Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte si spočítat, s jakou pravděpodobností do pěti let zemřete

aktualizováno 
Jen zhruba tucet jednoduchých otázek na rychlost chůze, životní styl či hmotnou situaci dává podle švédských lékařů relativně dobrou informaci o tom, jak pravděpodobné je, že v blízké době zemřete z přirozených příčin.

Výsledky testu Ubble asi ne každého potěší. Nedělejte z nich ovšem rozhodně definitivní závěry, je to opravdu jen orientační test. | foto: Profimedia.cz

O současnosti se někdy říká, že je dobou „velkých dat“. Nikdy nebylo jednodušší sbírat a hodnotit údaje o všem a o každém. Často jde jen o nesmyslné hromadění čísel, která nic neznamenají, ale jejich analýza je dnes jednoduchá a přitom lze často objevit zajímavé a nečekané souvislosti.

Své síto do zlatonosných statistik ponořili i Andrea Ganna a Erik Ingelsson ze švédské Uppsaly. Snažili se přijít na to, zda ve zdravotnických, socioekonomických a dalších statistikách lze najít údaje, podle kterých by šlo odhadnout pravděpodobnost úmrtí v příštích letech pro lidi středního a vyššího věku. Studii prováděli po několik let od roku 2007 a výsledky letos v červnu publikovali v časopise Lancet.

Přehled předpovědní síly statistických údajů, které autoři studie v Lancet...

Přehled předpovědní síly statistických údajů, které autoři studie v Lancet prošli při hledání těch nejlepších prediktorů. Interaktivní graf s jejich popisem a přesnými údaji najdete na ubble.co.uk.

Pro většinu z nás je ještě zajímavější, že na základě těchto výsledků připravili i internetový dotazník. Je dostupný na stránkách ubble.co.uk a pokouší se určit vaše riziko úmrtí v příštích pěti letech (jen z přirozených příčin, samozřejmě) pouze z odpovědí na zhruba tucet otázek.

Pokud máte základní znalosti angličtiny, můžete si test sami jednoduše vyzkoušet, zabere vám to opravdu jenom pár minut. Je určen jen pro stejnou věkovou skupiny, jaká byla v původním výzkumu, tedy lidi ve věku od 40 do 70 let, a také jen pro občany Velké Británie - u Čechů jeho přesnost bude velmi pravděpodobně nižší. Výsledky tedy berte případně s ještě větší rezervou než u jiných internetových dotazníků. Ale pokud si test chcete zkusit, udělejte to možná ještě teď, než si o něm přečtete věci, které by mohly ovlivnit vaše odpovědi.

Poněkud překvapivé asi je, že nejpřesněji ze sledovaných hodnot riziko úmrtí v příštích pěti letech naznačovaly údaje, které o sobě lidé vyplnili sami a ne třeba výsledky krevních testů nebo jiných lékařských vyšetření, které v původní analýze byly obsaženy také (interaktivní graf se statistikami a jejich souvislostí s pravděpodobností úmrtí najdete na této stránce). 

Mezi nejpřesnějšími preditkory bylo například to, jak respondenti hodnotili své vlastní zdraví. Ale nečekaně přesné předpovědi dává i otázka, jak rychle lidé chodí (je to dokonce lepší prediktor než BMI - body mass index, tedy v podstatě nadváha).

Vaše výsledky Ubble vyjádří v podstatě dvěma čísla. Za prvé vaším (relativním)...

Vaše výsledky Ubble vyjádří v podstatě dvěma čísla. Za prvé vaším (relativním) Ubble stářím, které vás zařadí do věkové skupiny, ve které je pravděpodobnost úmrtí v příštích pěti letech stejná jako vyšla právě vám. A za druhé vám dá riziko úmrtí z přirozených příčin v příštích pěti letech z přirozených příčin v procentech.

Výsledky samozřejmě neradno přeceňovat. Zaprvé proto, že údaje jsou získány na britských občanech, jak jsme zmiňovali na začátku. V České republice bude situace nepochybně v mnoha ohledech podobná, ale jistě ne ve všech. Navíc šlo jen o podskupinu Britů, která údaje o sobě poskytla do databáze UK Biobank, což jsou v průměru lidé s lepším socioekonomickým postavením, a tedy vyšší délkou dožití, než činí průměr.

Zapomenout by se nemělo ani na to, že prakticky všechny údaje v tabulce s úmrtností také jen korelují (výjimkou je kouření, které je často příčinou smrti). Lidé, kteří podle vlastních slov pomalu chodí, jsou ze statistického hlediska ohroženější než lidé, kteří chodí rychle, ale to neznamená, že by pomalá chůze mohla způsobit smrt. Jde tedy jen o korelaci (souvislost), nikoliv kauzalitu (tedy vztah příčinný).

Pozn. red.: Text jsme dopnili, aby bylo jasné, že test je určen pro věkovou skupinu 40-70 let.

Autor:Nejčtenější

Horáčkův web mohl skrytě využít počítače návštěvníků k těžbě kryptoměny

Kryptoměna Monero

Webové stránky 100dni.cz, které mapují program prezidentského kandidáta Michala Horáčka po jeho případném zvolení,...

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Vyfotíte papírovou fotku a tu přefotíte mobilem na Instagram. On-line CES

CES 2018

Letošní veletrh CES přinesl tradičně mnoho novinek. Představily je například společnosti Samsung, Sony, TCL a řada...

Další z rubriky

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Jak se vyhnout chřipce? Věřte svým očím. „Přenašeče“ poznáte

Nemoc dokážeme poznat na první pohled

Vědecký experiment potvrdil to, co všichni tušíme: nemocného člověka dobře poznáme i jen podle obličeje. Také se...

Nejpozitivnější vědecká zpráva roku: Evelyn žije a chodí

Ilustrační snímek

Za nejpozitivnější vědeckou zprávu loňského roku vyhlašuje naše rubrika život dnes ani ne tříleté Evelyn Villarrealové...

Najdete na iDNES.cz