Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzkříšení bývalé hvězdy? Nový přehrávač Cowon cílí na nejnáročnější

  14:41aktualizováno  14:41
Tělo z jednoho kusu kovu, špičkový D/A převodník, dvoujádrový procesor a skvělá grafika. Nový přehrávač Cowon Plenue 1 nastupuje na rostoucí vlnu „zvuku s vysokým rozlišením“. Oproti konkurenci přidává bohaté ekvalizační možnosti, což milovníky kvalitního zvuku buď nezajímá, nebo nepotěší.

Nový Cowon Plenue 1 | foto: Cowon Audio

Společnost Cowon dlouho patřila mezi přední výrobce zvukově kvalitních kapesních přehrávačů, s masovým odklonem zákazníků směrem k poslechu ze softwarových přehrávačů v chytrých telefonech však tak trochu zašla i její sláva. S mírným zpožděním nyní přichází s přehrávačem, který má konkurovat těm nejlepším, tedy například Astell&Kern AK-240 nebo projektu Neila Younga, přehrávači Pono.

Ochutnávka

technických údajů

Odstup signál/šum (SNR):  120 dB
Separace kanálů (crosstalk): - 134 dB
Harmonické zkreslení (THD+N): 0,0006 %

Srdcem přehrávače, na kterém nejvíce záleží kvalita výsledného zvuku, je D/A převodník Burr Brown PCM1792A. Podrobné technické informace si můžete prohlédnout na webu výrobce, kterým je - po akvizici společnosti Burr Brown - v IT oblasti známější firma Texas Instruments. Ten si poradí jak se standardem „hi-res audia“, tedy PCM 24 bit / 192 kHz, tak jednobitovým DSD64 i DSD128.

Lahůdkou je podpora profesionálního formátu DXD (Digital eXtreme Definition). Pro zajištění zcela konstantního časování v různých provozních teplotách je přehrávač osazen oscilátorem TCXO (Temperature Compensated Crystal Oscillator).

Nový Cowon Plenue 1

Dotykový displej budou doplňovat mechanické ovladače na boku přístroje.

O chod přehrávače, včetně „předžvýkání“ různých zvukových formátů, se stará dvoujádrový procesor ARM Cortex A9 taktovaný na 1,2 GHz. Operační systém je výrobcem speciálně upravený „embedded“ Linux. Podporou přehrávaných formátů dnes nikoho neudiví (DXD, DSD, FLAC, WAV, AIFF, ALAC, MP3, WMA, APE, OGG), zajímavější je výčet podporovaných formátů textů písní, které může během reprodukce zobrazovat na displeji (LRC, LDB, Lyrics3, ID3 Tag Lyrics).

BassBoost do high-endu nepatří

Přehrávače Cowon (i ty pod dříve upřednostňovaným brandem iAudio) se vždy vyznačovaly bohatými možnostmi zvukových úprav a výběrem propracovaných akustických efektů. Stejně tomu je i u vlajkové lodi Plenue 1. Bohužel. Od přehrávače složeného ze špičkových součástek, určeného k přehrávání hudby z kvalitních zdrojů, se očekává, že bude mít na výstupu zvukový signál co nejvěrnější originální nahrávce. Zvukové úpravy zpravidla vedou směrem od tohoto ideálu, zvuk s nimi může být líbivější, nikoli však věrnější.

Nový Cowon Plenue 1

Různá grafická provedení uživatelského rozhraní.

V rámci nastavení JetEffent 7 tak nabídne 50 přednastavených ekvalizačních průběhů a čtyři volné předvolby pro uživatelské nastavení. To můžete ovlivnit desetipásmovým ekvalizérem, funkcemi BBE, Mach3Bass, 3D Surround, MP Enhance a speciálními efekty „chór“ a „ozvěna“.

Těšíme se na recenzi

Poměrně bohatá prezentace na webu Cowon Audio dává tušit velmi propracovaný přístroj. Hlasitost je regulována v jemné škále sto čtyřiceti úrovní, nemůže se tak stát že „na 6“ sotva slyšíte a „na 7“ vás bolí uši. Skvělým pokoukáním na 3,7" AMOLED displeji s rozlišením 480 x 800 pixelů budou různé ručičkové ukazatele vybuzení nahrávky, z analogových dob známé jako VU metry. Při reprodukci může přehrávač vynechat mezery mezi skladbami a dokonce odstranit i místa ticha, pokud je někdo při výrobě souborů „natvrdo“ do nahrávky přidal. Skvělé například u živých záznamů koncertů. 

Tělo je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, pro větší odolnost povrchu eloxovaného. Součástí dodávky bude luxusní kožené pouzdro. Vše ostatní zjistíme, jakmile se nám dostane do rukou na recenzi.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz