Překvapení: Nejlepší 3D zážitek doma vykouzlí projektor. I bez drátů

aktualizováno 
Berlín (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Epson na veletrhu IFA v Berlíně představil nové projektory pro domácí kino. Dva z nich promítají 3D obraz v rozlišení 1080p a využívají přitom aktivní systém stmívacích brýlí. V zatemněné místnosti byl dojem výborný.

3D projektor s aktivními brýlemi EH-TW9000W nabízí opravdu špičkový prostorový obraz | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

EPSON si dal s uvedením 3D projektorů poměrně na čas. Na otázky kdy přijdou, dřív reagoval v podstatě stejně: až přijde jejich čas. Ten přišel právě před veletrhem IFA 2011. Podle zástupců společnosti je konečně dostatek 3D obsahu, aby dávalo smysl nabízet 3D projektory a navíc jejich vývoj pokročil do stádia, že si je dovolí vypustit na trh. Sympatické.

Epson - 480 Hz
Epson - 480 Hz

Obraz projektory standardně kreslí s frekvencí 240 Hz. U 3D by to však znamenalo znatelný pokles jasu, a proto výrobce zvolil dvojnásobnou frekvenci projekce: pokles jasu tak dle jeho výpočtů klesl až o 70 procent. Obrázky z prezentace dobře ilustrují problém a řešení.

Jednou z podmínek uvedení 3D projektoru bylo dokončení vývoje nového LCD zobrazovacího panelu. Nový HTPS (High-Temperature PolySilicon) TFT LCD panel je uzpůsoben pro zobrazení s dvojnásobnou snímkovou rychlostí, tedy již zmíněných 480 Hz.

Epson - 3D projektor s aktivními brýlemi

Vlajková loď EH-TW9000W má extrémně široké možnosti nastavení optiky (Lens Shift 96 % horizontálně, 47 % vertikálně), v jeho instalaci máte tedy poměrně volné ruce. IR vysílač pro synchronizaci brýlí se připojuje kabelem s konektory RJ45.

Projektor samozřejmě funguje i v běžném 2D režimu bez brýlí, umět bude i konverzi 2D obrazu na 3D. Budoucí čas jsme použili záměrně, v předváděných "ranných" vzorcích zatím chyběla, a tak jsme výsledek neviděli.

Projektor můžete k Blu-ray přehrávači připojit bezdrátově (Wireless HDMI), na strop k projektoru tak stačí "dotáhnout" pouze napájení.

Projektor kreslí obraz 3LCD systémem, maximální světelný výkon (pro bílé i barevní světlo) je 2 400 lumenů a kontrastní poměr 200 000:1. Profesionální objektiv Fujinon nabízí nezvykle velký zoom 2,1 x.

Promítání z iPod/iPhone/iPadu

Dokovací stanice pro zařízení Apple budou nejspíše brzy i na zahradních sekačkách. MG-850HD je projektor s dokovací stanicí, díky kterému můžete promítat video a pouštět hudbu přímo z kapesních "i" zařízení. Díky chytře umístěnému konektoru lze připojit i iPad, což například u podobně vybaveného projektoru Optoma Neo-i nelze.

Epson - projektor s dokovací stanicí
Epson - projektor s dokovací stanicí

Dokovací stanice umožňuje připojit iPod, iPhone i iPad a projektor pak přehraje vše, co umí i-zařízení poslat do svého systémového konektoru.

Projektor má vestavěné 10W stereofonní reproduktory s poměrně slušným zvukovým projevem. Lze je využít i pro poslech muziky, celá projekční část elektroniky může být v tu dobu vypnuta.

Standardní sada konektorů pro připojení Blu-ray, DVD přehrávače, herní konzole, nebo počítače je samozřejmě přítomna. Projektor má světelný výkon 2 800 lumenů, kontrastní poměr 3 000:1.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Podívejte se, jaké triky s videem vám umožní čipy nové generace

Desaturace videa v telefonu Huawei Mate 20 Pro

Moderní technologie leckdy stírají rozdíly mezi těmi, kdo umí, a těmi, kdo ne. A že dovedou přivřít i hodně rozevřené...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Najdete na iDNES.cz