Předpověď počasí z domova i ze světa

  • 114
Nestíháte sledovat předpověď počasí v televizi? Sedíte často u počítače a chcete vědět, jaké počasí je na horách, kolik má spadnout srážek či potřebujete znát informace o povětrnostních podmínkách? Pak nejen pro vás je určena česká aplikace Teploměr 2.

V minulosti jsme se již několikrát zabývali aplikacemi podávajícími informace o počasí v různých koutech naší modré planetky. Mohli jste se tak seznámit s Rosničkou Froggy či hezkým českým programem Počasí ve světě. Různých programů však existuje celá řada, a proto se dnes pojďme podívat na dalšího zástupce této kategorie, a to na Teploměr 2.

V úvodu je zapotřebí říci, že zřejmě ne každý touží po aplikaci podávající informace o aktuálním stavu počasí a předpověď na další dny. Stačí přece navštívit předpověď počasí na iDNESu a počasí máte jako na dlani. Pokud vás však nebaví proklikávat se množstvím odkazů a dobrat se tak kýžené informace v daném městě, pak jistě může přijít vhod jednoduchý nástroj. Má i další výhody, o kterých si řekneme dále.

Co aplikace umí?
Slouží ke zjištění aktuální teploty, oblačnosti a větru. Informace získává z předních českých meteowebů. Dokáže zobrazit předpověď počasí a několik webových kamer z různých koutů České republiky a zahraničí.

Stažení a instalace
Program si lze stáhnout, buď z přímé adresy – Teploměr 2 (486 kB), anebo na domovské stránce produktu. Jde o freeware, takže za něj nemusíte platit. Je určen všem verzím systému Windows. Výhodou je, že se aplikace nemusí vůbec instalovat, stačí ji pouze dekomprimovat a poté spustit.

První krůčky
Spustíte ji poklikem na soubor teplomer2.exe. Objeví se hlavní a zároveň také jediné okno. V něm se zorientujete během chvilky, protože je přehledné. Dominantním prvkem je především oblast pod tlačítky. Zde se totiž v podobě obrázků zobrazují důležité informace spojené s počasím. K zobrazování dochází ve spolupráci s webovým prohlížečem IE, takže zde můžete aplikovat klávesové zkratky (Bakspace, ALT+šipka vpravo, nebo vlevo apod.). Aby je bylo možné užívat, musíte oblast okna aktivovat - tj. kliknout na ni kurzorem myši. Úplně dole potom najdete textovou předpověď pro aktuální den.

Teploměr 2

V horní části okna se nachází hlavní lišta a také ovládací tlačítka. Na levé straně si můžete definovat, jak často má docházet k aktualizaci informací o teplotě, počasí a webkamerkách. Uprostřed si potom můžete zvolit, o jakém českém městě chcete dostat informace. K dispozici je více jak 40 lokací. S největší pravděpodobností tedy zřejmě neuspokojí každého z vás, ale ta nejdůležitější místa jsou zahrnuta. Výsledky se potom zobrazují na pravé straně okna.

Teploměr 2

Tak, jak dnes je?
Hned pod tímto otevíracím menu najdete možnost vybrat si informace, které se objeví v prohlížeči. Zde najdete především grafické předpovědi pro Prahu, Brno, Kolín, ale také pro různé země. Chybět nemohou ani data o síle větru či mapa teplot v ČR. Dále jsou k dispozici snímky z meteoradaru, satelitu eumetsat, předpověď srážek a výskyt blesků. Jakýmsi doplňkem programu je možnost zobrazit si webové kamery, které má program v sobě definován. Zde bychom snad jen upozornili, že i přestože jich je celá řada, některé z nich nemusí vždy fungovat (v programu jsou definovány statické adresy na URL stránky s webkamerkou). Na druhou stranu se můžete podívat např. i do Paříže a do dalších evropských i mimo evropských měst.

Teploměr 2

Tip: Chcete-li data aktualizovat manuálně, stačí kliknout na třetí tlačítko. Tím dojde k překreslení informací z prvního rolovacího menu. A pokud kliknete na Aktualizovat, dojde k zobrazení nového obrázku v prohlížeči.

Nastavení
Teploměr si lze i nadále nastavovat. Kliknete-li na volbu Program v hlavní liště, objeví se dialogové okno. Prvních pět tlačítek s výjimkou Aktualizovat teploměr je nefunkčních. Kliknutím na Tiny teploměr, dojde ke změně hlavního okna. To nyní zabírá mnohem méně místa a navíc je průhledné. Kliknete-li na nastavení, objeví se okno pro konfiguraci. Zde si lze definovat vzhled programu v tiny skinu a také obecné nastavení.

Teploměr 2

Minimalizace
Pokud okno aplikace minimalizujete, objeví se v systémové liště v podobě ikonky s číslem. To signalizuje aktuální teplotu vybraného místa. Umístíte-li kurzor myši na tuto ikonku, dojde i k zobrazení zbylých informací o aktuálním počasí.

Teploměr 2

Jak přidat své teploměry
Pokud jste zručnější, můžete si do aplikace přidat i vlastní teploměry, či webkamerku. Jak na to najdete v souboru readme.

Teploměr 2

Závěrem
I přestože má aplikace několik mušek, pár voleb v ní nefunguje, jistě jde o zajímavý nápad, který by stálo za to dotáhnout do konce. Nechcete-li tedy „lézt“ na weby zabývající se počasím, může i vám Teploměr 2 přijít vhod.