Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte si spočítat, s jakou pravděpodobností do pěti let zemřete

aktualizováno 
Jen zhruba tucet jednoduchých otázek na rychlost chůze, životní styl či hmotnou situaci dává podle švédských lékařů relativně dobrou informaci o tom, jak pravděpodobné je, že v blízké době zemřete z přirozených příčin.

Výsledky testu Ubble asi ne každého potěší. Nedělejte z nich ovšem rozhodně definitivní závěry, je to opravdu jen orientační test. | foto: Profimedia.cz

O současnosti se někdy říká, že je dobou „velkých dat“. Nikdy nebylo jednodušší sbírat a hodnotit údaje o všem a o každém. Často jde jen o nesmyslné hromadění čísel, která nic neznamenají, ale jejich analýza je dnes jednoduchá a přitom lze často objevit zajímavé a nečekané souvislosti.

Své síto do zlatonosných statistik ponořili i Andrea Ganna a Erik Ingelsson ze švédské Uppsaly. Snažili se přijít na to, zda ve zdravotnických, socioekonomických a dalších statistikách lze najít údaje, podle kterých by šlo odhadnout pravděpodobnost úmrtí v příštích letech pro lidi středního a vyššího věku. Studii prováděli po několik let od roku 2007 a výsledky letos v červnu publikovali v časopise Lancet.

Přehled předpovědní síly statistických údajů, které autoři studie v Lancet...

Přehled předpovědní síly statistických údajů, které autoři studie v Lancet prošli při hledání těch nejlepších prediktorů. Interaktivní graf s jejich popisem a přesnými údaji najdete na ubble.co.uk.

Pro většinu z nás je ještě zajímavější, že na základě těchto výsledků připravili i internetový dotazník. Je dostupný na stránkách ubble.co.uk a pokouší se určit vaše riziko úmrtí v příštích pěti letech (jen z přirozených příčin, samozřejmě) pouze z odpovědí na zhruba tucet otázek.

Pokud máte základní znalosti angličtiny, můžete si test sami jednoduše vyzkoušet, zabere vám to opravdu jenom pár minut. Je určen jen pro stejnou věkovou skupiny, jaká byla v původním výzkumu, tedy lidi ve věku od 40 do 70 let, a také jen pro občany Velké Británie - u Čechů jeho přesnost bude velmi pravděpodobně nižší. Výsledky tedy berte případně s ještě větší rezervou než u jiných internetových dotazníků. Ale pokud si test chcete zkusit, udělejte to možná ještě teď, než si o něm přečtete věci, které by mohly ovlivnit vaše odpovědi.

Poněkud překvapivé asi je, že nejpřesněji ze sledovaných hodnot riziko úmrtí v příštích pěti letech naznačovaly údaje, které o sobě lidé vyplnili sami a ne třeba výsledky krevních testů nebo jiných lékařských vyšetření, které v původní analýze byly obsaženy také (interaktivní graf se statistikami a jejich souvislostí s pravděpodobností úmrtí najdete na této stránce). 

Mezi nejpřesnějšími preditkory bylo například to, jak respondenti hodnotili své vlastní zdraví. Ale nečekaně přesné předpovědi dává i otázka, jak rychle lidé chodí (je to dokonce lepší prediktor než BMI - body mass index, tedy v podstatě nadváha).

Vaše výsledky Ubble vyjádří v podstatě dvěma čísla. Za prvé vaším (relativním)...

Vaše výsledky Ubble vyjádří v podstatě dvěma čísla. Za prvé vaším (relativním) Ubble stářím, které vás zařadí do věkové skupiny, ve které je pravděpodobnost úmrtí v příštích pěti letech stejná jako vyšla právě vám. A za druhé vám dá riziko úmrtí z přirozených příčin v příštích pěti letech z přirozených příčin v procentech.

Výsledky samozřejmě neradno přeceňovat. Zaprvé proto, že údaje jsou získány na britských občanech, jak jsme zmiňovali na začátku. V České republice bude situace nepochybně v mnoha ohledech podobná, ale jistě ne ve všech. Navíc šlo jen o podskupinu Britů, která údaje o sobě poskytla do databáze UK Biobank, což jsou v průměru lidé s lepším socioekonomickým postavením, a tedy vyšší délkou dožití, než činí průměr.

Zapomenout by se nemělo ani na to, že prakticky všechny údaje v tabulce s úmrtností také jen korelují (výjimkou je kouření, které je často příčinou smrti). Lidé, kteří podle vlastních slov pomalu chodí, jsou ze statistického hlediska ohroženější než lidé, kteří chodí rychle, ale to neznamená, že by pomalá chůze mohla způsobit smrt. Jde tedy jen o korelaci (souvislost), nikoliv kauzalitu (tedy vztah příčinný).

Pozn. red.: Text jsme dopnili, aby bylo jasné, že test je určen pro věkovou skupinu 40-70 let.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Neexistují žádné důkazy o tom, že by káva s mlékem byla nebezpečná kombinace
Otázka dne: Jak na nás působí káva s mlékem?

Spojení kávy s mlékem se podle některých zdrojů může zdát jako nešťastný způsob, jak si jinak zdravé potraviny zkombinovat do nebezpečné směsi. Jde ovšem jen o...  celý článek

Snímek pořízený Stanislavem Danišem v létě 2017 během zatmění Slunce v...
Perly a přilbice. Pohled na zatmění Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Američané ho nazvali pro nás trochu velikášsky Velké americké zatmění. Astronomický úkaz letos 21. srpna vytáhl miliony Američanů na "venkov" a spolu s nimi...  celý článek

V 92 letech zemřel zakladatel elektronové mikroskopie v Československu Armin...
Zemřel Armin Delong, světově známý zakladatel elektronové mikroskopie

Ve věku 92 let zemřel v Brně v noci ze čtvrtka na pátek Armin Delong, světově uznávaný vědec a zakladatel elektronové mikroskopie v někdejším Československu....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.