Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předělejte si počítač na dálkové ovládání

aktualizováno 
Nevíte si rady s vaším PC a váš známý, který by vám mohl poradit je zrovna na druhé straně světa? Nevadí. Stačí, když bude připojený k internetu a k vašemu PC se může vzdáleně připojit a to bez dalšího programového vybavení. Poradíme vám také jak si „pokecat“ ve firemní síti, jak ověřit přístupová práva do složek a ještě mnohem více.

Tipy a triky pro začátečníky

413 – jak požádat o pomoc kamaráda přes internet
Funkce Vzdálená pomoc slouží k přivolání osoby, která může převzít kontrolu nad vaším operačním systémem a tím vám tak např. pomoci vyřešit nějaký problém s operačním systémem, nebo vám může s něčím poradit (např. úkolem apod.). Váš počítač může zároveň přes internet ovládat a konfigurovat.

Pro použití musí být tato služba v počítači aktivována. To učiníte následovně. Přihlaste se jako Administrátor a stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Na kartě Vzdálený přístup aktivujte položku Povolit zasílání požadavků na vzdálenou pomoc z tohoto počítače. Pod tlačítkem Upřesnit naleznete další nastavení. Chcete-li vzdálenému uživateli povolit přístup k relaci systému Windows spuštěného na vašem počítači z jiného počítače, klikněte na boxík Povolit připojení vzdálených uživatelů…Nyní definujte uživatele, který bude moci k PC přes síť přistupovat.

Pro připojení k PC potom stačí na jiném se systémem Windows XP kliknout na tlačítko Start -> Programy -> Příslušenství -> Komunikace -> Připojení ke vzdálené ploše. Otevře se okno Připojení ke vzdálené ploše. Do pole Počítač zadejte název nebo adresu IP počítače – tu si musíte nejprve zjistit. Dále pokračujte dle informací.

Tipy a triky pro začátečníky

414 – povídejte si jednoduše po síti
V době, kdy existuje celá řada programů pro komunikaci v reálném čase přes internet (Instant Messaging, VoIP apod.) vám možná přijde zbytečné ukazovat další způsob, jak si po síti „pokecat“. Avšak ne každý z nás může využívat služeb internetu, či programů, které komunikaci zajišťují. Nejen pro tyto účely se potom může hodit následující tip, který využijete v místní síti – domácí síť, či ve firmě. Velmi lehce tak svému kolegovi sdělíte zprávu a to aniž byste museli za ním do vedlejší kanceláře. 

Jediné, co musíte pro tento způsob komunikace znát je IP adresa počítače uživatele, kterému chcete zprávu poslat. Potom již stačí pouze kliknout na Start -> Spustit a vepsat příkaz cmd. Tím aktivujete příkazový řádek, kde díky příkazu net send, za kterou uvedete IP adresu počítače příjemce zprávy a napište vlastní text zprávy, můžete začít chatovat. Například PC kolegovi s IP adresou 123.0.0.0 pošlete zprávu tímto příkazem: net send 123.0.0.0. Uvařil jsme kafe, kdo si dá?

Tipy a triky pro začátečníky

415 – jak ověřit přístupová práva ke složkám
Používáte-li přístupová práva do složek či souborů a nepamatujete si přesně, komu jste přidělili přístup? Potom se vám může hodit okno, které vám o tom podá informaci. Lehce se dozvíte, co který uživatel může s konkrétní složkou provádět. Stačí kliknout na požadovanou složku pravým tlačítkem myši a vybrat kartu Zabezpečení. Nyní klikněte na Upřesnit -> Skutečná oprávnění a pomocí tlačítka Vybrat otevřete okno. Vepište požadované uživatelské jméno a stiskněte OK. Nyní se zobrazí seznam povolených akcí.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

416 – prohlídka systému netřeba?
Po instalaci operačního systému Windows XP se ve výchozím nastavení při prvních třech přihlášeních k nově vytvořenému účtu v Oznamovací oblasti zobrazuje ikona Prohlídka systému. Ta má uživateli pomoci se seznámením nových funkcí a vlastností Windows XP. Ten, kdo XP však již zná jako své boty, jistě toto hlášení nepotřebuje. Proč ho tedy u všech nově vytvářených účtů zobrazovat? Vypnout ho lze jednoduchým zásahem do systémového registru. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets.
Zde vytvořte nový klíč, který pojmenujte jako Tour. Nyní klikněte na pravé straně pravým tlačítkem myši a vytvořte novou hodnotu DWORD a označte ji jako RunCount. Přiřaďte jí hodnotu 0.

Tipy a triky pro pokročilé

417 – Nepoužíváte NetMeeting? Odstraňte ho!
Program NetMeeting umožňuje různé druhy komunikace v reálném čase přes síť. Komunikačními možnostmi, kterými NetMeeting disponuje, jsou hlasová a video komunikace, chat atd. Jestliže tuto aplikaci nepoužíváte, případně komunikujete v reálném čase pomocí jiné, potom ji můžete z Windows XP lehce odinstalovat. Klikněte na tlačítko Start a vyberte položku Spustit. Do řádku Otevřít zadejte příkaz RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection X:\Windows\inf\msnetmtg.inf,NetMtg.Remove. Písmeno X: zde označuje jednotku, na níž máte nainstalován operační systém (většinou jde o C:). Po odeslání klávesou Enter dojde k automatickému odebrání aplikace ze systému.

Tipy a triky pro pokročilé

418 – jak odstranit jméno přihlášeného uživatele ze Start menu
Pokud používáte dvojpanelové zobrazení nabídky Start, potom jistě víte, že v její horní části se nachází uživatelské jméno právě přihlášeného uživatele. Nechcete-li, aby se toto jméno zobrazovalo, stačí provést úpravu v systémovém registru. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer – pokud klíč Explorer neexistuje, vytvořte jej. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a vytvořenou položku pojmenujte NoUserNameInStartMenu. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Stáhněte si zdarma: hromadné nahrazení textu i strážce wi-fi

Ilustrační foto

Potřebujete-li změnit nějakou část textu v souboru, či ji jen vyhledat v několika desítkách souborů, potom použijte...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Najdete na iDNES.cz