Praha se stává centrem prodeje pirátských CD

  • 146
Nejméně dvakrát do měsíce dělá policie s pracovníky České protipirátské unie razii na bleším trhu v Kolbenově ulici v areálu bývalého ČKD. Není to nic platné. Pokaždé se zde najde několik prodejců pirátských CD a DVD.
"Tam bychom mohli dělat kontroly každý víkend," říká ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Například v červnu na této burze kriminalisté nalezli načerno vypálené filmy jako Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů či tehdy předpremiérové Sin City.

Za každý film chtěli prodejci 150 korun. Originální nahrávky stojí čtyři sta až sedm set korun. "Negativně vnímáme, že burza v Kolbenově ulici už běží skoro rok, od října 2004, a i když stíháme přes dvacet pachatelů, pirátská DVD se tam pořád dostanou," stěžuje si Prchalová. Navíc stále více převládá trend, že si piráti najímají prodejce, kteří za tisícovku denně riskují trestní stíhání místo nich.

Pocit beztrestnosti měl nejspíše jedenadvacetiletý mladík, kterého se policistům nedávno podařilo dopadnout. Vypálené filmy prodával po internetu. Během několika týdnů si tak vydělal nejméně půl milionu korun. "CD nosiče nabízel na internetu, zájemci se mu ozývali jako na běžícím pásu," říká kriminalista.

Po celé měsíce policisté dokumentovali mladíkovu činnost. Lidé mu platili na bankovní účet, muž jim pak posílal kopie filmů, her a dalšího softwaru. Ty vyráběl na vlastní vypalovací technice. "Podařilo se mu prodat stovky nosičů," říká kriminalista. Mezi jeho klienty byli lidé z celé republiky. Mladíkovi nyní za porušování autorského práva hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Nejméně jeden a půl milionu si vydělal čtyřiačtyřicetiletý podnikatel, kterého policisté dopadli na konci roku. V jeho domě zajistili audiovizuální techniku a stovky nosičů s filmy.

Soudy ukládají vesměs podmíněné tresty, v posledních měsících se protipirátské unii podařilo prosadit alespoň to, aby kromě trestu nařídil soud i zabavení věci, tedy kompletního počítačového vybavení.

Nepodmíněný trest na jeden rok, který uložil soudce Prahy 7 pětapadesátiletému muži, je spíše výjimkou.

"Obžalovaný byl již dvakrát za tento trestný čin odsouzen. Tato trestná činnost je v současné době velmi rozšířena a citelně poškozuje oprávněné zájmy výrobců a distributorů nosičů obrazových a zvukových záznamů," zdůvodnil soudce Rudolf Šídlo svůj rozsudek.

Prodejcům se to však vyplatí. Jsou na místě tři čtyři hodiny, za ně dostanou od svého šéfa jeden až dva tisíce. Svému bossovi však za tuto dobu vydělají i sedmdesát tisíc korun. Kupci pirátských nahrávek však riskují, že za svých sto padesát korun koupí kotouček umělé hmoty, který rovnou vyhodí do koše.

Jak se kradou filmy

Předpremiérové novinky se totiž často vyrábějí tak, že promítač pustí kamaráda do sálu, ten nasnímá film kamerou - a kvalita nahrávky tomu odpovídá.

Pirátské kopie na našem trhu pocházejí převážně z velkovýroben v Rusku. Ještě nekvalitnější jsou CD a DVD z Ukrajiny, kde výroba pirátských nahrávek začíná být rovněž masová. "Těšila jsem se do kina na Krále Artuše, bohužel jsem ho předtím musela zhlédnout právě kvůli zadrženým nahrávkám na DVD," říká Markéta Prchalová. Byl to prý úděsný zážitek. "Titulky byly posunuty o dvě minuty dopředu, takže si je přečtete, ale nevíte, kdo je za chvíli řekne," popisuje Prchalová svůj nechtěný "kulturní" zážitek.

To však podle ní není to nejhorší. "Například u pirátsky nahraného DVD filmu Den poté jsem půlku sledovala v hodně krkolomných českých titulcích, pak se náhle změnily ve slovenské," říká Prchalová.

Zatímco pro třicetileté slovenština nepředstavuje cizí řeč, dnešní mládež jí vůbec nerozumí, je pro ni něco jako polština. U pirátských DVD však existují i horší varianty nechtěného vzdělávání v cizích jazycích. "Chtěl jsem synovi udělat radost, koupil jsem mu Harryho Pottera, to bylo příšerné," vzpomíná napálený kupec DVD. Každou chvíli se pět minut anglicky hovořilo, ale český titulek žádný.

Může nastat i jiné zpestření. Titulky budou v polštině nebo bulharštině včetně azbuky.

 

Co kupci riskují
  • Předpremiérové filmy se mnohdy nahrávají v sále, kde promítači nechají kamaráda, aby si film nasnímal kamerou. Kvalita tomu pak odpovídá.
  • Není nic neobvyklého, když si koupíte slovensky či polsky dabovaný film, případně film, který není dabován či opatřen titulky vůbec.
  • Z tržnice si můžete navíc odnést třeba Harryho Pottera s titulky v bulharštině nebo ukrajinštině.