Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prázdninové programy, které nesmí ve vašem počítači chybět

aktualizováno 
Vyrážíte na prázdniny, dovolenou či jen na pár dní k vodě? Že nemůžete odjet bez počítače? Vezměte si s sebou notebook a my vám doporučíme aplikace, které by v něm rozhodně neměly chybět. A nebojte se, nezaplatíte za ně ani korunu!

Prázdniny pomalu ale jistě nabírají na obrátkách, nastala i doba dovolených a tak většina z nás jistě vyrazí někam k vodě či si odskočí na několik dní odpočinout k moři. Nechcete-li, či dokonce nemůžete nechat doma počítač, určitě řada z vás sáhne po cestovní formě výpočetní techniky. Jaký software však do notebooku nainstalovat? Tak na tuto otázku se vám budeme snažit odpovědět v následujícím článku.

Univerzální softwarová výbava pro každého samozřejmě neexistuje. Co člověk, to jiné oblíbené aplikace. Avšak základem by měl být kvalitní kancelářský balík aplikací. Mezi ty nejlepší bezesporu patří Microsoft Office nebo OpenOffice.org. Díky obsaženým programům můžete nejen pohodlně psát, ale i vytvářet tabulky či prezentace a dodělat tak práci, kterou již delší dobu odkládáte. Pokud nemůžete být bez internetu a čas od času se chystáte k síti připojit, určitě by vám neměl chybět internetový prohlížeč. Komu nevyhovuje IE, může sáhnout po Firefoxu, nebo Opeře. Pro vyřizování pošty můžete sice použít Outlook Express (či Outlook v sadě Microsoft Office), ale chcete-li alternativu s řadou zásuvných modulů, zkuste sáhnout po Thunderbirdu.

Základní výbavu bychom měli za sebou, pojďme se nyní podívat na další software, se kterým můžete strávit dovolenou s notebookem na cestách a přitom s ním pracovat či se bavit jako když jste doma.

Google Earth 4 - freeware
Jedete-li někam, kde jste poprvé, je dobré přibalit si na cesty mapu. Pokud si navíc vezmete elektronickou verzi, nejenže se neztratíte, ale budete mít navíc o zábavu postaráno. S Google Earth se totiž lze zabavit na dlouhou dobu. Nechá vás dívat se na svět z výšky a poskytuje řadu zeměpisných informací přímo na vaší pracovní ploše. Stačí zadat libovolnou adresu nebo místo, kde se objekt nachází a můžete sledovat a interaktivně prohlížet vše v 3D. Na některých místech můžete zoomovat až na úroveň ulic, dokonce lze číst nápisy na autech a v ulicích. V lepším ovládání a orientaci pomáhají i značky, aktivovat lze vrstvy či značky, které ukazují důležité body - banky, školy, restaurace, nákupní oblasti a mnohem více. Pro využívání Google Earth, však bohužel musíte mít přístup k internetu. Pokud ho nemáte, můžete vyzkoušet výborný český produkt Infomapa.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (13 MB).
 • Miranda IM 0.4.0.3 -freeware
  Miranda je synonymem pro instant messaging – jde o jeden z nejjednodušších a nejlepších klientů. Je open source a je skvělou alternativou k ICQ. Funguje tedy i na síti klasického ICQ a ke komunikaci potřebujete tedy existující účet v této síti. Pokud hledáte pouze komunikační program bez všech funkcí, kterými disponuje ICQ, jistě bude Miranda vhodnou volbou. Jeho systémové nároky jsou zanedbatelné a díky jednoduché grafice je vhodný pro ty, kteří nepotřebují zbytečné ovládací prvky. Klient navíc pracuje i s dalšími konkurenčními protokoly (AOL, MSN Messenger, Jabber, Gadu-Gadu či IRC). Mirandu si také můžete díky velkému množství plug-inů upravit k obrazu svému, nebo ji obohatit o nové funkce.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (993 KB).
 • Fish Fillets 2.0 - freeware
  Chcete-li se pobavit a zároveň zapojit mozek, zkuste si přibalit tuto českou logickou hru. V sedmdesáti místnostech může hráč procvičit svůj důvtip a najít pro dvě rybičky bezpečnou cestu ven. Z místnosti se musí navíc dostat obě rybičky a to živé a zdravé. Východ z místnosti bývá často na velmi nedostupném místě a cesta k němu bývá navíc obvykle zaskládána spoustou harampádí. Ryby předměty mohou posunovat, zvedat nebo je pouštět na zem. Ale pozor, když se připletou pod nějakou padající věc, může je to i zabít. To, že jsou agenti dva, není náhoda. Každý má své výhody a nevýhody. Oranžová rybička je útlá a protáhne se kdejakou skulinou. Modrá ryba je pořádný chlapák a pohne i s těžkými ocelovými válci, ale zato se nevejde kamkoliv. Scénář se několikrát větví a úkolů není málo. Pokud vám tedy připadá, že se jednou místností zabýváte už příliš dlouho, můžete si vyzkoušet pro změnu jinou, vyřešit ji a vrátit se s novou energií v žilách k té původní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (275 MB).
 • Ffdshow 2006-05-13 – freeware
  Ffdshow je univerzální sadou DirectShow filtrů. Tyto univerzální filtry slouží k dekompresi, kompresi MPEG-4 video a audio souborů. To znamená, že slouží k přehrávání celé řady videosouborů (AVI, MPEG, VOBů - DVD-Video) a také umí reprodukovat vícekanálový zvuk např. 5.1 uložený ve formátu Dolby Digital AC3. Vedle perfektní podpory formátů má v sobě množství nastavení, které je přehledně uspořádáno do skupin, které dále můžete nastavit do různých vlastních profilů a kombinovat tak všemožné nastavení grafických filtrů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,2 MB).
 • VLC Player 0.8.5 - freeware
  Vzali jste si na dovolenou filmy DVD-Video a chtěli byste je po večerech shlédnout? Pokud netušíte, kterým softwarovým DVD přehrávačem je přehrát bez nutnosti instalovat kodeky, zkuste VLC Player. Nejenže jde o multiplatformní opensourcový projekt, ale navíc obsahuje celou řadu kodeků - včetně DivX, DVD-Video, MPEG-1, MPEG-2, aj. Má zabudovaný i titulkovač a dokonce umí přijímat a vysílat stremované video.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7,9 MB).
 • NGM 1.00 beta 7 – freeware
  Zdá se vám Průzkumník Windows pro práci s daty ve Windows neohrabaný? Líbí se vám souborový manažer Total Commander, ale nechcete za něj platit? Tak neplaťte! Podobně dobrý je totiž nový program pocházející z českých programátorských dílen. Aplikace NGM obsahuje klasické dva, na sobě nezávislé panely pro zobrazení souborů podobně jako starý Norton Commander z prostředí DOSu. Je freeware a určen pro uživatele, kteří chtějí rychle provádět jednoduché úkony jako mazání, přesouvání, kopírování nebo instalování programů a chtějí používat něco lepšího než Průzkumníka Windows.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (771 KB).
 • SuDoku Brain 1.1 – freeware
  Chcete si potrénovat mozek? Také jste propadli fenoménu jménem sudoku? Potom by vám neměla chybět tato aplikace. SuDoku Brain je totiž jednoduchý program, díky kterému můžete generovat nové a nové sudoku (36 připraveným rébusů rozdělených do čtyřech kategorií podle obtížnosti), ale dokonce ho nechat i počítač luštit. Dokonce je možné řešit rébus ručně - program kontroluje případné chyby během zadávání číslic.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (420 KB).
 • PEKI Slovník 1.21 - freeware
  Vyrážíte-li do ciziny, potom byste si na cestu měli přibalit slovník cizích slov. Že nechcete sebou tahat kila navíc? Potom zkuste elektronickou verzi slovníku. PEKI Slovník je výborným pomocníkem, který umí více jak 20 jazyků a to oboustranně. Jeho ovládání přitom není nikterak složité a jeho služby se mohou hodit nejen na dovolené.

 • Stahujte na této adrese (1,4 MB).
 • 10 prstů 1.5 – freeware
  Psát na počítači jako datel je v dnešní době pomalu ostudou. Chcete-li se zlepšit v psaní všemi deseti, respektive zahodit datlování za hlavu, zkuste tento produkt. Celkem obsahuje 50 lekcí. Ty jsou tématicky rozděleny do skupin (písmenná řada střední, horní a dolní, velká písmena, číselná řada, znaménka, značky a číslice). Velmi dobré jsou i doplňkové funkce programu. Díky nim se tak například můžete naučit základní polohu rukou, otevřít si popis lekcí, využívat metronom či si zvolit, zda se má přehrát zvukový signál při stisku klávesy nebo chybě. Pracuje jak s QWERTZ, tak QWERTY.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).
 • Picasa 2.2 – freeware
  Na dovolenou se vyráží s fotoaparátem. Je-li navíc digitální, jistě se nevyhnete nějakému tomu doladění pořízených okamžiků. Pro tyto případy si nezapomeňte přibalit na cesty Picasa. Aplikace umožňuje nejen automatické kopírování fotografií z fotoaparátu, ale i jejich organizování, vyhledávání či prezentaci a samozřejmě i následnou editaci. Velmi slušné funkce nabízí i nástroj pro tvorbu webové galerie. Odstranit tak lze jev červených očí, snímky můžete ořezávat či různě natáčet a ke každé z nich můžete přidat několik klíčových slov, popisujících zachycený okamžik.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,6 MB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

  Tablet pomůže i při zařizování bydlení

  Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Najdete na iDNES.cz