Přednáška: Jak novináři motají vědecké informace a kdo za to může

  • 28
Články o medicíně a dalších vědeckých tématech jsou v masových médiích často zkreslující, zavádějící a senzacechtivé. Vtipné i odstrašující příklady uvidíte na záznamu přednášky odborného redaktora Technet.cz Pavla Kasíka. Přednáška proběhla v Akademii věd v rámci největšího vědeckého festivalu Týdne vědy a techniky.

Pomáhá čokoláda hubnout? Je štěstí nakažlivé? Způsobuje Facebook rakovinu? Vědecký diskurz dostává často v masových médiích pořádně na frak.

Historicky jsou si přitom masová média a vědecký výzkum velmi blízké. Zvláště období vynálezecké revoluce a posléze i vesmírné závody etablovaly pevné místo vědeckých témat v médiích. Proč tedy dochází k rozchodu mezi vědci a novináři?

Přednáška Technet.cz

Přednášku Pavla Kasíka "Facebook způsobuje rakovinu a jiné nesmysly v novinách" určenou široké veřejnosti, jste mohli vidět ve středu 13. listopadu 2013 od 11:00. Podklady k prezentaci jsou dostupné na Prezi.com.

Podíváme se na známé i méně známé příklady toho, jak novináři zkreslují vědecké výzkumy a hledají v nich senzace a skandály. Odborný redaktor Technet.cz Pavel Kasík na Fakultě sociálních věd UK dlouhodobě sleduje problematiku vědy v médiích a ukáže vám, čeho si všímat a jak odlišit podezřelé fámy od důvěryhodných a spolehlivých informací.

OMLOUVÁME se čtenářům za předchozí technické problémy s přenosem, které způsobil vadný kabel v instalaci v budově AV ČR.

Aktualizováno 16.11: Přidali jsme záznam přednášky, děkujeme za trpělivost.