Pozor! Nenechte se okrást podvodníky z internetu

  • 11
Policie varuje před neznámými lidmi, kteří při obchodování na internetu platí falešnými šeky většinou irských bank. Následky za tuto činnost většinou nesou obchodníci, kteří šeky přijmou a nechají si je proplatit. Oni pak musí po zjištění padělku všechny peníze bance vrátit.

Případy padělaných šeků se objevují při internetových obchodech stále častěji, sdělila mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Pachatelé prý přes internet oslovují české občany se zájmem o nákup různých věcí, například vzácného psa, elektroniky, lodě. "V poslední době mají zájem o pobyt v hotelích a penzionech," upřesnila Brožová.

Tito podvodníci se sice dopouštějí podvodu, padělání a pozměňování peněz, následky však většinou nese důvěřivý prodávající. Brožová upozornila, že takové zkušenosti mají i jiné evropské země.

Komunikace mezi podvodnými klienty a českými obchodníky je podle policistů vždy anonymní, většinou přes internet či telefon. Neznámý zájemce zašle předem poštou nebo přes kurýrní službu šek. "Je téměř vždy od irské banky," informovala policejní mluvčí. Po zaslání šeku pak údajný klient stornuje objednávku s tím, že má finanční problémy, a žádá o zpětné zaslání peněz.

Nejčastější adresou příjemce je Nigérie. Problémy pak prý přecházejí na české obchodníky. "Jestliže je padělek odhalen bankovním úředníkem již při předložení k proplacení, je to pro našeho obchodníka ta lepší varianta - čeká ho pouze vysvětlování. Pokud však bude šek proplacen a banka následně zjistí, že se jedná o padělek, bude vyplacenou částku vyžadovat po tom, kdo jí šek předložil," vysvětlila Brožová.