Pražané přelaďují na digitální vysílání

  • 13
Poslední dobou se stále častěji mluví o digitálním televizním vysílání, které mohou naladit zatím jen obyvatelé metropole. Málokdo však ví, co pro příjem dokonalého obrazu a zvuku potřebuje.
Televizní signál v digitální kvalitě šířený pozemními vysílači mohou ve zkušebním provozu přijímat v tuto chvíli pouze obyvatelé Prahy a blízkého okolí, ale za rok už bude vše jinak. Tento týden začínají na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání slyšení se žadateli o digitální televizní vysílání, kromě ČT 1, ČT 2, Novy a Primy přibude do poloviny příštího roku dalších 8 televizních stanic vysílajících v češtině. Můžeme se dočkat sportovního kanálu, hobby televize, zpravodajského vysílání či televize, která nabídne výhradně filmy. Žadatelů je více než čtyřicet, a kdo obdrží licenci, se můžeme dovědět už koncem června.

Jak na digitální signál?

Stačí zajít do kamenného obchodu a koupit přijímač, který je možné doma zapojit mezi anténu a televizi. V současné době se obchod s těmito přístroji rozvíjí a například podle slov Milana Bartoše ze společnosti Datart jsou v prodeji aktuálně tři typy přístrojů značky Strong a Thomson v rozmezí 3-4 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že jsme s touto komoditou v počátcích, jsou prodeje maximálně v desítkách kusů měsíčně,“ dodává.

Nabídka přístrojů je přímo spojená s ostrým startem digitálního vysílání. O tom se přesvědčili v západní Evropě, kde je v současné době na trhu více než stovka modelů přijímačů, takzvaných set top boxů. V Česku je zatím výběr omezený.

Internetový obchod

Třeba společnost Electroworld nabízí kromě dvou přijímačů Strong, z nichž ten dražší lze použít i na 12 voltů, tedy například v autě, také přijímač značky Force. „Od konce loňského roku vzrostl prodej denně až na 4-5 kusů,“ sdělil Patrik Horina z Electroworldu.

Kromě kamenných obchodů lze inteligentní krabičky sehnat také přes internet, kde se dá dokonce najít PC karta umožňující sledování digitálního programu v počítači. Stejně jako u všech výrobků však platí pravidlo: Čím levnější přístroj, tím méně funkcí. S rostoucí nabídkou a konkurencí však půjdou ceny set top boxů dolů. Pokud tedy už dnes nejste s kvalitou televizního signálu v Praze spokojeni, je právě zakoupení digitálního přijímače řešení, jak zatočit s „duchy“.

Mezi stanicemi, které lze v Praze přijímat, je i první ryze česká hudební televize Óčko. Kromě klipů každý den nabízí zajímavé hosty a mnoho hudebních pořadů. Jeden z nejoblíbenějších začíná v 19 hodin s názvem CZ & SK hity. Od dvaadvacáté hodiny přicházejí na řadu menšinové žánry, od pondělka do neděle se tak střídají moderované pořady Star guitar (rocková hudba), 5. element (hip hop), Frisbee (dance), Madhouse (metal) a No future (punk).

Kolik stojí přístroje pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání

  • Mustek DVB-T102
    OSD menu, 1000 programových míst, EPG, TXT, SCART, S-Video, A/V CINCH, S/PDIF (koax.), úhledný design.
    Cena od 2084 korun
  • UNIVERSUM DVB-T 450a
    České OSD menu, české EPG, 2x SCART (SCART kabel v ceně), A/V CINCH, dálkové ovládání, digltal audio CINCH (koax.), možnost upgradu, desetimístný časovač, displej. Cena od 2660 korun
  • TechniSat DigitMod T1
    4000 programů, české menu, český TXT (paměť na 1000 stránek), EPG, 30x časovač, 1x SCART, malé rozměry, vhodný l pro mobilní využití (napájení 12 V). V příslušenství zdroj, dálkové ovládání.
    Cena od 2680 korun
  • Protek 1002 DVB-T
    České menu, EPG, 1000 předvoleb, 2xSCART, stereo audio CINCH, možnost upgradu, dálkové ovládání, rychlé přepínání programů, rozměry 255x40x185 mm.
    Cena od 2730 korun
  • Strong SRT 5110
    1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, modulátor, dálkové ovládání, možnost upgradu, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 i 6 V.
    Cena od 2990 korun
  • STRONG SRT 5125
    1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, možnost upgradu, dálkové ovládání, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 112 - 24 V.
    Cena od 3390 korun