Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Představujeme deset nejlepších digitálních foťáků do 6000 Kč

aktualizováno 
Vybrali jsme deset levných a podle nás zároveń i kvalitních digitálů pod vánoční stromek.

Slečny si robí autoportrét | foto: Profimedia.cz

Přečtěte si, jaký digitální kompakt lze pořídit již za šest tisíc korun. Vzhledem k razantnímu pádu cen v této oblasti spotřební elektroniky získáte za tento obnos již velmi slušně vybavený model se solidní optikou.

Podíváme se nejprve, co vlastně od takto levného přístroje můžete, anebo byste spíše měli, očekávat… Při nákupu se zaměřte především na tři věci:

  • na velikost snímače,
  • kvalitu optické soustavy 
  • a na funkční vybavení modelu.

Snímač

Již v této cenové kategorii jsou k dispozici i CCD snímače obsahující až sedm milionů obrazových buněk. Důležitější ovšem je zjistit, jestli takto velké množství pixelů se vměstnalo do snímače s úhlopříčkou 1/2,5“ nebo 1/1,8“. Pochopitelně druhá varianta je ta lepší, protože signalizuje větší plochu snímacího čipu a tedy menší pravděpodobnost výskytu šumu na fotografiích (i když jeho přítomnost souvisí i s dalšími faktory jako zpracování obrazu, softwarová redukce šumu apod.). Prostě i za necelých šest tisíc korun si pořídíte fotoaparát, se kterým se můžete pustit do tisku zvětšenin až do velikosti A4. Samozřejmě model od modelu je různá zrnitost snímků a také jejich kvalita.

Optika

V drtivé většině případů mají tyto levné kompakty firemní objektivy, které nabízejí klasický trojnásobný optický zoom. Jsou ovšem i výjimky jako například model Powershot A530, který nabízí až čtyřnásobné optické přiblížení, nebo Lumix LZ3 s šestinásobným optickým zoomem. Můžete ovšem zapomenout na širokoúhlé snímání, pokud tedy nenabízí model možnost namontování širokoúhlé předsádky na objektiv, což je ovšem v této kategorii spíše výjimečná událost. Těšit se můžete na pořizování Makro snímků ze 4 centimetrů, k vidění jsou ale i dvoucentimetrová Makra. Standardem je pasivní autofocus, který je jenom občas vyztužen přisvětlovací lampou pro ostření v šeru.

Exponování

Pro většinu uživatelů, kteří patří spíše k tzv. svátečním fotografům, bude skutečnost, že většina modelů jsou expozičními automaty spíše výhrou, protože nebudou muset složitě nastavovat jednotlivé parametry expozice. Maximálně se musíte naučit orientovat v sadě motivovaných režimů, kdy model nastaví expozici podle toho, jestli fotíte v noci, anebo za slunného dne krajinu či autoportrét. Ovšem i mezi takto levnými fotoaparáty najdete několik modelů, které umožňují manuální nastavení expozičních parametrů, tedy plný manuál, ale i někdy „praktičtější“ poloautomatické režimy, kdy například při závodech automobilů nastavíte krátký čas a vhodnou clonu automatika dopočítá sama. 

Rychlost

U takto levných fotoaparátů musíte ovšem počítat s tím, že většinou nejenom relativně pomalu zaostřují, ale také je znatelnější zpoždění spouště, takže se vám občas stane, že nějakou situaci prostě promeškáte. Běžné je i až desetisekundové nabíjení blesku, naopak většinou je již dobře vyřešeno ukládání snímků na kartu, které je solidně rychlé (svižný bývá také náběh po startu). To souvisí ovšem také s tím, že snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG a při větší kompresi, takže ani sedmimegapixelové snímky nezaberou na kartě více než 1 MB. Všechny modely umí také natáčet videozáznam, některé i ozvučeně a v "televizní" kvalitě (VGA rozlišení rychlostí 30 snímků za sekundu).

Jaký model z této cenové kategorie bychom vám tedy mohli s klidem doporučit? Pořadí uvedených modelů není náhodné, na prvních třech místech se objevily modely, které považujeme za nejvýhodnější nákup. Vzhledem k množství modelů v této cenové kategorii jsme od „zavedených“ výrobců vybrali vždy jeden reprezentativní vzorek.

Tři nejlepší

1) Canon Powershot A530 - Manuální šikulaTento model ze stáje Canon umožňuje i manuální nastavení jednotlivých parametrů expozice. Na zadní straně sice najdete nepatrně menší LCD displej, na druhou stranu se zase můžete těšit ze služeb optického hledáčku, což není už poslední dobou zcela běžná záležitost. Dalším pozitivem je možnost zaostřit na předměty v Makro režimu ze solidních pěti centimetrů. Navíc můžete využít i manuální ostření, přičemž devítibodový autofocus samotný je velmi přesný a rychlý. Tento pětimegapixel má na kompakt zcela dostatečný rozsah expozičních časů (od 1/2000 až do 15 sekund).

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 5,3 milionů buněk
 Objektiv  4x optický zoom (35 - 140 mm v přepočtu na kinofilm), 4x digitální
 Expozice  automatická, manuální
 Zdroj energie  2 AA baterie
 Rozměry  90,4 x 64 x 43,2 mm
 Hmotnost  170 gramů
 Cena  5 200 Kč2) Panasonic Lumix LZ3 - Stabilizovaný ultrazoom 
   

Pokud by model LZ3 nabízel alespoň nějaký poloautomatický režim, stal by se bezkonkurenčním vítězem našeho vánočního desetiboje… Tento Lumix totiž nabízí v této kategorii až šestinásobné optické přiblížení, navíc vyztužené optickou stabilizací obrazu. Jak jsme naznačili jde „pouze“ o automat, ovšem s celou sadou přednastavených scén, které vás navedou rychle ke správné expozici. Řadě uživatelů bude také vyhovovat, že je model napájen dvojicí snadno vyměnitelných AA baterií.

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 5,3 milionů buněk
 Objektiv  6x optický zoom (37 - 222 mm v přepočtu na kinofilm), 4x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  2 AA baterie
 Rozměry  100 x 62 x 45 mm
 Hmotnost  183 gramů
 Cena  5 800 Kč


3) Olympus mju 600 Digital - Krasavec do vody


   
Na pomyslnou bronzovou příčku se dostalo toto "mjučko" od Olympusu, a to především díky svému povedenému designu, intuitivnímu systému ovládání a velkému 2,5 palcovému barevnému LCD displeji. Tento voděodolný šestimegapixelový automat ovšem nabízí celkem 23 přednastavených scén (včetně podvodního Makra), na kompakt velký rozsah citlivosti (Až 1600 ISO, ovšem v praxi od 400 ISO jsou již snímky zašuměné. Pokud ale budete tisknout pouze fotografie o velikosti 10 x 15 cm, tak můžete použít i osmistovku). Hlavní devizou je však, kromě povedených tvarů a atraktivní černé barvy, kompaktnost, protože 128 gramový drobeček se vám vejde do téměř každé kapsy.

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 6,4 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (35 - 105 mm v přepočtu na kinofilm), 5x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  li-ion akumulátor
 Rozměry  97 x 55 x 26,5 mm
 Hmotnost  128,5 gramů
 Cena  5 900 KčBenq X720 - Fotící kreditka¨


   
Málem až na stupně vítězů se dostala ještě „horká“ novinka společnosti BenQ, označená jako X720. Ta totiž disponuje nejenom výjimečně povedeným designem ala kreditní karta, ale také kvalitním objektivem od Pentaxu. Bohužel je novinka trochu pomalejší při zaostřování a také zpoždění spouště je znatelné. Jinak sedm milionů kombinovaných s velkým 2,5 palcovým LCD displejem jistě přiláká nejednoho fotoamatéra. Muziku tvrdí také televizní kvalita videozáznamu. Tento model sice nepatrně přesáhl danou cenovou hranici (v e-shopech se stejně začne prodávat za cenu pod šest tisíc korun), ovšem vzhledem k tomu, že se možná X720 stane černým koněm předvánočních nákupů, tak jsme ho museli do našeho přehledu zařadit. 

 
 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 7 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (37 – 112,5 mm v přepočtu na kinofilm), 4x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  li-ion akumulátor
 Rozměry  91 x 60 x 14,7 mm
 Hmotnost  120 gramů
 Cena  6 130 Kč


Další zajímavé fotoaparáty v této cenové kategorii na trhu

Fujifilm  Finepix A600 – Model pro začátečníky

Model Finepix A600 je určen pro úplné začátečníky, kteří se teprve začínají v digitální fotografii orientovat. Velmi snadno ovladatelný fotoaparát kombinovaný přitom s kvalitní optikou bude vhodným odrazovým můstkem ke kvalitnějším, ale také dražším, modelům. Objektiv Fujinon nabízí až pětinásobný optický zoom, za zmínku stojí ovšem především velmi kvalitní 2,4“ LCD displej, který má vysoké rozlišení 230 tisíc pixelů, což je také na poskytovaném obrazu vidět. Prostě komponování snímků i následné prohlížení je s tímto modelem velmi pohodlné.

 

 Snímač  CCD snímač 1/1,7“, 6,3 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (36 – 108 mm v přepočtu na kinofilm), 6,3x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  2x AA baterie
 Rozměry  93 x 60 x 30,1 mm
 Hmotnost  145 gramů
 Cena  4 400 Kč


Sony DSC-W30 – Citlivý automat

Tento digitální kapesní kompakt od Sony je také expozičním automatem. Disponuje objektivem poskytujícím trojnásobné optické přiblížení a umožňuje i dvoucentimetrové Makro (!). Z funkčního hlediska je velkým plusem přítomnost reálného histogramu, který vás ještě před pořízením snímku upozorní, jak bude snímek vypadat z hlediska rozložení jasů, a také potěší možnost manuálního ostření. Citlivost snímače sice můžete vyšroubovat až na 1000 ISO, ovšem použitelná je do určitého rozlišení pouze čtyřstovka, jinak jsou snímky příliš zašuměné. Celkově model patří mezi rychlé kapesní automaty (náběh, zpoždění spouště, ukládání snímků), ale musíte počítat s relativně větší energetickou náročností provozu.

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 6 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (38 – 114 mm v přepočtu na kinofilm), 6x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  li-ion akumulátor
 Rozměry  89 x 59 x 23 mm
 Hmotnost  123 gramů
 Cena  5 500 Kč


Nikon Coolpix L3 – Detekuje každý obličej

Tento expoziční automat nabízí celkem 15 motivovaných scén včetně čtyř s asistenčním režimem, takže správnou expozici by měl trefit i nezkušený uživatel. Překvapivě můžete u tohoto modelu využít možnosti manuálního nastavení teploty bílé, praktické je také relativně rychlé zaostření na obličej, samozřejmě pokud se vyskytuje v záběru nebo pokud ho automatika detekuje, což se většinou daří. Budete se ovšem muset vypořádat s trochu pomalým provozem, což se bohužel netýká jen pomalého náběhu po startu, ale především trochu lenivého autofocusu.

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 5,25 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (38 – 116 mm v přepočtu na kinofilm), 4x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  li-ion akumulátor
 Rozměry  91 x 60,5 x 26 mm
 Hmotnost  120 gramů
 Cena  4 800 Kč


HP Photosmart M517 – Projasněné snímky

V našem přehledu by neměl chybět ani zástupce společnosti HP. Tu reprezentuje model Photosmart M517, který nabízí základní funkční vybavení jako každý podobný automat, navíc však přidává velice zajímavou funkci HP Adaptive Lightning, která umí projasnit tmavší místa na snímku a celkově odstranit příliš hrubé kontrasty. Je výbornou alternativou v situacích, kdy blesk spíše scénu přepálí nebo při fotografování objektů v protisvětle. Důraz i na videozáznam potvrzuje samostatná spoušť jen pro video. Také je praktické, že model zvládá dobíjet dvě AA baterie přímo ve fotoaparátu, takže si nemusíte pořizovat (hned) při nákupu i nabíječku (ovšem nabíjení trvá přes deset hodin).

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 5,4 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (36 – 108 mm v přepočtu na kinofilm), 8x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  2x AA baterie
 Rozměry  109 x 52 x 37 mm
 Hmotnost  172 gramů
 Cena  4 800 Kč


Samsung Digimax S700 – Fotografování hrou

Tento model představuje zajímavou kombinaci trojnásobného optického zoomu a CCD snímače s rozlišením sedm milionů obrazových buněk. Přestože je model automat, tak se při snímání s ním můžete pokusit o jistou dávku kreativity. Pokud stisknete tlačítko E (efekty), tak můžete snadno měnit barevnost snímků, ale také například fotit do mřížky nebo do přepůleného snímku vložíte dvě různé fotografie, jednoduše také vyberete různé fotografické rámečky. Díky záznamu kvalitních videosekvencí (formát MJPEG, rozlišení 640 x 480 bodů a rychlost 30fps) může být Digimax S700 použit i jako videokamera. Navíc můžete zoomovat (opticky přibližovat) objekty i v průběhu záznamu videa.

 

 Snímač  CCD snímač 1/2,5“, 7,4 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (35 – 105 mm v přepočtu na kinofilm), 5x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  2x AA baterie
 Rozměry  96,8 x 61,8 x 26,4 mm
 Hmotnost  136 gramů
 Cena  5 290 Kč


Casio Exilim Z60 - Rychlík pro ženy

Posledním digitálním fotoaparátem, který si v našem přehledu představíme, je ultratenký model Exilim Z60. Ten se bude vyjímat spíše v rukách té krásnější polovičky lidstva, navíc se snadno vejde do sebemenší dámské kabelky. Tento šestimegapixelový model je vybaven elektronickou stabilizací obrazu DSP, která funguje na principu zvýšení citlivosti snímače, což vede ke kratšímu expozičnímu času, a tak k minimalizaci možnosti pořídit rozmazanou fotografii. Na velkém 2,5“ LCD displeji si můžete prohlédnout nejenom pořízené fotografie, ale také videozáznam, který má kvalitu „televizní“. Jako ostatní Casia z této třídy je i Z60 superrychlá, protože začít fotografovat můžete přibližně sekundu a půl po zapnutí modelu a zpoždění spouště je prakticky neměřitelné.

 

 Snímač  CCD snímač 1/1,8“, 6,3 milionů buněk
 Objektiv  3x optický zoom (38 – 114 mm v přepočtu na kinofilm), 4x digitální
 Expozice  automatická
 Zdroj energie  li-ion akumulátor
 Rozměry  95,2 x 60,6 x 19,8 mm
 Hmotnost  118 gramů
 Cena  5 800 Kč


Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz