit poradit, jak provádět optimalizaci registru, informujeme vás o možnostech vylepšení nastavení a přidáme pár příkladů úpravy registru.