Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přechod na digitální televizní vysílání začne letos, velkou překážkou je cena set top boxů

  23:26aktualizováno  23:26
Přechod televizního vysílání na digitální by měl začít letos. Analogové signály televizí by měly být zcela vypnuty podle předběžných odhadů v letech 2010 až 2012. Vyplývá to z aktualizované Koncepce digitálního vysílání, kterou ČTK poskytlo ministerstvo informací.
Aktualizaci koncepce ministerstvo vypracovalo spolu s resortem kultury, Českým telekomunikačním úřadem a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Materiál je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
Zpočátku by podle koncepce měly v ČR fungovat dva digitální multiplexy, tedy dva soubory datových toků šířených prostřednictvím rádiových vysílačů nebo televizních kabelových sítí v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial). Multiplexy se nyní postupně koordinují a ČR by měly téměř úplně pokrýt do konce roku 2006.
Výstavba jednoho multiplexu přijde přibližně na 1,7 miliardy korun, uvádí koncepce. V prvních dvou celoplošných multiplexech by pak měla být zákonem garantovaná místa pro programy České televize (ČT), Novy a Primy.
Podle předběžného odhadu expertů provozovatelé celoplošné televize zaplatí za šíření svého programu v digitální podobě po roce 2006 asi 97 milionů korun. To je zároveň částka, o kterou se jim zvýší náklady na vysílání, jelikož v době přechodu na digitální vysílání budou muset zachovat i analogový signál.
K tomu, aby mohla Česká televize (ČT) mít v budoucnu více než dva digitální programy, jak zamýšlí, by bylo třeba změnit zákon o ČT, upozorňuje materiál. Vyřešit bude třeba v každém případě i financování digitálního vysílání veřejnoprávní televize.
Pokud by ČT digitálně vysílala na dvou kanálech, bylo by třeba zvýšit koncesionářské poplatky o 4,75 koruny měsíčně. Nyní je měsíční poplatek 75 korun. V případě tří programů by bylo třeba navýšení o 7,15 koruny a v případě čtyř programů o 9,50 koruny. Částky ale vycházejí z odhadu nákladů po úplné výstavbě multiplexů, tedy po roce 2006. Další možností je částečná dotace pro veřejnoprávní televizi ze státního rozpočtu, naznačuje materiál.
Televizí požadovaný samostatný veřejnoprávní multiplex, kde by ČT vysílala spolu s Českým rozhlasem, koncepce do budoucna nevylučuje a chápe jej jako téma do dalších diskuzí.
Regulačními orgány přechodu na digitální vysílání budou RRTV a ČTÚ. Mediální rada bude v rámci řízení udělovat licence na provozování digitálního multiplexu. ČTÚ pak na základě toho udělí telekomunikační licenci. Přidělování licencí si ale vyžádá ještě úpravu legislativy v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, upozorňuje koncepce. Další postup v digitalizaci by měl v budoucnu koordinovat dosud nezřízený Vládní výbor pro digitální vysílání.
Autoři koncepce si uvědomují, že překážkou rychlého rozšíření digitalizace může být poměrně vysoká cena tzv. set top boxů, tedy zařízení umožňujících lidem přijímat digitální signál. Současná cena je v evropských státech podle nich 250 až 450 eur (8215 až 14.787 korun). Doufají ale, že se splní předpovědi expertů a cena jednoduchého set top boxu se sníží na asi 75 eur (asi 2.500 korun).
Digitalizace umožňuje vysílání více televizních, ale i rozhlasových programů na omezeném počtu kmitočtů a ve větší kvalitě, než nabízí analogové vysílání. Technologie zároveň umožní nabídku doprovodných služeb od kvalitního grafického teletextu po telebankovnictví.

Zdroj: ČTK
Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Milovník zvířat Cleveland Amory se narodil před 100 lety

Milovník zvířat Cleveland Amory se narodil před 100 lety

2. září 1917 se narodil novinář, spisovatel a militantní bojovník za práva zvířat Cleveland Amory. Působil v řadě...

Před 100 lety vyhnali bývalého cara Mikuláše II. na Sibiř

Před 100 lety vyhnali cara Mikuláše II na Sibiř

Abdikací cara Mikuláše II. skončilo na konci zimy 1917 panování dynastie Romanovců v Rusku. V srpnu téhož roku byla...

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

23. srpna uplynulo přesně 100 let ode dne, kdy se v texaském Houstonu odehrál incident mezi policisty bílé barvy pleti...

Najdete na iDNES.cz