Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přehled všech článků vycházejících na Technetu od 25. 8. do 29. 8.

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn článků na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Pondělí

Hudbu vyléčí nízké ceny, internet a hon na plagiátory
Každé třetí hudební CD na trhu je pirátské - co s tím? Americkou RIAA zajímají jen uživatelé internetu a skuteční piráti se jí smějí. Britové kompakty zlevnili a zaznamenali rekordní prodeje. A co teprve až se v Evropě prosadí singlový obchod od Microsoftu?

SCO versus IBM versus Linux: Budou všichni platit?
Po linuxové konferenci na začátku srpna začal spor o údajně vykradený kód v Linuxu nabírat na obrátkách. Bylo podáno množství žalob a SCO napadlo samotnou licenci GPL. Byly také „zveřejněny“ inkriminované řádky software, k čemuž se vzápětí vyjádřil Linus Tovards.

Nejnovější audio a MP3 programy ke stažení - 33/2003
Nové verze klientů pro P2P sítě eDonkey a Overnet, nástroje pro konverzi videa a zvuku, vypalování cédéček zdarma, rozšíření Windows o detailní informace o hudebních souborech, něco pro záznam zvuku a další utility najdete v dnešním přehledu audio a MP3 programů.

NEC Versa P520 v krátkém představení
Nový model víceúčelového notebooku s technologií Intel Centrino uvedla na trh společnost NEC Computers. Protože není u této technologie nutné neustále zdůrazňovat výkon ani dobu provozu na baterie, podíváme se rovnou na některé přednosti NEC Versa P520 nabízeného v různých konfiguracích včetně verze s 15" TFT SXGA+ displejem.

Jaký webový browser pro Tungsten T?
Jste majiteli highendového modelu firmy Palm a potýkáte se s problémem volby vhodného prohlížeče internetových stránek?

Jaká je nejhorší aplikace pro PalmOS?
TOP žebříčků nejlepších už bychom tu měli mraky a píšeme o nich denně. Které programy pro PalmOS byste ale označili za nejhorší? Zajímavý průzkum názorů v komunitě PalmOS proběhl na serveru ClieSource. V anketě obdržely nejvíc hlasů programy SilverScreen, Adobe Acrobat Reader for PalmOS a AvantGo.

Úterý

Za neúspěchy hollywoodských hitů prý mohou SMS a internet!
Hollywoodským studiím se letošní léto nevyvedlo podle jejich představ. Filmový průmysl z toho obviňuje moderní komunikační prostředky, jejichž prostřednictvím zklamaní návštěvníci šíří své názory do světa - především SMS zprávy a internetové messengery.

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - šikovné aplikace pro každý den
Již delší dobu vymýšlíte, čím pobavit svého kolegu, ale stále vás nic nenapadá? Chcete chránit důležitá data, ale nevíte jak? Stále upravujete své fotky z dovolené manuálně? Pak jste zcela jistě neslyšeli o aplikacích, které zpříjemňují život s plechovým miláčkem.

Digifoto s 10x zoomem od Kodaku a Sanyo do náprsní kapsy
Společnost Kodak se rozhodla připravit pro své zákazníky digitální fotoaparát, kterým vstupuje na trh pro náročnější uživatele. Naproti tomu Sanyo uvedlo digitální fotopřístroj, který by se dal splést s větším zapalovačem.

Latitude X300 - drobeček od Dellu
Jednou z několika novinek společnosti Dell je nástupce ultrapřenosného modelu Latitude X200 pojmenovaný Latitude X300. Subtilní a velmi lehký subnotebook s hmotností 1,32 kg a procesorem Intel Pentium M si určitě oblíbí nejen všichni zastánci výkonných a současně dokonale mobilních technologií.

Nefunguje vám Palmare v Avantgo?
Vzhledem k tomu, že náš server přešel do základní domény, která již má vyčerpán svůj limit bezplatně přihlášených, museli jsme provést drobnou úpravu šablony a "vrátit" čtenáře Avantgo Palmare do staré domény Palmare.

Hrozí PDA útok virů? Symantec se na něj připravuje...
Jakkoliv ve světě desktopových počítačů denně zuří válka s viry a červy všeho druhu, jsou počítače kapesní počítače zatím masivnějších útoků virů ušetřeny. Firma Symantec však věří, že se se ani jim podobné problémy nevyhnou a vydala novou verzi svého produktu Symantec Antivirus for Handhelds 2004.

Středa

Je ještě možné surfovat na internetu anonymně?
Ani anonymizer nezaručí svému uživateli naprostou diskrétnost. Přesvědčil se o tom nizozemský vyděrač. Na žádost policie a FBI sdělil provozovatel údaje o dotyčném. Jeho právník chce však provozovatele Surfola.com žalovat. Lze se ještě někde na internetu schovat?

Fujifilm s 6x zoomem za 400 USD a malý Ricoh se zpožděním závěrky 0,14 s
Nový digitální fotoaparát Fujifilm S3000 nahrazuje starší model S3800. Přístroj je vybaven šestinásobným optickým zoomem a 3,2Mpix snímačem. Nový Ricoh má být podle slov výrobce nejrychlejší ve své kategorii.

Jak na sdílející studenty? Uspořádejte na škole den s RIAA!
Od samého počátku sdílení souborů na internetu jsou na mušce organizací, chránících autorská práva, univerzity a školní sítě. Jak ochránit studenty před šikmou plochou? Třeba osvětovým dnem! Anebo zkuste RIAA přesvědčit, že nevíte, kdo podezřelý počítač používal.

Mobilní a dostupné scannery? Canon na filmy i na cesty
Používat scanner na cestách by mnozí chtěli, ale nebývalo to možné. S novými modely scannerů je již zcela mobilní použití bez problémové. Zda se však prosadí stejně masově jako notebooky. Těžko, ale pro mnohé to může být velice zajímavá a nadmíru praktická periferie.

Z Graffiti2 na Graffiti a zpět - jak a proč?
Nováčky ve světě Palm OS, kteří si pořídili svůj první Palm s OS 5.2, to asi ani nenapadne, ale ti, kteří investovali jisté úsilí do nácviku původního Graffiti, se občas zajímají o to, jestli není možně nějak "přepnout" OS 5.2 zpátky do původního Graffiti, které jim připadá pohodlnější.

iPAQ 1930 - Softwarové novinky - a další
SanDisk vzdal Wi-Fi SD pro PalmOS 4 a starší | FlyZip 2.5 | AcidImage Pro - umí i TIFF/Faxy | PIEPlus: Lepší Pocket Internet Explorer | Denní kalendář od DataViz | Hewlett-Packard obměňuje low-end.

Čtvrtek

Hollywood vyhrál nad DeCSS kódem pro volné šíření DVD
Po roce a půl, které uplynuly od rozhodnutí soudu o zákazu publikování DeCSS v internetovém magazínu 2600, přichází pro filmový průmysl další výhra. Soud v tomto případě postavil obchodní tajemství nad svobodu slova.

Nastupuje úklidová četa - jak uvolnit místo na HDD
Na pevném disku každého počítače se povaluje velké množství souborů, které jsou jak pro nás, tak částečně i pro Windows zbytečné. A paradoxně, operační systém je nekompromisním žroutem volného místa. Dnes vám tedy poradíme, jak co nejvíce uvolnit diskové místo.

Evropa demonstrovala proti zavedení softwarových patentů
Evropská unie bude 1. září hlasovat o přijetí zákona o softwarových patentech. Jejich legalizace by znamenala ohrožení nejen malých vývojářů, ale open source aplikací vůbec. Proti zákonu se demonstrovalo před sídlem Evropského parlamentu i na internetu.

Acer TravelMate C100 - Tablet PC s Intel Centrinem
Tablet PC pro náročné dorazilo: od Aceru se na trhu objevila varianta s Centrinem a současně s výhodami tabletů. Rozeznávání písma i běžná práce by tak měla být podstatně příjemnější, rychlejší, při zachování dlouhé doby provozu. Nadále však zůstávají některé nevýhody této třídy ultrapřenosných PC.

Garmin iQue3600 jde do ČR!
S několikaměsíčním zpožděním dává na trh svůj handheld s PalmOS a GPS firma Garmin. V půli září se ale dočkají i naši zákazníci. iQue3600 si ostatně můžete prohlédnout dnes na převáděčce v Praze.

HP připravuje elektronickou knihu budoucnosti
Hewlett-Packard uvolnil několik informací a obrázků o vývoji prototypu zařízení na čtení e- knih. Má tloušťku jen 1 cm a je to významný pokrok na cestě k vysněné elektronické knize budoucnosti...


Pátek

Uživatelka odpověděla na žalobu RIAA protižalobou
Již několik týdnů dostávají ve Spojených státech uživatelé P2P sítí, kteří sdíleli multimediální soubory, předvolání k soudu. Zasílá jim je organizace RIAA. Nyní se objevil první případ aktivní obrany. Má šanci?

Ceny: Zlevňovaly pouze DDR paměti. Brzy se dočkáme i u procesorů
Ceny pamětí a procesorů ve většině případů stoupaly. Jedinou výraznější výjimkou jsou DDR SDRAM paměti. U procesorů se dá očekávat, že během září půjde jejich cena poněkud dolů. S nákupem těchto komponent se vyplatí chvíli počkat.

Přežijí nezávislá online rádia proti komerčním stanicím?
Provozovatelé malých internetových rádií, sdružení v organizaci Webcast Alliance, si stěžují, že jim hudební vydavatelství nevytvořila rovnocenné podmínky k získání hudebních licencí. Obvinili proto RIAA, nahrávací společnosti a komerční stanice z monopolu. Uspějí?

Vzniká nový standard pro akumulátory notebooků
Výrobci se snaží o průlom v oblasti akumulátorů. Vzniká návrh standardu pro akumulátory v noteboocích a přenosných PC. Pokud by prošel, již od poloviny příštího roku by mohl slibovat větší mobilitu, za méně pro všechny uživatele notebooků. Škoda, že tato aktivita přichází s takřka 15ti letým zpožděním.

PalmOS 5.3 - Axim X3 - PowerOneGraph4 - a další
Axim X3 - štika předvánočního trhu? | PowerOne Graph 4 | Informace o PalmOS 5.3 | Další příspěvky v naší fotogalerii.

100 rad a triků pro začínající Palmisty (4)
Každý jednou začíná a pro ty, kdož začínají právě s Palmem, není jednoduché vyhledat patřičnou pomoc v řadách odborné veřejnosti. My se budeme snažit odpovídat na vaše dotazy a nejčastěji kladené otázky. 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.