Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předpověď počasí z domova i ze světa

aktualizováno 
Nestíháte sledovat předpověď počasí v televizi? Sedíte často u počítače a chcete vědět, jaké počasí je na horách, kolik má spadnout srážek či potřebujete znát informace o povětrnostních podmínkách? Pak nejen pro vás je určena česká aplikace Teploměr 2.

V minulosti jsme se již několikrát zabývali aplikacemi podávajícími informace o počasí v různých koutech naší modré planetky. Mohli jste se tak seznámit s Rosničkou Froggy či hezkým českým programem Počasí ve světě. Různých programů však existuje celá řada, a proto se dnes pojďme podívat na dalšího zástupce této kategorie, a to na Teploměr 2.

V úvodu je zapotřebí říci, že zřejmě ne každý touží po aplikaci podávající informace o aktuálním stavu počasí a předpověď na další dny. Stačí přece navštívit předpověď počasí na iDNESu a počasí máte jako na dlani. Pokud vás však nebaví proklikávat se množstvím odkazů a dobrat se tak kýžené informace v daném městě, pak jistě může přijít vhod jednoduchý nástroj. Má i další výhody, o kterých si řekneme dále.

Co aplikace umí?
Slouží ke zjištění aktuální teploty, oblačnosti a větru. Informace získává z předních českých meteowebů. Dokáže zobrazit předpověď počasí a několik webových kamer z různých koutů České republiky a zahraničí.

Stažení a instalace
Program si lze stáhnout, buď z přímé adresy – Teploměr 2 (486 kB), anebo na domovské stránce produktu. Jde o freeware, takže za něj nemusíte platit. Je určen všem verzím systému Windows. Výhodou je, že se aplikace nemusí vůbec instalovat, stačí ji pouze dekomprimovat a poté spustit.

První krůčky
Spustíte ji poklikem na soubor teplomer2.exe. Objeví se hlavní a zároveň také jediné okno. V něm se zorientujete během chvilky, protože je přehledné. Dominantním prvkem je především oblast pod tlačítky. Zde se totiž v podobě obrázků zobrazují důležité informace spojené s počasím. K zobrazování dochází ve spolupráci s webovým prohlížečem IE, takže zde můžete aplikovat klávesové zkratky (Bakspace, ALT+šipka vpravo, nebo vlevo apod.). Aby je bylo možné užívat, musíte oblast okna aktivovat - tj. kliknout na ni kurzorem myši. Úplně dole potom najdete textovou předpověď pro aktuální den.

Teploměr 2

V horní části okna se nachází hlavní lišta a také ovládací tlačítka. Na levé straně si můžete definovat, jak často má docházet k aktualizaci informací o teplotě, počasí a webkamerkách. Uprostřed si potom můžete zvolit, o jakém českém městě chcete dostat informace. K dispozici je více jak 40 lokací. S největší pravděpodobností tedy zřejmě neuspokojí každého z vás, ale ta nejdůležitější místa jsou zahrnuta. Výsledky se potom zobrazují na pravé straně okna.

Teploměr 2

Tak, jak dnes je?
Hned pod tímto otevíracím menu najdete možnost vybrat si informace, které se objeví v prohlížeči. Zde najdete především grafické předpovědi pro Prahu, Brno, Kolín, ale také pro různé země. Chybět nemohou ani data o síle větru či mapa teplot v ČR. Dále jsou k dispozici snímky z meteoradaru, satelitu eumetsat, předpověď srážek a výskyt blesků. Jakýmsi doplňkem programu je možnost zobrazit si webové kamery, které má program v sobě definován. Zde bychom snad jen upozornili, že i přestože jich je celá řada, některé z nich nemusí vždy fungovat (v programu jsou definovány statické adresy na URL stránky s webkamerkou). Na druhou stranu se můžete podívat např. i do Paříže a do dalších evropských i mimo evropských měst.

Teploměr 2

Tip: Chcete-li data aktualizovat manuálně, stačí kliknout na třetí tlačítko. Tím dojde k překreslení informací z prvního rolovacího menu. A pokud kliknete na Aktualizovat, dojde k zobrazení nového obrázku v prohlížeči.

Nastavení
Teploměr si lze i nadále nastavovat. Kliknete-li na volbu Program v hlavní liště, objeví se dialogové okno. Prvních pět tlačítek s výjimkou Aktualizovat teploměr je nefunkčních. Kliknutím na Tiny teploměr, dojde ke změně hlavního okna. To nyní zabírá mnohem méně místa a navíc je průhledné. Kliknete-li na nastavení, objeví se okno pro konfiguraci. Zde si lze definovat vzhled programu v tiny skinu a také obecné nastavení.

Teploměr 2

Minimalizace
Pokud okno aplikace minimalizujete, objeví se v systémové liště v podobě ikonky s číslem. To signalizuje aktuální teplotu vybraného místa. Umístíte-li kurzor myši na tuto ikonku, dojde i k zobrazení zbylých informací o aktuálním počasí.

Teploměr 2

Jak přidat své teploměry
Pokud jste zručnější, můžete si do aplikace přidat i vlastní teploměry, či webkamerku. Jak na to najdete v souboru readme.

Teploměr 2

Závěrem
I přestože má aplikace několik mušek, pár voleb v ní nefunguje, jistě jde o zajímavý nápad, který by stálo za to dotáhnout do konce. Nechcete-li tedy „lézt“ na weby zabývající se počasím, může i vám Teploměr 2 přijít vhod.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz