Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor na aplikace vydávající se za anti-spywarové nástroje!

aktualizováno 
Uživatelé surfující na internetu již řadu let bojují s novým fenoménem obecně označovaným jako tajní agenti. Nyní však většina z nás čelí novému problému: takzvaným spyware-killing programům, které instalují stejný druh nechtěného reklamního softwaru, který slibují odstranit. Jak se účinně bránit spywaru a adwaru?

Zpravodajský server CNET.com přišel v uplynulých dnech se zajímavým zjištěním. Podle něho se internetem začínají šířit programy, vydávající se za anti-spywarové aplikace, které však plní úplně opačný význam. Místo toho, aby z počítače odstranily veškeré tajné agenty (spyware, adware apod.), tak jich naopak ještě několik přidávají. Jak je to možné?

Citlivá data na síti
Milióny počítačů byly v uplynulých letech napadeny tzv. sledovacím softwarem, který je ve většině případů vázán k některým specifickým aplikacím (např. P2P klienty či stahovače). Ty pak svým programátorům odesílaly citlivé údaje, které byly používány pro firemní potřeby. Podle tvrzení šlo prý o sběr dat, které byly použity „jen“ pro následný vývoj aplikace. Ovšem někteří výrobci programů zneužili důvěřivost uživatelů a začali s daty nakládat po svém.

To se samozřejmě mnohým nelíbilo, a tak se začaly objevovat jednoúčelové nástroje, které by tento typ softwarových aplikací měly omezit či se pokusit o jejich úplné vymýcení. Nějaký čas se to úspěšně dařilo. Mezi špičku v oboru se tak velmi rychle zařadily například Ad-aware nebo Spybot - Search&Destroy. Ovšem čas od času se objevily i takové, které spíše škodily. Bohužel nyní tento druh nástrojů zažívá zřejmě největší boom.

Ad-aware build 181

Tohoto nebezpečí si naštěstí všimlo několik odborníků, zabývajících se ochranou osobních dat a včas ho začali řešit. Například na stránce http://www.netrn.net/spywareblog/ lze nalézt deníček věnovaný těmto problémům. Najdete v něm mnoho užitečných rad, tipů a triků, které vedou k omezení vplížení virů, adware, spyware kódů a trojských koňů na pevný disk vašeho počítače.

Spybot - Search&Destroy

Ten, kdo škodí
Jeden ze spyware-killing programů se skrýval i pod označením SpyBan. Jen ze serveru Download.com byl za poslední čtyři měsíce stažen celkem na 44 000krát. Po upozornění na skutečnost, že program PC od agentů nečistí, ale naopak je o ně obohacuje, došlo k jeho nekompromisnímu odstranění. Šlo však jen o pomyslnou špičku ledovce. Mnoho dalších zůstává stále na různých serverech v zásobě.

Bohužel rozeznat od sebe ty, co opravdu pomáhají, a ty, co škodí, je stále větší problém. Některé programy totiž běží v tichosti na pozadí systému a jiné zase klasicky v okně. Uživatel tak velmi lehce ztrácí přehled o tom, co aplikace v PC vlastně bez jeho svědomí provádí.

Co je větší hrozba?
Velmi problematické je i odhalit, čím vším agenty škodí. Kromě změny domovské stránky, přidání lišty (toolbaru), otevírání nových oken browseru a odesílání informací (přístupové data k účtu atd.) provádějí i dosud nerozpoznané úkony. V některých případech mohou napáchat mnohem více problémů než průměrný počítačový vir. O tomto faktu se uživatel dozví až tehdy, dojde-li ke ztrátě dat či změně systémových vlastností PC.

Lapač agentů by tedy měl být instalován na každém PC, připojeném k internetu, stejně jako antivirový program, nebo osobní firewall. Práce s ním je potom obdobná, jako v případě zmíněných programů. Dokonce se začaly objevovat již i takové aplikace, které počítač chrání nonstop, prostřednictvím rezidentního štítu – SpywareBlaster (neplést s virem Blaster). Díky tomuto způsobu ochrany lze agenty zachytit ještě před tím, než dojde k jejich usazení na pevném disku.

SpywareBlaster

Ten, kdo si svůj počítač před škodnými prográmky nechrání a zkusí si nainstalovat jeden z uvedených programů, se může po proskenování dočkat nemilého překvapení. Stejně jako čtenář, který nám napsal, že program Spybot mu našel celkem 1250 agentů, což je již pořádná porce v jednom PC.

Jak se chránit
Pokud se nyní ptáte, jak se chránit a účinně bránit, před podobnými kódy, pak jediné, co lze považovat za účinné, je neinstalovat pochybné programy, které pocházejí kdovíodkud. Potřebujete-li je i přesto instalovat, pak si o nich vždy nejprve zjistětě co možná nejvíce informací. Teprve na jejich základě se rozhodněte - mám to risknout? Také nikdy nepotvrzujte reklamní okna, lákající vás na různé výhry. Ve velké míře se objevují na internetových stránkách s podezřelým obsahem (warez, porno, seriové kódy atd.). Nezapomeňte si nainstalovat jak ničitele agentů (Ad-aware, Spybot), tak i rezidentní štít (SpywareBlaster). A v neposlední řadě nepodceňujte ani antivirové aplikace a osobní firewally. I tyto nástroje totiž dokáží účinně odepřít přístup agentům do vašeho PC.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz