Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předpověď počasí z domova i ze světa

aktualizováno 
Nestíháte sledovat předpověď počasí v televizi? Sedíte často u počítače a chcete vědět, jaké počasí je na horách, kolik má spadnout srážek či potřebujete znát informace o povětrnostních podmínkách? Pak nejen pro vás je určena česká aplikace Teploměr 2.

V minulosti jsme se již několikrát zabývali aplikacemi podávajícími informace o počasí v různých koutech naší modré planetky. Mohli jste se tak seznámit s Rosničkou Froggy či hezkým českým programem Počasí ve světě. Různých programů však existuje celá řada, a proto se dnes pojďme podívat na dalšího zástupce této kategorie, a to na Teploměr 2.

V úvodu je zapotřebí říci, že zřejmě ne každý touží po aplikaci podávající informace o aktuálním stavu počasí a předpověď na další dny. Stačí přece navštívit předpověď počasí na iDNESu a počasí máte jako na dlani. Pokud vás však nebaví proklikávat se množstvím odkazů a dobrat se tak kýžené informace v daném městě, pak jistě může přijít vhod jednoduchý nástroj. Má i další výhody, o kterých si řekneme dále.

Co aplikace umí?
Slouží ke zjištění aktuální teploty, oblačnosti a větru. Informace získává z předních českých meteowebů. Dokáže zobrazit předpověď počasí a několik webových kamer z různých koutů České republiky a zahraničí.

Stažení a instalace
Program si lze stáhnout, buď z přímé adresy – Teploměr 2 (486 kB), anebo na domovské stránce produktu. Jde o freeware, takže za něj nemusíte platit. Je určen všem verzím systému Windows. Výhodou je, že se aplikace nemusí vůbec instalovat, stačí ji pouze dekomprimovat a poté spustit.

První krůčky
Spustíte ji poklikem na soubor teplomer2.exe. Objeví se hlavní a zároveň také jediné okno. V něm se zorientujete během chvilky, protože je přehledné. Dominantním prvkem je především oblast pod tlačítky. Zde se totiž v podobě obrázků zobrazují důležité informace spojené s počasím. K zobrazování dochází ve spolupráci s webovým prohlížečem IE, takže zde můžete aplikovat klávesové zkratky (Bakspace, ALT+šipka vpravo, nebo vlevo apod.). Aby je bylo možné užívat, musíte oblast okna aktivovat - tj. kliknout na ni kurzorem myši. Úplně dole potom najdete textovou předpověď pro aktuální den.

Teploměr 2

V horní části okna se nachází hlavní lišta a také ovládací tlačítka. Na levé straně si můžete definovat, jak často má docházet k aktualizaci informací o teplotě, počasí a webkamerkách. Uprostřed si potom můžete zvolit, o jakém českém městě chcete dostat informace. K dispozici je více jak 40 lokací. S největší pravděpodobností tedy zřejmě neuspokojí každého z vás, ale ta nejdůležitější místa jsou zahrnuta. Výsledky se potom zobrazují na pravé straně okna.

Teploměr 2

Tak, jak dnes je?
Hned pod tímto otevíracím menu najdete možnost vybrat si informace, které se objeví v prohlížeči. Zde najdete především grafické předpovědi pro Prahu, Brno, Kolín, ale také pro různé země. Chybět nemohou ani data o síle větru či mapa teplot v ČR. Dále jsou k dispozici snímky z meteoradaru, satelitu eumetsat, předpověď srážek a výskyt blesků. Jakýmsi doplňkem programu je možnost zobrazit si webové kamery, které má program v sobě definován. Zde bychom snad jen upozornili, že i přestože jich je celá řada, některé z nich nemusí vždy fungovat (v programu jsou definovány statické adresy na URL stránky s webkamerkou). Na druhou stranu se můžete podívat např. i do Paříže a do dalších evropských i mimo evropských měst.

Teploměr 2

Tip: Chcete-li data aktualizovat manuálně, stačí kliknout na třetí tlačítko. Tím dojde k překreslení informací z prvního rolovacího menu. A pokud kliknete na Aktualizovat, dojde k zobrazení nového obrázku v prohlížeči.

Nastavení
Teploměr si lze i nadále nastavovat. Kliknete-li na volbu Program v hlavní liště, objeví se dialogové okno. Prvních pět tlačítek s výjimkou Aktualizovat teploměr je nefunkčních. Kliknutím na Tiny teploměr, dojde ke změně hlavního okna. To nyní zabírá mnohem méně místa a navíc je průhledné. Kliknete-li na nastavení, objeví se okno pro konfiguraci. Zde si lze definovat vzhled programu v tiny skinu a také obecné nastavení.

Teploměr 2

Minimalizace
Pokud okno aplikace minimalizujete, objeví se v systémové liště v podobě ikonky s číslem. To signalizuje aktuální teplotu vybraného místa. Umístíte-li kurzor myši na tuto ikonku, dojde i k zobrazení zbylých informací o aktuálním počasí.

Teploměr 2

Jak přidat své teploměry
Pokud jste zručnější, můžete si do aplikace přidat i vlastní teploměry, či webkamerku. Jak na to najdete v souboru readme.

Teploměr 2

Závěrem
I přestože má aplikace několik mušek, pár voleb v ní nefunguje, jistě jde o zajímavý nápad, který by stálo za to dotáhnout do konce. Nechcete-li tedy „lézt“ na weby zabývající se počasím, může i vám Teploměr 2 přijít vhod.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz