Pevný disk

Pevný disk | foto: Profimedia.cz

Přelomový verdikt soudu: Za prázdná média neplaťte autorský poplatek

  • 656
Překvapivý rozsudek vynesl Evropský soud. Firmy teď zřejmě nebudou muset platit poplatky za prázdná média. Evropskému právu podle soudu odporuje, že je takový poplatek vybírán bez ohledu na jejich následné využití.

Na začátku byl spor španělské společnosti Padawan s místním autorským svazem Sociedad General de Autores y Editores (SGAE - podobně, jako u nás je OSA). Firma prodává hudební přehrávače a SGAE po ní chtěla zaplatit dlužné poplatky. Firma se však obrátila na soud s názorem, že disky nevyužila na kopírování autorsky chráněných děl, a proto poplatky platit nemusí. Spor vyhrála.

Firmy uspoří miliony ...

Také v České republice již několik let platí podle stejného klíče autorské poplatky za prázdná média či kopie papírových dokumentů i tuzemské firmy. To by se mohlo na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) omezit.

Průlomové rozhodnutí tak může řadě firem ušetřit prostředky v řádech milionů korun. Zejména těm, které používají prázdná DVD či pevné disky k záloze svých dat.

Jak z rozhodnutí vyplývá, ušetřit na autorských poplatcích budou moci pouze firemní zákazníci, nikoliv koncoví uživatelé.

Rozhodnutí má přímý dopad i na český právní systém. "Předpokládám, že povinné osoby (výrobci a dovozci prázdných nosičů) nebudou nadále odvádět odměny z nosičů, které jsou určeny pro podnikatele," uvedla pro Technet.cz právnička a odbornice na autorské právo Dagmar Hartmanová.

Zatím nezodpovězenou otázkou je, zda se budou nyní firmy obracet na kolektivní správce autorských práv se žádostí o vrácení odměn zaplacených za poslední tři roky.

Podle vyjádření Romana Strejčka, který je předsedou představenstva OSA, již nyní tento svaz rozlišuje užití nosičů.

"Rozhodnutí Evropského soudního dvora je v intencích dosavadní praxe OSA, který při výběru náhradních odměn na území České republiky zohledňuje účel užití nosičů a přístrojů, které jsou hlášeny dovozci a výrobci, a to přesně za výše uvedených podmínek," vysvětluje Strejček.

Španělský souboj s rozřešením v EU

Podle evropské směrnice o autorském právu, je povoleno kopírování obsahu, který člověk oprávněně vlastní, pro soukromé účely. Musí však být zároveň umožněna "spravedlivá kompenzace" pro držitele autorských práv.

Přes několik soudních instancí se spor firmy Padawan dostal až k Evropskému soudnímu dvoru. Ten minulý týden ve čtvrtek rozhodl, že firma tyto poplatky platit nemusí. Podle rozhodnutí ESD totiž nelze autorské poplatky vybírat bez toho, že jde o zákonem přiznanou kompenzaci.

Naopak je podle ESD poplatek účtován správně, pokud takové zboží kupuje jednotlivec (tedy koncový uživatel). U něj lze prý rozumně předpokládat, že média budou využity ke kopírování chráněných děl.

Odkazy:

Vyjádření ESD
PC World (anglicky)