Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Tankocaching - „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po vrahovi šestnáctiletého Miroslava Beránka. Opilý ruský voják ho bezdůvodně zastřelil z bezprostřední blízkosti před zraky davu lidí.

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v Opletalově ulici v Praze šestnáctiletého Miroslava Beránka. | foto: VHÚ

Smrt šestnáctiletého Miroslava Beránka 10. září 1968 přibližuje atmosféru okupované Prahy tři týdny po zahájení vojenské intervence. Ani tehdy se ještě neuklidnily vzbouřené emoce, ani tehdy ještě nebylo na ulicích bezpečno. 

Miroslav Beránek, kterého zavraždil opilý ruský voják Rudněv v Opletalově ulici v Praze.

Příběh je nejen o bezohlednosti sovětské vojenské mašinerie a nevypočitatelnosti jednání sovětských vojáků, ale i o bezmoci československých úřadů.

Miroslav Beránek se narodil 8. března 1952 v Kolíně. Po základní škole nastoupil v Praze učební obor tiskař-chemigrafik v nakladatelství Lidová demokracie. Bydlel na učňovském internátu národního podniku Svoboda na tehdejším Gorkého náměstí (dnes Senovážné). Výborně se učil a získal prvenství v soutěži o nejlepšího učně Československé republiky. Měl spoustu zájmů, věnoval se několika sportům a neobvyklému koníčku, kaktusářství. Stejně jako naprostá většina jeho spoluobčanů byl proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy.

Dne 10. září 1968 šel s kamarády po sedmé hodině večerní pražskou Opletalovou ulicí. Přestože uplynuly již téměř tři týdny od vpádu okupačních jednotek, lidé stále diskutovali se sovětskými vojáky. Pokoušeli se jim vysvětlovat nesmyslnost vojenské intervence. V jednom hloučku na chodníku naproti ústí Jeruzalémské ulice se zastavil i Miroslav Beránek a bavil se se sovětským vojákem Rudněvem. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začíná 14.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky umístěny, bude postupně, vždy po sedmi lokalitách, uveřejněn v tomto článku

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Rok předtím navštívil se školou Sovětský svaz a docela dobře mluvil rusky. Dokonce si s vrstevníky v SSSR dopisoval. S opilým Rudněvem prý nejprve diskutovali o kvalitě piva, ale pak se podle svědků diskuse vyhrotila. Beránek Rudněva označil za okupanta. Rudněv náhle vytasil pistoli a vyhrkl: „Tak mě tedy zastřel!“ Zmatený učeň zvedl ruce a pomalu couval. Rudněv náhle pistoli přiložil k Beránkově hrudi a jednou vystřelil. 

Mladík upadl na zem. Kolem náhodou projížděl ve svém osobním automobilu MUDr. Bohuslav Coufal, který dal zraněnému první pomoc a odvezl ho do nejbližší nemocnice na Karlově náměstí. Stav postřeleného učně byl beznadějný. Smrtelnému zranění podlehl večer ve 22:10 aniž nabyl vědomí. Nebyla naděje udržet jej při životě, přestože se o to chirurgové pokusili okamžitou operací.

Vrah Rudněv po výstřelu rozrazil kolemstojící a rozběhl se Jeruzalémskou ulicí, následován ostatními sovětskými vojáky. Někteří z nich začali ze samopalů střílet kolem sebe a jen zázrakem nikoho dalšího na ulici nezasáhli. Drama pokračovalo. 

Ozbrojení vojáci vpadli na Gorkého náměstí do internátu, kde opět stříleli. Na chodbě zatkli čtyři mladé chlapce, které s sebou pod hlavněmi samopalů odvlekli na komandaturu v Haštalské ulici. Jednoho z učňů, Rudolfa Onderku, přitom dokonce nesmyslně označili za pachatele střelby na Miroslava Beránka. Onderka přitom na místě činu vůbec nebyl.

Do Opletalovy ulice vyrazila výjezdová skupina Veřejné bezpečnosti. Kriminalisté na místě zajistili nábojnici ráže 9 milimetrů a další později našli na dvoře internátu. Policejní znalec určil, že smrtící projektil byl vypálen z automatické pistole Stečkin, používané pouze příslušníky Sovětské armády. 

Druhý projektil z internátu pocházel ze sovětské pistole Makarov. Zástupce náčelníka Městské správy VB Praha podplukovník Menoušek se obrátil na sovětského generála Klujeva s požadavkem na vyslechnutí sovětských svědků a především propuštění neoprávněně zadržovaných československých občanů. Klujev to rázně odmítl s tím, že prý nyní platí sovětské zákony a on že Veřejnou bezpečnost poslouchat nebude. Navíc začal tvrdit, že byl prý postřelen i sovětský voják, což je podstatně důležitější než zastřelení učně. 

Vražedná zbraň

Sovětská automatická pistole Stečkin APS se zásobníkem na dvacet nábojů ráže devět milimetrů umožňovala střelbu jednotlivě i v dávkách. 

Dlouhé pouzdro bylo možno připojit k pažbě pistole a vytvořit tak nástavnou pažbu pro opření o rameno. Pistolí byli vybavováni vyšší velitelé a velitelé tanků a obrněných vozidel. Pistolí stejného typu zastřelil 22. září sovětský zběh Alexejčuk poblíž Košic majitele chaty Jána Bajtoše.

Když se však kriminalisté ptali na jméno postřeleného vojáka, sovětský generál postupně uvedl několik odlišných jmen a odmítl sdělit, kde se domněle postřelený nachází. Podplukovník Menoušek i operační důstojník Městské správy VB major Klaus později do hlášení uvedli, že sovětský velitel s nimi jednal arogantně, nedůstojným a neuvěřitelně ponižujícím způsobem. Podobně sovětský generál reagoval na návštěvu dozorového prokurátora. Zopakoval, že v Československu nyní platí sovětské zákony, věc si vyšetří sám a de facto státního zástupce vyhodil. Vyšetřovatel SNB přesto zahájil úkony trestního řízení pro ublížení na zdraví a nařídil pitvu zastřeleného Miroslava Beránka. Případ pak řešila sovětská justice. Podle kusých informací měl Rudněva v říjnu 1968 nakonec sovětský vojenský soud odsoudit ke třem letům odnětí svobody.

V Kolíně vyvolala smrt mladého Miroslava Beránka rozhořčení a vlnu solidarity s rodinou. Na pohřeb 16. září přišly davy občanů. Věnce poslali dokonce i prezident Svoboda, vláda a vedení KSČ. Zveřejňování informací o zločinech okupačních vojsk bylo zakázáno jako protisovětská propaganda. 

V roce 1969 uspořádal místní šermířský oddíl, jehož byl zastřelený členem, Memoriál Miroslava Beránka. Další ročníky však již za tehdejší vnitropolitické situace povoleny nebyly. Během husákovské normalizace na Beránkově hrobě místní obyvatelé potají zapalovali svíčky a kladli květiny.

Nikdy nepotrestané zločiny

Vražda Miroslava Beránka se odehrála ještě dlouho před přijetím „Smlouvy mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu Sovětských socialistických republik o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československé socialistické republiky“ 16. října 1968. 

Zločiny spáchané do té doby příslušníky okupačních vojsk zpravidla nebyly potrestány. Velitelé okupačních vojsk své podřízené většinou chránili. 

Přes skandální průběh vyšetřování v Beránkové případu přece jen k potrestání došlo. Od 21. srpna 1968 do 25. června 1991 zahynulo v souvislosti s vojenskou intervencí a následnou okupací Československa 425 lidí. Drtivá většina z nich, 338, se stala oběťmi autonehod. Z celkem 64 vražd, které spáchali sovětští vojáci nebo příslušníci dalších armád států Varšavské smlouvy se 50 z nich událo v krátkém období od srpna do prosince 1968.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali...

Takto mohla vypadat česká vlajka. Originály návrhu jsme našli v popelnici

Složka z pozůstalosti Josefa Záruby-Pfeffermanna nalezená v popelnici...

Chybělo jen několik hodin a sto let staré originální návrhy československé vlajky skončily namleté...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 11 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...