Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přechod na digitální televizní vysílání začne letos, velkou překážkou je cena set top boxů

  23:26aktualizováno  23:26
Přechod televizního vysílání na digitální by měl začít letos. Analogové signály televizí by měly být zcela vypnuty podle předběžných odhadů v letech 2010 až 2012. Vyplývá to z aktualizované Koncepce digitálního vysílání, kterou ČTK poskytlo ministerstvo informací.
Aktualizaci koncepce ministerstvo vypracovalo spolu s resortem kultury, Českým telekomunikačním úřadem a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Materiál je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
Zpočátku by podle koncepce měly v ČR fungovat dva digitální multiplexy, tedy dva soubory datových toků šířených prostřednictvím rádiových vysílačů nebo televizních kabelových sítí v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial). Multiplexy se nyní postupně koordinují a ČR by měly téměř úplně pokrýt do konce roku 2006.
Výstavba jednoho multiplexu přijde přibližně na 1,7 miliardy korun, uvádí koncepce. V prvních dvou celoplošných multiplexech by pak měla být zákonem garantovaná místa pro programy České televize (ČT), Novy a Primy.
Podle předběžného odhadu expertů provozovatelé celoplošné televize zaplatí za šíření svého programu v digitální podobě po roce 2006 asi 97 milionů korun. To je zároveň částka, o kterou se jim zvýší náklady na vysílání, jelikož v době přechodu na digitální vysílání budou muset zachovat i analogový signál.
K tomu, aby mohla Česká televize (ČT) mít v budoucnu více než dva digitální programy, jak zamýšlí, by bylo třeba změnit zákon o ČT, upozorňuje materiál. Vyřešit bude třeba v každém případě i financování digitálního vysílání veřejnoprávní televize.
Pokud by ČT digitálně vysílala na dvou kanálech, bylo by třeba zvýšit koncesionářské poplatky o 4,75 koruny měsíčně. Nyní je měsíční poplatek 75 korun. V případě tří programů by bylo třeba navýšení o 7,15 koruny a v případě čtyř programů o 9,50 koruny. Částky ale vycházejí z odhadu nákladů po úplné výstavbě multiplexů, tedy po roce 2006. Další možností je částečná dotace pro veřejnoprávní televizi ze státního rozpočtu, naznačuje materiál.
Televizí požadovaný samostatný veřejnoprávní multiplex, kde by ČT vysílala spolu s Českým rozhlasem, koncepce do budoucna nevylučuje a chápe jej jako téma do dalších diskuzí.
Regulačními orgány přechodu na digitální vysílání budou RRTV a ČTÚ. Mediální rada bude v rámci řízení udělovat licence na provozování digitálního multiplexu. ČTÚ pak na základě toho udělí telekomunikační licenci. Přidělování licencí si ale vyžádá ještě úpravu legislativy v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, upozorňuje koncepce. Další postup v digitalizaci by měl v budoucnu koordinovat dosud nezřízený Vládní výbor pro digitální vysílání.
Autoři koncepce si uvědomují, že překážkou rychlého rozšíření digitalizace může být poměrně vysoká cena tzv. set top boxů, tedy zařízení umožňujících lidem přijímat digitální signál. Současná cena je v evropských státech podle nich 250 až 450 eur (8215 až 14.787 korun). Doufají ale, že se splní předpovědi expertů a cena jednoduchého set top boxu se sníží na asi 75 eur (asi 2.500 korun).
Digitalizace umožňuje vysílání více televizních, ale i rozhlasových programů na omezeném počtu kmitočtů a ve větší kvalitě, než nabízí analogové vysílání. Technologie zároveň umožní nabídku doprovodných služeb od kvalitního grafického teletextu po telebankovnictví.

Zdroj: ČTK
Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Pytláci jsou schopni rozsekat živou želvu kvůli vajíčkům, řekl v Rozstřelu lovec pašeráků

Zoolog a lovec pytláků Tomáš Ouhel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19....

Tým zoologů z liberecké zoologické zahrady pod vedením koordinátora in-situ projektů (zkoumaných na místě) Tomáše...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz