Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Představujeme: Úprava videa i fotografií v jednom balíku od Adobe

aktualizováno 
Jednoduchý balík programů s téměř profesionálním účinkem vám pomůže upravit vaše videa a fotografie z dovolené. Představujeme Photoshop Elements 4.0 a Premiere Elements 2.0

Adobe Photoshop Elements a Premiere Elements | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Digitální fotoaparát a videokamera je dnes téměř běžnou součástí našich domácností. Pro efektivní využití všech výhod digitálního záznamu potřebujeme software na jeho zpracování. Dnes si přiblížíme softwarový balík, který to splňuje.

Aplikace Adobe Photoshop Elements slouží k úpravě digitálních fotografií a jde o zjednodušenou verzi profesionálního produktu Adobe Photoshop. Aplikace Adobe Premiere Elements je určena pro střih videa a vychází z populárního střihacího produktu Adobe Premiere. Obě tyto aplikace naleznete pěkně pohromadě v jednom balíčku od společnosti Adobe.

Adobe Photoshop Elements a Premiere Elements

K čemu slouží Adobe Photoshop Elements?
Ve zkratce lze říci, že jde o šikovný editor a prohlížeč fotografií. V redukci nejrůznějších standardních vad obrazu (tmavá nebo přesvětlená fotka, rozostření, zaostření, redukce červených očí) patří mezi jedny z nejlepších na trhu. V rychlém módu je fotografie automaticky vyhodnocena a navržena optimální úprava pro co nejlepší vzhled.

Aplikace umožňuje rychlé retuše částí fotek, automatické odstranění červených očí v průběhu stahování fotografií do počítače, tvorbu fotomontáží, přidávání textu do fotografií, snadnou izolaci objektů od pozadí, sdílení a publikování fotografií, podrobné vyhledávání v nafocených snímcích a mnoho dalších pokročilých funkcí. Většině uživatelů v aplikaci nechybí žádná funkce, spíše přebývá, jelikož větší část funkcí běžně nepoužijete.

 Adobe Photoshop Elements

K čemu slouží Adobe Premiere Elements?
Aplikace odvozená od profesionálního nástroje Adobe Premiere vám ulehčí veškerou únavnou práci spojenou s přetažením videa z kamery do počítače, úpravou videa a střihu nebo záznamem hotového filmu na libovolné podporované médium. Základem je jednoduché stahování videa do počítače pomocí USB, FireWire nebo paměťových karet. I když se video ještě stahuje, vy již můžete se stáhnutou částí pracovat a ušetřit tak spoustu času. Střih videa a mazání nepotřebných scén je velice jednoduché a i naprostý začátečník se všem postupům rychle přizpůsobí. V nabídce aplikace jsou desítky efektů a přechodů, které učiní váš záznam profesionálnějším. Audio stopa je automaticky konvertována do profesionálního standardu Dolby Digital. Aplikace podporuje rozsáhlé nastavení záznamu nahrávek na DVD včetně tvorby hezkých animovaných menu. Celkově jde o poloprofesionální nástroj, určený zejména pro amatéry, kteří chtějí mít dokonalé výsledky.

Adobe Premiere Elements

Aplikace nejsou v češtině, zvládnu jejich ovládání?
Angličtina tvoří určitou bariéru, ale ne zase natolik velkou překážku. Aplikace jsou přehledné a ovládání intuitivní. Velkým přínosem je přítomnost rozsáhlých popisů a tutorialů, které vám dopomůžou k realizaci plánů a představ. Každopádně absence češtiny zamrzí zejména u návodu k používání aplikace, který by jistě mnohým usnadnil tápání těsně po instalaci. Začátky jsou nejhorší. Ideálním řešením je vyzkoušet před zakoupením demoverzi, u které zjistíte, zda vám ovládání vyhovuje, zda aplikaci porozumíte. Balení však obsahuje alespoň česky tištěný manuál.

Vyplatí se koupit, nebo raději sáhnout po jiném produktu?
Jedná se o velice kvalitní aplikace, které se rozhodně vyplatí, pokud je budete využívat často a k účelům, které freeware nesplňuje. Každá z aplikací stojí shodně něco přes dva tisíce korun. Pokud ale zakoupíte set obou produktů, ušetříte skoro tisíc korun – cena setu je 3 468 korun. Balení tohoto setu obsahuje 2 CD s aplikacemi, 2x uživatelský manuál zmiňovaných programů doplněný o obrázky a pěkný ilustrovaný manuál, jak správně zapojit hardware.

Ještě než je zakoupíte
Málokdo z nás asi kupuje rád zajíce v pytli. Takže ještě před zakoupením těchto produktů máte šanci si je nejprve vyzkoušet a tím tak zjistit, zda se vám za ty peníze vyplatí jejich nákup. Zde si můžete stáhnout Adobe Photoshop Elements 5.0, a odsud stahujte Adobe Premiere Elements 3.0. V obou případech jde o 30denní zkušební trial verze. Pro stažení instalátorů si však musíte vytvořit Adobe účet – stačí se bezplatně zaregistrovat.

Pracujeme s Photoshop Elements
Po snadné, ale zdlouhavé instalaci spusťte aplikaci Adobe Photoshop Elements. Ihned je spuštěna tzv. Welcome screen se základním výběrem akcí. Pomocí ikony Produkt Overview lze získat bližší informace o aplikaci, ikonou View and Organize Photos vstoupíte do prohlížeče fotografií. Volba Quickly Fix Photos umožňuje vstoupit rovnou do nabídky rychlých korekcí, ikona Edit and Enhance Photos umožní aplikovat na fotografie různé efekty (například panorama), Make Photo Creations pak nabídne tvorbu prezentací a poslední ikona Start from Scratch dokáže vytvořit zajímavou koláž. Adobe Photoshop Elements

Jestliže vám tato uvítací obrazovka nevyhovuje a chcete vstoupit přímo do některé z hlavních částí aplikace, změňte volbu Start Up In v levém dolním rohu na možnost Editor nebo Organizer.

Vstoupíte-li druhou ikonou zprava do prohlížeče fotografií, budete vyzváni k volbě implicitního úložiště obrázků. Aplikace vás pak bude nutit využívat zejména toto úložiště. V ikonovém menu pak naleznete většinu využívaných voleb, zejména pak načtení obrázků z fotoaparátu nebo scanneru, vstup do rychlé úpravy korekcí apod. Ostatní volby naleznete v menu. Zobrazení souborů lze měnit pomocí posuvníku dole uprostřed.

Editor skýtá oproti prohlížeči daleko více možností. Horní ikonové menu využijete jen pro základní funkce, všechny důležité nástroje pro editaci fotografií jsou situovány v nabídce na levé straně obrazovky. U těch ikon, kde je malá šipka, lze nabídku dále rozbalit a svůj výběr můžete upřesnit. Zajímavé je využití filtrů v nabídce Filter, které dokáží modifikovat fotografii pomocí speciálních efektů.

Pracujeme s Premiere Elements
Instalace je opět snadnou záležitostí. Nezapomeňte zadat vysílací normu (pro Českou republiku zvolte normu PAL). Po spuštění aplikace se zobrazí uvítací okno. Máte na výběr tři základní režimy: New Project – nový filmový projekt, Open Project – otevření již existujícího projektu, Capture Video – zachytávání videa z externího zdroje (videokamera, fotoaparát apod.). Dále můžete kliknout na nabídku ukázek práce s aplikací – tzv. Tutorials.

Adobe Premiere Elements

Při založení nového projektu jste vyzváni k jeho pojmenování a nastavení úložiště dat – to je přednastaveno aplikací, ale můžete jej modifikovat dle vlastního uvážení a potřeby. Nyní se dostanete do vlastní aplikace, kde lze provádět nejrůznější editaci videa. Počtu ukotvitelných oken se nezalekněte, časem tuto skladbu prvků oceníte.

Jestliže chcete do počítače stáhnout videosekvenci z kamery nebo fotoaparátu, musíte využít zachytávání. Pokud jste tak již učinili, kliknutím na tlačítko Add Media do projektu přidáte záznam v podporovaném formátu, případně vstoupíte do zachytávacího režimu.

Přidané záznamy vidíte v panelu Media, v panelu Effects and Transitions naleznete základní efekty a přechodové efekty. V dolní části obrazovky je časová osa, na kterou lze jednotlivé záznamy přidávat (systémem uchop a táhni). Stejně jednoduše lze přetahovat a aplikovat na jednotlivé snímky efekty a přechody.

Jestliže nějaký objekt umožňuje následovnou editaci a upřesnění parametrů, můžete tak učinit zcela vpravo v panelu Properties. Vpravo nahoře jsou pak umístěny tipy pro práci s aplikací, různé postupy apod. Bohužel všechny tyto informace jsou v angličtině, přitom jsou natolik podrobné, že by jejich přítomnost v českém jazyce byla obrovským přínosem.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz