Přenášejte data po vlastním těle - rychlostí až 10 Mbit/s

  1:30aktualizováno  1:30
Že si podáním ruky můžete vyměnit digitální vizitku? Ale ano - a nejen to, prototyp technologie RedTacton umožňuje i daleko více. Společnost NTT dokáže přenést po lidském těle data rychlostí až 10 Mbit/s jen za použití elektrických polí povrchu kůže. Stačí se opřít o stěnu a sesynchronizovat diář v kapse se stolním PC. Lze si vůbec představit všechny možnosti využití?

Z ElectAura-Net je nyní RedTacton

Již na výstavě SiggiGraph 2003 demonstroval japonský telekomunikační gigant technologii tehdy pojmenovanou ElectAura-Net. Hledá pro ní partnery, aby ji mohl uvést na trh rovnou v dostatečné kritické mase. S pokrokem ve výzkumu přišla i změna jména - nový funkční prototyp této technologie se jmenuje RedTacton.

NTT RedTacton - prototyp ve formě PCMCIA karty

A dokáže již v předběžné testovací verzi opravdu přesvědčivé věci - pouze prostřednictvím slabých elektrických polí na povrchu lidského těla je schopen přenášet data rychlostí až 10 Mbit/s. RedTacton se dle vyjádření NTT spojuje s lidskými elektrickými poli, ovlivňuje a bez toho, aby škodil lidskému tělu, tímto ovlivněním pak nabudí opto-elektrický krystal v přijímači signálu. Změny optických vlastností tohoto krystalu jsou měřeny laserem a přeměněny v elektrické signály.

Po zkratce PAN aneb "Personal Area Networking", kterou zavedla rádiová technologie Bluetooth, tak přichází nový výraz do zoo technologických pojmů: HAN čili "Human Area Networking". Tato přenosová technologie má umožnit datovou komunikaci rychlostí 10 Mbit/s bez ztrát při přenosu mezi libovolnými dvěma body těla i mezi těly, případně i mezi zemí a tělem, a to i přes boty či látku. Tak může dojít prostřednictvím jednoduchého sednutí si, opření se o stěnu či doteku stolu k navázání datového spojení - kusy nábytku či stěny se mohou stát snadno rozhraními pro okamžitý přenos dat.

RedTacton má být schopen přenášet data libovolným materiálem, který má dielektrické vlastnosti a je vodivý - to zahrnuje například vodu a další tekutiny, různé kovy, určité druhy plastů a sklo. Podle NTT tak lze tuto techniku snadno, rychle a velmi flexibilně nasadit v běžném životě. NTT ji propaguje především jako velmi snadný a intuitivní způsob "zasíťování" lidského těla a přístrojů na něm se nacházejících. Nemá sloužit jako náhrada současných bezdrátových technologií WLAN a Bluetooth, ale spíše jako jejich doplněk, především tam, kde tyto technologie příliš trpí rušením či přetížením pásma.

Mimo jiné si tuto technologii lze představit jako náhradu zasílání vizitek - prostým stiskem ruky by si organizéry, telefony či notebooky obou zúčastněných vyměnily data automaticky. Nebo by bylo možné prostřednictvím stolu s podporou RedTacton přenášet data mezi organizérem a telefonem v kapse a notebookem či stolním PC na stole. V oblasti počítačové bezpečnosti by pak RedTacton mohl sloužit vestavěn ve stěnách či dveřích jako automatická kontrola - patřičný klíč by člověk mohl mít kdekoliv na těle. Lze si také představit personalizaci domu či automatické přihlášení se do sítě, a mnoho dalších aplikací, které by mohly nenápadným způsobem změnit způsob, jakým komunikují zařízení mezi sebou - a lidé s technikou.

NTT chce RedTacton vyvést co nejrychleji z laboratoře ven do reálného života. V nejbližší době mají být s partnery zahájeny pokusy a testování v "polních" podmínkách. Od dubna do září 2005 má probíhat první fáze testů, především pro ověření spolehlivosti této technologie, současně s dalším prohlubováním funkčnosti a zvyšováním výkonu. A paralelně s vývoje technologie pak chce NTT zkoumat i co nejširší možnosti použití, k tomu se vztahující business modely a sbírání tržních dat pro podobná nasazení.

Co vlastně znamená RedTacton

Také jste uvažovali, jak vlastně vznikl nový název této technologie? Na stránkách www.redtacton.com se dovíte vše s kompletními detaily a krásnými flashovými animacemi. Pro ty, co preferují rychlost a stručnost, název se skládá z pojmů Touch (dotek) a Action (akce) dávajíc Tacton - a anglické barvy Red (červená) značící teplou, přátelskou komunikaci techniky mezi sebou...

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz