Pražané přelaďují na digitální vysílání

aktualizováno 
Poslední dobou se stále častěji mluví o digitálním televizním vysílání, které mohou naladit zatím jen obyvatelé metropole. Málokdo však ví, co pro příjem dokonalého obrazu a zvuku potřebuje.
Televizní signál v digitální kvalitě šířený pozemními vysílači mohou ve zkušebním provozu přijímat v tuto chvíli pouze obyvatelé Prahy a blízkého okolí, ale za rok už bude vše jinak. Tento týden začínají na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání slyšení se žadateli o digitální televizní vysílání, kromě ČT 1, ČT 2, Novy a Primy přibude do poloviny příštího roku dalších 8 televizních stanic vysílajících v češtině. Můžeme se dočkat sportovního kanálu, hobby televize, zpravodajského vysílání či televize, která nabídne výhradně filmy. Žadatelů je více než čtyřicet, a kdo obdrží licenci, se můžeme dovědět už koncem června.

Jak na digitální signál?

Stačí zajít do kamenného obchodu a koupit přijímač, který je možné doma zapojit mezi anténu a televizi. V současné době se obchod s těmito přístroji rozvíjí a například podle slov Milana Bartoše ze společnosti Datart jsou v prodeji aktuálně tři typy přístrojů značky Strong a Thomson v rozmezí 3-4 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že jsme s touto komoditou v počátcích, jsou prodeje maximálně v desítkách kusů měsíčně,“ dodává.

Nabídka přístrojů je přímo spojená s ostrým startem digitálního vysílání. O tom se přesvědčili v západní Evropě, kde je v současné době na trhu více než stovka modelů přijímačů, takzvaných set top boxů. V Česku je zatím výběr omezený.

Internetový obchod

Třeba společnost Electroworld nabízí kromě dvou přijímačů Strong, z nichž ten dražší lze použít i na 12 voltů, tedy například v autě, také přijímač značky Force. „Od konce loňského roku vzrostl prodej denně až na 4-5 kusů,“ sdělil Patrik Horina z Electroworldu.

Kromě kamenných obchodů lze inteligentní krabičky sehnat také přes internet, kde se dá dokonce najít PC karta umožňující sledování digitálního programu v počítači. Stejně jako u všech výrobků však platí pravidlo: Čím levnější přístroj, tím méně funkcí. S rostoucí nabídkou a konkurencí však půjdou ceny set top boxů dolů. Pokud tedy už dnes nejste s kvalitou televizního signálu v Praze spokojeni, je právě zakoupení digitálního přijímače řešení, jak zatočit s „duchy“.

Mezi stanicemi, které lze v Praze přijímat, je i první ryze česká hudební televize Óčko. Kromě klipů každý den nabízí zajímavé hosty a mnoho hudebních pořadů. Jeden z nejoblíbenějších začíná v 19 hodin s názvem CZ & SK hity. Od dvaadvacáté hodiny přicházejí na řadu menšinové žánry, od pondělka do neděle se tak střídají moderované pořady Star guitar (rocková hudba), 5. element (hip hop), Frisbee (dance), Madhouse (metal) a No future (punk).

Kolik stojí přístroje pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání

 • Mustek DVB-T102
  OSD menu, 1000 programových míst, EPG, TXT, SCART, S-Video, A/V CINCH, S/PDIF (koax.), úhledný design.
  Cena od 2084 korun
 • UNIVERSUM DVB-T 450a
  České OSD menu, české EPG, 2x SCART (SCART kabel v ceně), A/V CINCH, dálkové ovládání, digltal audio CINCH (koax.), možnost upgradu, desetimístný časovač, displej. Cena od 2660 korun
 • TechniSat DigitMod T1
  4000 programů, české menu, český TXT (paměť na 1000 stránek), EPG, 30x časovač, 1x SCART, malé rozměry, vhodný l pro mobilní využití (napájení 12 V). V příslušenství zdroj, dálkové ovládání.
  Cena od 2680 korun
 • Protek 1002 DVB-T
  České menu, EPG, 1000 předvoleb, 2xSCART, stereo audio CINCH, možnost upgradu, dálkové ovládání, rychlé přepínání programů, rozměry 255x40x185 mm.
  Cena od 2730 korun
 • Strong SRT 5110
  1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, modulátor, dálkové ovládání, možnost upgradu, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 i 6 V.
  Cena od 2990 korun
 • STRONG SRT 5125
  1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, možnost upgradu, dálkové ovládání, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 112 - 24 V.
  Cena od 3390 korun
 • Autor:

  Nejčtenější

  Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

  Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

  „Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

  Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

  Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

  V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

  Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

  Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

  Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

  DBS

  Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

  Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

  Další z rubriky

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

  Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

  České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

  Najdete na iDNES.cz