Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Představujeme nové Zoner Photo Studio 10. Umí dělat ideální fotografie

  16:00aktualizováno  16:00
Známý český program pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio se dnes dočkal desáté verze. Zásadními novinkami jsou funkce HDR pro vytvoření ideální fotografie ze tří různě exponovaných snímků, možnost porovnávání obrázků (prosvětlovací stůl) a podpora většiny RAW formátů skrze externí DNG konvertor.

Zoner Photo Studio 10

Nový je pochopitelně i vzhled, který pod Windows Vista dokáže využít některé vlastnosti grafického rozhraní Aero.

Zoner Photo Studio 10 - vzhled
Nový vzhled

Mezi další příjemné novinky patří přidané přechodové filtry, které fungují úplně stejně jako ty skleněné před objektivem. Filtrové dialogy navíc lze používat i bez náhledu - výsledek vidíte přímo ve velkém okně editoru.

Zoner Photo Studio 10 - vzhled
Nový vzhled

Vylepšení doznaly i mapové podklady pro přesnější vyhledávání a zařazování fotografií na daná místa na mapě pomocí dat GPS. Přibyla podrobnější mapa Evropy. Podle GPS dat lze nově vyhledávat a filtrovat fotografie v dané vzdálenosti od bodu na mapě nebo referenční fotografie. Zajímavé jsou také vazby pro přímé odečítání a zobrazování zeměpisných souřadnic v mapovém software Ozi Explorer a ve všech dostupných produktech SmartMaps.

Zoner Photo Studio 10 - Funkce GPS
Vyhledávání související fotografie podle dat z GPS

Nově byla přidána i funkce Pan and Zoom pro efektní publikování fotografií na DVD. Jednoduše zadáte odkud kam se má po fotografii pohybovat virtuální kamera a zda má zazoomovat (přiblížit) na vybraný detail. Přiložený zvuk může nyní být i ve formátu OGG Vorbis. Zoner dokáže mimo jiné vyrenderovat i prokládané video vhodné pro starší CRT televizory.

Zoner Photo Studio 10 - Pan Zoom
Funkce Pan and Zoom

Retušovací nástroje lze nyní ovládat i pomocí tlakově senzitivního tabletu.

Zoner si poradí i s formátem HD Photo (WMP - Windows Media Photo). Obrázky lze konvertovat přímo pro web zadáním maximální výsledné datové velikosti snímku. Program pak automaticky vybere nejvhodnější stupeň komprese.

Zoner Photo Studio 10 - uložit pro web
Funkce uložit pro web

Na trh bude Zoner Photo Studio uveden tradičně ve čtyřech verzích 10. 10. 2007. Verze Professional se bude prodávat za 2499 Kč (v krabici), případně za 1999 Kč (on-line). Nejlevnější verze Classic bude stát 359 Kč. Stávající uživatelé mohou využít zvýhodněných podmínek upgrade.

Zoner Photo Studio 10 - prosvětlovací stůl
Prosvětlovací stůl pro porovnávání fotografií

Zoner Photo Studio 10 podrobněji

Funkce HDR (High Dynamic Range) umí skládat více fotografií v různém expozičním rozsahu do jedné výsledné, přezdívané lidově „sendvič“. Zoner dokáže tři různě exponované snímky sám vyrobit přímo z RAW formátu. Klasicky se tato funkce používá v případě, že máte na fotografii přepálené nebe a naopak příliš tmavé stíny na zemi. Výsledný snímek složený z jednoho podexponovaného, "správně" exponovaného a přeexponovaného lze před definitivním uložením navíc ještě doladit.

Zoner Photo Studio 10 - funkce HDR
Funkce HDR

Přímé přechodové filtry jsou softwarovou analogií gradientních filtrů před objektiv. Podstatného vylepšení doznaly nástroje pro retuš, do nichž byla mj. zapojena podpora ovládání pomocí tlakově senzitivního tabletu s libovolně volitelnými parametry pro přítlak. Do skupiny retušovacích nástrojů přibyl efektový štětec, určený pro lokální změny jasu, kontrastu, sytosti a doostření. Byly také přepracovány některé algoritmy, poskytující nyní kvalitnější výstupy. Soubor novinek grafických nástrojů doplňují filtr variace, funkce porovnání obrázků (občas také nazývaná „prosvětlovací pult“) a další.

Zoner Photo Studio 10 - funkce HDR
Výsledný snímek za použití funkce HDR. Vlevo nástroje na doladění snímku.

Stranou pozornosti nezůstaly ani podporované grafické formáty, jejich seznam se rozšířil o osm typů souborů, z nichž nejvýznamnější je formát HD Photo (Windows Media Photo), který lze plnohodnotně číst a ukládat. Zoner Photo Studio také přečte formáty JPEG 2000 Codestream, skupinu formátů „portable bitmap“ a další. Zvláště užitečnou funkcí je pak ukládání formátu JPG pro web podle cílového objemu souboru místo obvyklého stupně komprese. Zásadní novinkou je rozšířená podpora práce s RAW daty. Díky spolupráci s externím DNG konvertorem je zaručena podpora prakticky všech typů RAW formátů. Kromě toho je možné přímo otevřít pro náhledy další typy RAW souborů. A konečně, související novinkou je také podpora WIA komunikace se zařízeními nepodporujících technologii Mass Storage.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz