Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před radiací ve vesmíru má chránit magnetický štít

  8:47aktualizováno  8:47
Podobně jako ve vědeckofantastickém serálu Star Trek chtějí nyní britští vědci chránit astronouaty ve vesmíru.

Ochrání astronauty nápady ze Star Tracku? | foto: Christie's

Britští vědci se pokusí zjistit, zda by astronauty při kosmických cestách nemohl chránit štít, který by se podobal tomu z filmů Star Trek. Podle webu zpravodajské stanice BBC experti tvrdí, že by kolem vesmírných lodí či na povrchu zkoumaných planet mohly být "roztaženy" magnetické štíty, které by chránily před dopadem nebezpečných energetických částic.

Kosmické agentury hned několika zemí už oznámily, že mají v plánu obnovit dobývání naší sluneční soustavy výpravami s lidskou posádkou. Cílem vědců by pak bylo "zkopírovat" pro tyto mise magnetické pole, které před nebezpečnými částicemi chrání Zemi. Podrobnosti byly zveřejněny na setkání astronomů v britském Prestonu.

Budoucí dobyvatelé kosmu mohou čelit ve vesmíru řadě problémů - například radiaci z paprsků a solárních záblesků, která by mohla mít rakovinotvorné účinky. Právě s ní se budou "setkávat", až opustí ochranné magnetické pole naší planety.

Pozemská magnetosféra odklání množství energetických částic přilétajících k Zemi z kosmu. Další pak vstřebává pozemská atmosféra.

V letech 1968 až 1973 při misích Apollo amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) astronauti v kosmu strávili jen deset dní v kuse.

A měli štěstí, že tam nebyli ve chvíli, kdy se na Slunci odehrály významnější erupce, které by do prostoru vyslaly smrtící radiaci. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se může ukrýt do místnosti se zesílenými zdmi v době podobných výbuchů na Slunci.

Takovéto ochranné komory by nebyly moc praktické při delších cestách v kosmu. Navíc i běžné záření by při delším pobytu mohlo být podobně rizikové jako při velkých slunečních bouřích. Nebezpečné částice přicházejí ve formě slunečního větru od Slunce i z dalších zdrojů vně naší sluneční soustavy.

K vytvoření štítu kolem lodě či na povrchu planety či měsíce, by vědci potřebovali vytvořit magnetické pole a to pak naplnit plazmou, uvedla BBC.

Tu by udrželo stabilní pole, bez nějž by se volně rozptýlila.

Částice s plazmou reagují a při tom z nich mizí jejich energie a zpomalují se. "K udržení slunečního větru nepotřebujete velké magnetické pole. Můžete vytvořit štít 20-30 kilometrů od lodě," uvedla Ruth Bamfordová z Rutherfordovy-Appletony laboratoře v Didcotu.

Její kolega Mike Hapgood dodal, že technologie umožňující vytvořit magnetické pole jsou na Zemi dostupné. "Otázkou je, zda je můžete vzít do kosmu," dodal. Tým nyní chce vytvořit umělou magnetosféru v laboratoři, kterou by pak otestoval na nějaké družici.

Pokud by se plány britských vědců podařilo realizovat, pak by astronauti mohli ochranné štíty vypínat a zapínat podle potřeby podobně jako jejich filmové protějšky z lodi USS Enterprise ve filmech Star Trek, doplnila BBC.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Na akademii měl Remek samé pětky a jednu čtyřku, pak letěl do vesmíru

Vladimír Remek a Alexej Gubarev

V pátek oslavíme 40 let od startu prvního nesovětského a neamerického kosmonauta Vladimíra Remka. Proč Sověti dali...

Český astronom vyfotil Muskův elektromobil na oběžné dráze

Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se Martinu Maškovi...

„Plující“ tečka ve vesmíru. Přesně tak vypadá elektromobil Tesla Roadster na fotografii českého astronoma Martina...

Jak se SpaceX pokoušelo zachránit „nos“ své rakety

Testování aerodynamického krytu rakety Falcon 9 ve vakuové komoře.

Firma Elona Muska se pokouší kromě prvního stupně zachránit také aerodynamický kryt nákladu, který je drahý a obtížně...

Najdete na iDNES.cz