Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Představujeme nové Zoner Photo Studio 10. Umí dělat ideální fotografie

  16:00aktualizováno  16:00
Známý český program pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio se dnes dočkal desáté verze. Zásadními novinkami jsou funkce HDR pro vytvoření ideální fotografie ze tří různě exponovaných snímků, možnost porovnávání obrázků (prosvětlovací stůl) a podpora většiny RAW formátů skrze externí DNG konvertor.

Zoner Photo Studio 10

Nový je pochopitelně i vzhled, který pod Windows Vista dokáže využít některé vlastnosti grafického rozhraní Aero.

Zoner Photo Studio 10 - vzhled
Nový vzhled

Mezi další příjemné novinky patří přidané přechodové filtry, které fungují úplně stejně jako ty skleněné před objektivem. Filtrové dialogy navíc lze používat i bez náhledu - výsledek vidíte přímo ve velkém okně editoru.

Zoner Photo Studio 10 - vzhled
Nový vzhled

Vylepšení doznaly i mapové podklady pro přesnější vyhledávání a zařazování fotografií na daná místa na mapě pomocí dat GPS. Přibyla podrobnější mapa Evropy. Podle GPS dat lze nově vyhledávat a filtrovat fotografie v dané vzdálenosti od bodu na mapě nebo referenční fotografie. Zajímavé jsou také vazby pro přímé odečítání a zobrazování zeměpisných souřadnic v mapovém software Ozi Explorer a ve všech dostupných produktech SmartMaps.

Zoner Photo Studio 10 - Funkce GPS
Vyhledávání související fotografie podle dat z GPS

Nově byla přidána i funkce Pan and Zoom pro efektní publikování fotografií na DVD. Jednoduše zadáte odkud kam se má po fotografii pohybovat virtuální kamera a zda má zazoomovat (přiblížit) na vybraný detail. Přiložený zvuk může nyní být i ve formátu OGG Vorbis. Zoner dokáže mimo jiné vyrenderovat i prokládané video vhodné pro starší CRT televizory.

Zoner Photo Studio 10 - Pan Zoom
Funkce Pan and Zoom

Retušovací nástroje lze nyní ovládat i pomocí tlakově senzitivního tabletu.

Zoner si poradí i s formátem HD Photo (WMP - Windows Media Photo). Obrázky lze konvertovat přímo pro web zadáním maximální výsledné datové velikosti snímku. Program pak automaticky vybere nejvhodnější stupeň komprese.

Zoner Photo Studio 10 - uložit pro web
Funkce uložit pro web

Na trh bude Zoner Photo Studio uveden tradičně ve čtyřech verzích 10. 10. 2007. Verze Professional se bude prodávat za 2499 Kč (v krabici), případně za 1999 Kč (on-line). Nejlevnější verze Classic bude stát 359 Kč. Stávající uživatelé mohou využít zvýhodněných podmínek upgrade.

Zoner Photo Studio 10 - prosvětlovací stůl
Prosvětlovací stůl pro porovnávání fotografií

Zoner Photo Studio 10 podrobněji

Funkce HDR (High Dynamic Range) umí skládat více fotografií v různém expozičním rozsahu do jedné výsledné, přezdívané lidově „sendvič“. Zoner dokáže tři různě exponované snímky sám vyrobit přímo z RAW formátu. Klasicky se tato funkce používá v případě, že máte na fotografii přepálené nebe a naopak příliš tmavé stíny na zemi. Výsledný snímek složený z jednoho podexponovaného, "správně" exponovaného a přeexponovaného lze před definitivním uložením navíc ještě doladit.

Zoner Photo Studio 10 - funkce HDR
Funkce HDR

Přímé přechodové filtry jsou softwarovou analogií gradientních filtrů před objektiv. Podstatného vylepšení doznaly nástroje pro retuš, do nichž byla mj. zapojena podpora ovládání pomocí tlakově senzitivního tabletu s libovolně volitelnými parametry pro přítlak. Do skupiny retušovacích nástrojů přibyl efektový štětec, určený pro lokální změny jasu, kontrastu, sytosti a doostření. Byly také přepracovány některé algoritmy, poskytující nyní kvalitnější výstupy. Soubor novinek grafických nástrojů doplňují filtr variace, funkce porovnání obrázků (občas také nazývaná „prosvětlovací pult“) a další.

Zoner Photo Studio 10 - funkce HDR
Výsledný snímek za použití funkce HDR. Vlevo nástroje na doladění snímku.

Stranou pozornosti nezůstaly ani podporované grafické formáty, jejich seznam se rozšířil o osm typů souborů, z nichž nejvýznamnější je formát HD Photo (Windows Media Photo), který lze plnohodnotně číst a ukládat. Zoner Photo Studio také přečte formáty JPEG 2000 Codestream, skupinu formátů „portable bitmap“ a další. Zvláště užitečnou funkcí je pak ukládání formátu JPG pro web podle cílového objemu souboru místo obvyklého stupně komprese. Zásadní novinkou je rozšířená podpora práce s RAW daty. Díky spolupráci s externím DNG konvertorem je zaručena podpora prakticky všech typů RAW formátů. Kromě toho je možné přímo otevřít pro náhledy další typy RAW souborů. A konečně, související novinkou je také podpora WIA komunikace se zařízeními nepodporujících technologii Mass Storage.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz