Přehrajte si hudbu i DivX video na ´obyčejném´ discmanu

  • 13
iRiver uvedl na trh dvě verze discmanů, které přehrávají filmy ve formátu DivX a hudbu v MP3. Dražší je vybaven barevným displejem, u levnějšího se musíte spokojit s výstupem na televizi.

Letošní rok bude ve znamení jukeboxů typu PMP (Portable Media Player) umožňujících přehrát kromě komprimovaných hudebních souborů také filmy kódované ve formátu MPEG-4. Většina společností,  které na trhu něco znamenají, se chystá takový přehrávač letos vypustit do prodeje.

Korejský iRiver má v tomto ohledu jako obvykle velký náskok. Již loni představil poměrně kvalitní jukebox PMP 100, jehož recenzi naleznete na Technetu zde. Těsně před vánoci také jako jeden z mála představil nové MP3 discmany (ze  zavedených výrobců MP3 zařízení byl jediný). Klasický MP3 discman řady iMP s číselným označením 900 navazuje na slávu SlimX (modely iMP 350, 400, 450, 550 - recenze na Technetu zde).

Zcela zásadní novinkou jsou však přírůstky nesoucí název iMP 1100 a iMP 1000. Ty, stejně jako PMP jukeboxy, přehrávají kromě empétrojek i filmy kódované v DivX, Xvid a obrázky uložené v JPG a BMP. Jedná se o první discmany s podporou DivX na trhu.

Model iMP 1100 jsme vám stručně představili již minulý rok zde. Dnes se na oba přehrávače podíváme podrobněji.

S displejem i bez displeje

Pro iRiver je charakteristická bohatá výbava, kterou "zdarma" balí k většině svých výrobků. Samozřejmostí je pouzdro na opasek (u iMP 1100) nebo látkový sáček (u iMP1000). Za velmi praktické považujeme externí bateriové pouzdro na čtyři tužkové baterie. Oba modely také mají výstup na TV, takže nechybí ani příslušná kabeláž. 

Dražší, ale také tlustší a těžší ( 134 x 145,8 x 23,4 mm, 277,5 g) model iMP 1100 umožňuje sledování filmů a fotografií  na barevném dvoupalcovým TFT displejem (cca 38 x 31 mm, tj. menší než krabička od sirek) s rozlišením 220 x 176 obrazových bodů. Dálkové ovládání v základní výbavě je bez displeje. Lze však použít jakoukoliv dálku s displejem z řady SlimX (vyzkoušeli jsme iMP 900). Ovladač lze dokoupit samostatně.

Délku podsvícení displeje je možné libovolně navolit. V případě iMP 1100 se po uplynutí nastaveného času displej úplně vypne (samozřejmě ne při přehrávání videa nebo obrázků). K jeho aktivaci stačí stisk jakéhokoliv tlačítka.

 

U modelu iMP 1000 se budete muset spokojit s výstupem na TV. Discman je ale tenčí a lehčí (134 x 145,8 x 19,4 mm, 212,7 g) a v jeho výbavě naleznete dálkové ovládání s monochromatickým displejem (stejné jako u iMP 900, podobné jakémukoliv SlimX).

Podstatný rozdíl je i v ceně obou přehrávačů. Odlehčený iMP 100 pořídíte za 7 250 Kč, zatímco iMP 1100 vás přijede na 8 900 Kč.

Cenovým rozdílem však výčet odlišností končí. Ostatní výbavu i vlastnosti mají oba discmany shodné.

  

Co přehrávají...

Podporovány jsou následující formáty.

  • Video: AVI a ASF kódované v DivX 3,11/ 4.0/ 5.X/ XviD s audio stopu v MPEG 1/2/2,5 Layer3, WMA - je-li použito například AC3 nebo DTS, film se přehraje bez zvuku
  • Audio: MPEG 1/2/2,5 Layer3, WMA, ASF v bitrate 8 - 320 kbps včetně VBR u MP3, zobrazují ID3 tagy až do verze 2 3.0
  • Fotografie: JPG (ne progresivní) do rozlišení 3100 x 2100 obr. bodů, BMP (mono, 4,8,24 bit) do rozlišení 800 x 600 obr. bodů

Stejně jako u většiny konkurenčních PMP přístrojů jsou i zde určitá omezení filmu v jeho rozlišení, použitém audio a video bitrate a ve snímkovací frekvenci. Parametry, které musí snímek splňovat, aby byl na discmanu přehratelný, jsou následující:

kodek

maximální video bitrate

maximální audio bitrate

maximální rozlišení

DivX 5.x, Xvid 2 Mbps 8 kbps - 192 kbps 720 x 480
DivX 4.0 2 Mbps 8 kbps - 192 kbps 640 x 480
DivX 3.11 800 kbps 8 kbps - 192 kbps 352 x 240
Pro všechny kodeky platí maximální snímkovací frekvence 30 fps. není podporován kodek DivX 3.11 ve verzi Low Motion. 

Jak přehrávají...

  • Video bez větších problémů i s českými titulky

DivX discmany stejně jako PMP 100 podporují zobrazování titulků s českou diakritikou ve formátu SMI. Nejedná se sice o úplně nejběžnější typ titulků,  ale konkurenční PMP jukoboxy neumějí titulky vůbec žádné. iRiver je v tomto ohledu zatím jedinečný. Na internetu lze navíc stáhnout jednoduchý prográmek pro konverzi titulků do SMI.

Titulky jsou použitelné pouze po propojení discmanu s TV. Na obrazovce se dají dobře přečíst. Problémy nastanou pouze na světlejším pozadí. Umístění titulků lze navolit.

Pokud film výše uvedené parametry překračuje, přehrávač nahlásí chybu a snímek nepřehraje. Jsou-li překročeny pouze některé limity (například mírně překročený datový tok), program běží zpomaleně nebo trhaně. Takové snímky nelze ani přetáčet, discman vyhodí hlášku "No Index Table".

 

Displej na modelu iMP 1100 bychom označili spíše za orientační, nicméně ke sledování klidných filmů (televizních inscenací) s pomalým střihem jej lze s klidem využít. Horší je to se širokoúhlými a navíc akčními snímky. Co se v tom případě právě odehrává v úzkem pruhu filmu, rozpoznáte pouze stěží. Na druhou stranu, obraz na displeji je ostrý a v rámci možností i velmi kvalitní.

Filmy je možné přetáčet vpřed i vzad. iRiver si vždy pamatuje, kde jste se sledováním přestali a příště začne promítání právě od tohoto místa. Stačí mít pouze zapnutou funkci Resume. Paměť má iRiver pro více než tři poslední CD včetně hudebních a s MP3 soubory.

Propojení s TV pomocí přiloženého kabelu (3,5 mm jack - 3x cinche) nám nedělalo nejmenší potíže. Při vyšším rozlišení a dobré kompresi je obraz srovnatelný s VHS videem. K dispozici je norma PAL i NTSC.

 

  • Fotografie jsou na TV v pořádku, ale na displeji jsou ořezané

Na obrazovce televize se snímky ukáží v celé své kráse. Na displeji iMP 1100 se však zobrazovaly podivně ořezané. Vždy chyběly okrajové partie (cca 3 až 5 % snímku).

Vyzkoušeli jsme fotografie z 2Mpix kompaktu i z poloprofesionální 6Mpix zrcadlovky. Všechny snímky přečetl přehrávač bez problémů.

Ke každému obrázku lze zobrazit část informací z EXIFu.

 

Fotografiemi je možné listovat ručně nebo automaticky pomocí slideshow s nastavitelným intervalem. Obrázky můžete otáčet a zvětšovat až na 800%. Při prohlížení nelze poslouchat hudbu. 

  • MP3 jak se patří

Zde nechybí žádná z tradičních funkcí resume (přehrávač si pamatuje místo, kde jste s poslechem přestali), přehrávání náhodně vybrané skladby, opakování vybraného úseku nebo celých skladeb a alb. Podporovány jsou samozřejmě i playlisty vytvořené ve WinAmpu.

Kvalitu reprodukce lze upravit pomocí pětipásmového ekvalizeru. Zvuk si můžete vyladit k naprosté spokojenosti. Stejně jako u starších SlimXů si zaslouží výraznou pochvalu.

Spolehlivý antishock pojme 80 až 320 sekund záznamu, takže z přeskakování za chůze ani běhu mít strach nemusíte.

Na displeji si můžete přečíst i název následující skladby, zbývající nebo odehraný čas, použitý ekvalizer, název alba a skladby, jméno interpreta.

Pro listování jakýmkoliv obsahem kompaktního disku je k dispozici přehledná stromová struktura adresářů.

 

Jediným zásadním nedostatkem je absence podpory kodeku OGG Vorbis.

Jak dlouho přehrávají

Odpověď zní: "dlouho". V zhledem ke konkurenci dokonce velmi dlouho. Zatímco harddiskové PMP jukeboxy u videa stěží pošilhávají po čtyřhodinové hranici, iMP od iRiveru vydrží promítat více než 5 hodin. Na výrobcem  uvedené maximum 6 hodin (při rozlišení 640 x 480 obr. bodů, 24 fps, DivX + MP3 audio stopa) jsme však nedosáhli . Empétrojky můžete v kuse poslouchat 22 hodin (výrobce uvádí maximum 25 hodin).

Co je napájí...

Oba iRivery mají integrovaný akumulátorek typu Li-Ion s kapacitou 1900 mAh. Po připojení externího pouzdra se čtyřmi alkalickými AA bateriemi se doba přehrávání může u videa prodloužit až na 16 hodin, u audia až na 68 hodin.

 

Jediné co bychom mohli výrobci vyčíst je fakt, že interní baterie není odnímatelná.

Koupit, či nekoupit?

Máte-li svou sbírku filmů a empétrojek na cédéčkách, chcete-li si pořídit MP3 discman a váš rozpočet není příliš limitovaný, nákupem jednoho z iRiverů chybu rozhodně neuděláte.

 

Podle našeho názoru je výhodnější pořídit si odlehčený a levnější model iMP 1000 bez displeje. Velikostí i hmotností se totiž spíše blíží běžnému MP3 discmanu, jehož funkci také spolehlivě zastane.

Pokud chcete své filmy sledovat i po cestě do práce a smíříte se s titěrným, ale kvalitním displejem a rozměrnějším tělem přístroje, je iMP 1100 řešením právě pro vás.

Jak je u iRiveru dobrým zvykem, v menu obou přehrávačů naleznete funkce jako sleep (přístroj se po uplynutí nastavené doby vypne) a study. Vypnout je možné i načítaní multisession disků, což funguje jako částečná obrana proti starším chráněným audio CD (audio CD s Kaktus apod. se načtou od druhé písničky) a další drobné vychytávky.  


FOTOGALERIE

Další a větší fotografie naleznete ve fotogalerii.

K testování zapůjčila společnost FAST ČR, a.s. výhradní dovozce iRiver pro ČR.

Další informace o iRiver výrobcích naleznete zde.

  • Klady a zápory:

+ jediný discman s podporou DivX filmů JPG/BMP obrázků na trhu
+ kvalitní reprodukce filmů i hudby
+ přehledné ovládání
+ české titulky

- ořezané obrázky na displeji iMP 1100
- nepodporují OGG Vorbis