Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor na aplikace vydávající se za anti-spywarové nástroje!

aktualizováno 
Uživatelé surfující na internetu již řadu let bojují s novým fenoménem obecně označovaným jako tajní agenti. Nyní však většina z nás čelí novému problému: takzvaným spyware-killing programům, které instalují stejný druh nechtěného reklamního softwaru, který slibují odstranit. Jak se účinně bránit spywaru a adwaru?

Zpravodajský server CNET.com přišel v uplynulých dnech se zajímavým zjištěním. Podle něho se internetem začínají šířit programy, vydávající se za anti-spywarové aplikace, které však plní úplně opačný význam. Místo toho, aby z počítače odstranily veškeré tajné agenty (spyware, adware apod.), tak jich naopak ještě několik přidávají. Jak je to možné?

Citlivá data na síti
Milióny počítačů byly v uplynulých letech napadeny tzv. sledovacím softwarem, který je ve většině případů vázán k některým specifickým aplikacím (např. P2P klienty či stahovače). Ty pak svým programátorům odesílaly citlivé údaje, které byly používány pro firemní potřeby. Podle tvrzení šlo prý o sběr dat, které byly použity „jen“ pro následný vývoj aplikace. Ovšem někteří výrobci programů zneužili důvěřivost uživatelů a začali s daty nakládat po svém.

To se samozřejmě mnohým nelíbilo, a tak se začaly objevovat jednoúčelové nástroje, které by tento typ softwarových aplikací měly omezit či se pokusit o jejich úplné vymýcení. Nějaký čas se to úspěšně dařilo. Mezi špičku v oboru se tak velmi rychle zařadily například Ad-aware nebo Spybot - Search&Destroy. Ovšem čas od času se objevily i takové, které spíše škodily. Bohužel nyní tento druh nástrojů zažívá zřejmě největší boom.

Ad-aware build 181

Tohoto nebezpečí si naštěstí všimlo několik odborníků, zabývajících se ochranou osobních dat a včas ho začali řešit. Například na stránce http://www.netrn.net/spywareblog/ lze nalézt deníček věnovaný těmto problémům. Najdete v něm mnoho užitečných rad, tipů a triků, které vedou k omezení vplížení virů, adware, spyware kódů a trojských koňů na pevný disk vašeho počítače.

Spybot - Search&Destroy

Ten, kdo škodí
Jeden ze spyware-killing programů se skrýval i pod označením SpyBan. Jen ze serveru Download.com byl za poslední čtyři měsíce stažen celkem na 44 000krát. Po upozornění na skutečnost, že program PC od agentů nečistí, ale naopak je o ně obohacuje, došlo k jeho nekompromisnímu odstranění. Šlo však jen o pomyslnou špičku ledovce. Mnoho dalších zůstává stále na různých serverech v zásobě.

Bohužel rozeznat od sebe ty, co opravdu pomáhají, a ty, co škodí, je stále větší problém. Některé programy totiž běží v tichosti na pozadí systému a jiné zase klasicky v okně. Uživatel tak velmi lehce ztrácí přehled o tom, co aplikace v PC vlastně bez jeho svědomí provádí.

Co je větší hrozba?
Velmi problematické je i odhalit, čím vším agenty škodí. Kromě změny domovské stránky, přidání lišty (toolbaru), otevírání nových oken browseru a odesílání informací (přístupové data k účtu atd.) provádějí i dosud nerozpoznané úkony. V některých případech mohou napáchat mnohem více problémů než průměrný počítačový vir. O tomto faktu se uživatel dozví až tehdy, dojde-li ke ztrátě dat či změně systémových vlastností PC.

Lapač agentů by tedy měl být instalován na každém PC, připojeném k internetu, stejně jako antivirový program, nebo osobní firewall. Práce s ním je potom obdobná, jako v případě zmíněných programů. Dokonce se začaly objevovat již i takové aplikace, které počítač chrání nonstop, prostřednictvím rezidentního štítu – SpywareBlaster (neplést s virem Blaster). Díky tomuto způsobu ochrany lze agenty zachytit ještě před tím, než dojde k jejich usazení na pevném disku.

SpywareBlaster

Ten, kdo si svůj počítač před škodnými prográmky nechrání a zkusí si nainstalovat jeden z uvedených programů, se může po proskenování dočkat nemilého překvapení. Stejně jako čtenář, který nám napsal, že program Spybot mu našel celkem 1250 agentů, což je již pořádná porce v jednom PC.

Jak se chránit
Pokud se nyní ptáte, jak se chránit a účinně bránit, před podobnými kódy, pak jediné, co lze považovat za účinné, je neinstalovat pochybné programy, které pocházejí kdovíodkud. Potřebujete-li je i přesto instalovat, pak si o nich vždy nejprve zjistětě co možná nejvíce informací. Teprve na jejich základě se rozhodněte - mám to risknout? Také nikdy nepotvrzujte reklamní okna, lákající vás na různé výhry. Ve velké míře se objevují na internetových stránkách s podezřelým obsahem (warez, porno, seriové kódy atd.). Nezapomeňte si nainstalovat jak ničitele agentů (Ad-aware, Spybot), tak i rezidentní štít (SpywareBlaster). A v neposlední řadě nepodceňujte ani antivirové aplikace a osobní firewally. I tyto nástroje totiž dokáží účinně odepřít přístup agentům do vašeho PC.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz