Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předělejte si počítač na dálkové ovládání

aktualizováno 
Nevíte si rady s vaším PC a váš známý, který by vám mohl poradit je zrovna na druhé straně světa? Nevadí. Stačí, když bude připojený k internetu a k vašemu PC se může vzdáleně připojit a to bez dalšího programového vybavení. Poradíme vám také jak si „pokecat“ ve firemní síti, jak ověřit přístupová práva do složek a ještě mnohem více.

Tipy a triky pro začátečníky

413 – jak požádat o pomoc kamaráda přes internet
Funkce Vzdálená pomoc slouží k přivolání osoby, která může převzít kontrolu nad vaším operačním systémem a tím vám tak např. pomoci vyřešit nějaký problém s operačním systémem, nebo vám může s něčím poradit (např. úkolem apod.). Váš počítač může zároveň přes internet ovládat a konfigurovat.

Pro použití musí být tato služba v počítači aktivována. To učiníte následovně. Přihlaste se jako Administrátor a stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Na kartě Vzdálený přístup aktivujte položku Povolit zasílání požadavků na vzdálenou pomoc z tohoto počítače. Pod tlačítkem Upřesnit naleznete další nastavení. Chcete-li vzdálenému uživateli povolit přístup k relaci systému Windows spuštěného na vašem počítači z jiného počítače, klikněte na boxík Povolit připojení vzdálených uživatelů…Nyní definujte uživatele, který bude moci k PC přes síť přistupovat.

Pro připojení k PC potom stačí na jiném se systémem Windows XP kliknout na tlačítko Start -> Programy -> Příslušenství -> Komunikace -> Připojení ke vzdálené ploše. Otevře se okno Připojení ke vzdálené ploše. Do pole Počítač zadejte název nebo adresu IP počítače – tu si musíte nejprve zjistit. Dále pokračujte dle informací.

Tipy a triky pro začátečníky

414 – povídejte si jednoduše po síti
V době, kdy existuje celá řada programů pro komunikaci v reálném čase přes internet (Instant Messaging, VoIP apod.) vám možná přijde zbytečné ukazovat další způsob, jak si po síti „pokecat“. Avšak ne každý z nás může využívat služeb internetu, či programů, které komunikaci zajišťují. Nejen pro tyto účely se potom může hodit následující tip, který využijete v místní síti – domácí síť, či ve firmě. Velmi lehce tak svému kolegovi sdělíte zprávu a to aniž byste museli za ním do vedlejší kanceláře. 

Jediné, co musíte pro tento způsob komunikace znát je IP adresa počítače uživatele, kterému chcete zprávu poslat. Potom již stačí pouze kliknout na Start -> Spustit a vepsat příkaz cmd. Tím aktivujete příkazový řádek, kde díky příkazu net send, za kterou uvedete IP adresu počítače příjemce zprávy a napište vlastní text zprávy, můžete začít chatovat. Například PC kolegovi s IP adresou 123.0.0.0 pošlete zprávu tímto příkazem: net send 123.0.0.0. Uvařil jsme kafe, kdo si dá?

Tipy a triky pro začátečníky

415 – jak ověřit přístupová práva ke složkám
Používáte-li přístupová práva do složek či souborů a nepamatujete si přesně, komu jste přidělili přístup? Potom se vám může hodit okno, které vám o tom podá informaci. Lehce se dozvíte, co který uživatel může s konkrétní složkou provádět. Stačí kliknout na požadovanou složku pravým tlačítkem myši a vybrat kartu Zabezpečení. Nyní klikněte na Upřesnit -> Skutečná oprávnění a pomocí tlačítka Vybrat otevřete okno. Vepište požadované uživatelské jméno a stiskněte OK. Nyní se zobrazí seznam povolených akcí.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

416 – prohlídka systému netřeba?
Po instalaci operačního systému Windows XP se ve výchozím nastavení při prvních třech přihlášeních k nově vytvořenému účtu v Oznamovací oblasti zobrazuje ikona Prohlídka systému. Ta má uživateli pomoci se seznámením nových funkcí a vlastností Windows XP. Ten, kdo XP však již zná jako své boty, jistě toto hlášení nepotřebuje. Proč ho tedy u všech nově vytvářených účtů zobrazovat? Vypnout ho lze jednoduchým zásahem do systémového registru. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets.
Zde vytvořte nový klíč, který pojmenujte jako Tour. Nyní klikněte na pravé straně pravým tlačítkem myši a vytvořte novou hodnotu DWORD a označte ji jako RunCount. Přiřaďte jí hodnotu 0.

Tipy a triky pro pokročilé

417 – Nepoužíváte NetMeeting? Odstraňte ho!
Program NetMeeting umožňuje různé druhy komunikace v reálném čase přes síť. Komunikačními možnostmi, kterými NetMeeting disponuje, jsou hlasová a video komunikace, chat atd. Jestliže tuto aplikaci nepoužíváte, případně komunikujete v reálném čase pomocí jiné, potom ji můžete z Windows XP lehce odinstalovat. Klikněte na tlačítko Start a vyberte položku Spustit. Do řádku Otevřít zadejte příkaz RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection X:\Windows\inf\msnetmtg.inf,NetMtg.Remove. Písmeno X: zde označuje jednotku, na níž máte nainstalován operační systém (většinou jde o C:). Po odeslání klávesou Enter dojde k automatickému odebrání aplikace ze systému.

Tipy a triky pro pokročilé

418 – jak odstranit jméno přihlášeného uživatele ze Start menu
Pokud používáte dvojpanelové zobrazení nabídky Start, potom jistě víte, že v její horní části se nachází uživatelské jméno právě přihlášeného uživatele. Nechcete-li, aby se toto jméno zobrazovalo, stačí provést úpravu v systémovém registru. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer – pokud klíč Explorer neexistuje, vytvořte jej. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a vytvořenou položku pojmenujte NoUserNameInStartMenu. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro pokročilé
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Najdete na iDNES.cz