Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před radiací ve vesmíru má chránit magnetický štít

  8:47aktualizováno  8:47
Podobně jako ve vědeckofantastickém serálu Star Trek chtějí nyní britští vědci chránit astronouaty ve vesmíru.

Ochrání astronauty nápady ze Star Tracku? | foto: Christie's

Britští vědci se pokusí zjistit, zda by astronauty při kosmických cestách nemohl chránit štít, který by se podobal tomu z filmů Star Trek. Podle webu zpravodajské stanice BBC experti tvrdí, že by kolem vesmírných lodí či na povrchu zkoumaných planet mohly být "roztaženy" magnetické štíty, které by chránily před dopadem nebezpečných energetických částic.

Kosmické agentury hned několika zemí už oznámily, že mají v plánu obnovit dobývání naší sluneční soustavy výpravami s lidskou posádkou. Cílem vědců by pak bylo "zkopírovat" pro tyto mise magnetické pole, které před nebezpečnými částicemi chrání Zemi. Podrobnosti byly zveřejněny na setkání astronomů v britském Prestonu.

Budoucí dobyvatelé kosmu mohou čelit ve vesmíru řadě problémů - například radiaci z paprsků a solárních záblesků, která by mohla mít rakovinotvorné účinky. Právě s ní se budou "setkávat", až opustí ochranné magnetické pole naší planety.

Pozemská magnetosféra odklání množství energetických částic přilétajících k Zemi z kosmu. Další pak vstřebává pozemská atmosféra.

V letech 1968 až 1973 při misích Apollo amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) astronauti v kosmu strávili jen deset dní v kuse.

A měli štěstí, že tam nebyli ve chvíli, kdy se na Slunci odehrály významnější erupce, které by do prostoru vyslaly smrtící radiaci. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se může ukrýt do místnosti se zesílenými zdmi v době podobných výbuchů na Slunci.

Takovéto ochranné komory by nebyly moc praktické při delších cestách v kosmu. Navíc i běžné záření by při delším pobytu mohlo být podobně rizikové jako při velkých slunečních bouřích. Nebezpečné částice přicházejí ve formě slunečního větru od Slunce i z dalších zdrojů vně naší sluneční soustavy.

K vytvoření štítu kolem lodě či na povrchu planety či měsíce, by vědci potřebovali vytvořit magnetické pole a to pak naplnit plazmou, uvedla BBC.

Tu by udrželo stabilní pole, bez nějž by se volně rozptýlila.

Částice s plazmou reagují a při tom z nich mizí jejich energie a zpomalují se. "K udržení slunečního větru nepotřebujete velké magnetické pole. Můžete vytvořit štít 20-30 kilometrů od lodě," uvedla Ruth Bamfordová z Rutherfordovy-Appletony laboratoře v Didcotu.

Její kolega Mike Hapgood dodal, že technologie umožňující vytvořit magnetické pole jsou na Zemi dostupné. "Otázkou je, zda je můžete vzít do kosmu," dodal. Tým nyní chce vytvořit umělou magnetosféru v laboratoři, kterou by pak otestoval na nějaké družici.

Pokud by se plány britských vědců podařilo realizovat, pak by astronauti mohli ochranné štíty vypínat a zapínat podle potřeby podobně jako jejich filmové protějšky z lodi USS Enterprise ve filmech Star Trek, doplnila BBC.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Najdete na iDNES.cz